Sari la conținut
Forum Roportal
Demimurgul

Legislatie pt tombola

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ideea e simpla. Am un produs, vand 1000 de bilete, apoi se extrage castigatorul. Cum se face asta legal? Exista vreo lege care face referire la tombola? Ce cod CAEN foloseste persoana juridica care face treaba asta? Cum se face extragerea(oficial si transparent), cine trebuie sa fie prezent?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, cam taxele astea s-ar potrivi pentru domeniul de activitate pe care as vrea sa il desfasor?

 

 

- 15% din incasarile anuale estimate la data avizarii, dar nu mai putin de 296.000.000 lei, pe baza documentatiei tehnico-economice de eficienta prezentate de agentul economic pentru: pronosticuri, loterii, tombole, jocuri interactive (partea de joc de noroc), jocuri-concurs cu castiguri de orice fel, organizate prin intermediul liniilor telefonice sau al altor mijloace de comunicatie, precum si alte tipuri de jocuri de noroc stabilite prin hotarare a Guvernului;

 

 

 

Minim 296 de mil? Chiar daca eu timp de un an scot la tombola un aspirator si un cuptor cu microunde, trebuie sa platesc suma aia?

Editat de Demimurgul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa te informez gresit dar din cate stiu, tombola face parte din categoria jocurilor de noroc tip loto, unde Loteria Nationala are exclusivitate, atata timp cat urmaresti obtinerea unui profit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, tombola intra la categoria jocurilor tip loto, dar legea mai spune:

 

 

ART. 11

 

Nu sunt considerate jocuri de noroc şi sunt permise fără autorizare următoarele tipuri de jocuri:

 

a) tombolele organizate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×