Sari la conținut
Forum Roportal
kyroptus

Accident auto

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut...

 

Nu stau sa dau prea multe detalii dar acum o sapatmana, mai precis pe data de 05.10.2005 eram in delegatie cu autoturismul de serviciu (marca Cielo Executiv) intr-o curba era sa ma lovesc frontal cu un autoturism care venea din sens opus jumatate pe banda mea de mers, evitandu-l am deraiat si am pierdut controlul masinii izbindu-ma in dalma de la marginea sensului opus de mers!

 

Ar fi multe de spus dar pe scurt am scapat intreg fara alte patanii MULTUMESC LUI DUMNEZEU!

 

LAS IMAGINIILE SA VORBEASCA DE LA SINE!! post-53-1129133146_thumb.jpgpost-53-1129133186_thumb.jpgpost-53-1129133296_thumb.jpg

 

Multa sanatate si fericire va doresc... si nu uitati: PURTATI CENTURA DE SIGURANTA... mie mi-a salvat viata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar vad ca ai lovit Cielo-ul acela, nu gluma... atentie mare insa ! Norocul nu e intotdeauna acolo unde vrei sa fie... spre exemplu soferul autoutilitarei din poza de mai jos nu a avut norocul pe care l-ai avut tu si , atipind la volan, s-a izbit din plin de un tir plin cu pietris ce venea regulamentar din sens opus. A murit pe loc.

 

Am facut fotografia in luna septembrie, in drum spre Brasov. Poate ea va servi drept o mica invatatura de minte celor care circula cu viteze excesiv de mari si chiar extrem de obositi la volan.

post-757-1129153799_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cataline... sincer sa fiu norocul in cazul asta e o chestie de "cum tie scris" (cum spunea o vorba veche)!

 

In fine toate evenimentele mi-au schimbat viata si m-au facut sa vad cu alti ochi toate problemele... e o treapta iar in cazurile astea (cred eu) nimic nu se mai intampla de la sine, sunt probabil faute sa mearga pe un drum...

 

Oricum ideea e una singura. Indiferent daca esti sofer sau pieton: ATENTIE MARE! Poate ca tu scapi, asa cum a fost cel care a taiat curba in cazul meu, poate ca mergi mai departe si nu te intereseaza, dar ce se intampla cu ceilalti?

 

Oare de ce e nevoie ca toti cei care se afla in trafic sa isi dea seama ca nu sunt singuri si pot cauza un rau MAI MARE decat isi imagineaza. Repercusiuniile sunt probabil cele mai importante.

 

In fine multi nici macar nu isi pun problemele astea si de aici si neglijenta lor!

 

ATENTIE! Nu sunteti singuri!!!

 

Bafta si grija mare la condus!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai scris asta in alt topic: degeaba mergi cu grija, ca au altii grija sa te loveasca. Eu am fost lovit in plin d eun sofer care nu stai drumul si care a accelerat in curba, in conditii de noapte si de curba totala de 180 grade. Dar vorba topicului, am avut zile. Toti din masina, ca eram 4 persoane.

Si cu centura e corect: mie mi-a salvat viata, ca daca nu fie ieseam prin parbriz si zburam in cealalta masina, fie cred ca imi rupeam jumate din coasta, stern si clavicule (eu aveam 40 la ora, el undeva la 70 la ora).

Editat de Moise

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prea putini isi dau seama ca urcandu-se la volan au o responsabilitate fata de ei insisi, fata de persoanele din masina si fata de ceilalti participanti la trafic. am intalnit si eu multi "destepti" care taie curbe kiar daca vad ca vin din contrasens. de fiecare data ma intreb oare cat or fi platit pt permisul ala? iar cel le-a dat permisu e mai cretin k ei!...

drive safely! :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prea putini isi dau seama ca urcandu-se la volan au o responsabilitate fata de ei insisi, fata de persoanele din masina si fata de ceilalti participanti la trafic. am intalnit si eu multi "destepti" care taie curbe kiar daca vad ca vin din contrasens. de fiecare data ma intreb oare cat or fi platit pt permisul ala? iar cel le-a dat permisu e mai cretin k ei!...

drive safely! :friends:

subscriu :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca n-am vazut niciodata asa poze infricosatoare, ma ia pielea de gaina! Ma si mir cum sunt persoane care au supravietuit!

Dar , vazind ce s-a scris aici, ma intreb , de exemplu, politia nu poate sa faca nimik? sa fie mai multe controale pe strada , radare , amenzi, sa se ia din puncte, poate ca daca ar fii mai severi , ar mai scadea numarul accidentelor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

politia se multumeste sa stea la panda cu radaru in camp unde soseaua e dreapta si lata... sa stii ca pe aici sunt indicatoare de localitate cu 10 km inainte de prima casa... :cowboy:

si avand in vedere ce a patit kyroptus ce putea sa faca politia?... desteptul care a intrat pe contrasens a plecat fara sa-i pese... pun pariu ca doarme linistit noaptea... cand sa-i mai iei nr?...

drive safely! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de fiecare data ma intreb oare cat or fi platit pt permisul ala? iar cel le-a dat permisu e mai cretin k ei!...

drive safely! :ok:

Aici gresesti. Cei mai multi, la examenul auto sunt cuminti.. se comporta exemplar.. Politistul nu are de unde sa stie cum o sa fie acest om peste cateva zile, luni, ani..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa stii ca la volan poti vedea adevarata personalitate a unui individ... acolo nu se poate ascunde... iar daca instructorii nu ar fi superficiali si politistii nu i-ar pune pe candidati doar sa tina directia si sa faca 2 intersectii la stanga, treburile ar evolua spre mai bine...

 

drive safely! :ok:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×