Sari la conținut
Forum Roportal
arezoo

Codex Alimentarius

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ahaha.... Si oare cam ce crezi ce va face CODEXUL ? Va inrautati actuala compozitie a painii sau o va reglementa prin lege {si nu va mai putea produce paine orice amarat de brutar doar pentru bani} imbunatatind reteta si compozitia painii ? :spiteful:

cu tot respectul pentru tine, in momentul in care te vei documenta si in privinta codexului si in privinta alimentelor pe care le mananci, voi continua dialogul cu tine, pana atunci, iarta-ma, nu facem decat "basca de cartier".

Nu ma inscriu, eu spun pas.

 

In principiu, este adevarat ceea ce scrii.

E clar ca dintre cele doua variante pe care le am la dispozitie, o voi alege pe a doua.

In cunostinta de cauza, pot sa spun ca nu este corect 'unde taranii', ci 'unii tarani', dar daca nu ai legatura cu agricultura, este foarte greu sa ii deosebesti.

In concluzie, eu cred ca inca se poate manca destul de sanatos in Romania, dar nu se stie pana cand.

da, ai dreptate, inca se mai poate manca sanatos in Romania, si da, nu se stie pana cand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda...apropo de ignoranta. OARE CINE ESTE IGNORANTUL ? Cel care cauta, se documenteaza,se foloseste de ratiune si legea "decurgerii firesti si logice" a vietii pentru a ajunge la concluzii normale,nu de domeniul science-fiction.... Sau cel care crede tot ce i se spune sau ce citeste sau ce vede in cine-stie ce filme documentare?

 

spre deosebire de noi, ignorantii, banuiesc ca tu te-ai documentat temeinic in privinta codexului si cu ajutorul "decurgerii firesti si logice" a vietii, ai ajuns la concluzia ca nu este nici un pericol in ingerarea toxinelor in defavoarea nutrientilor.Poate ne scoti si pe noi din umbra naivitatii cu aceasta ocazie. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
spre deosebire de noi, ignorantii, banuiesc ca tu te-ai documentat temeinic in privinta codexului si cu ajutorul "decurgerii firesti si logice" a vietii, ai ajuns la concluzia ca nu este nici un pericol in ingerarea toxinelor in defavoarea nutrientilor.Poate ne scoti si pe noi din umbra naivitatii cu aceasta ocazie. :flowers:

Mda... M-am documentat. http://www.codexalimentarius.net/web/index_en.jsp

Dar pentru a intelege ce "se intampla" trebuie sa ai capul pe umeri si picioarele pe pamant si sa nu crezi asa ceva :

http://video.google.com/videoplay?docid=-5266884912495233634

 

Imi pare rau ,dar eu la varsta mea nu pot concura in subconstientul tau cu manipularea si marsaviile cartelurilor de interes economic.

 

La inceputul acestui topic....initiatorul a descris {printr-un citat de pe internet} "industria farmaceutica"..... si ca cica singurul scop al acestei industrii este BANUL. Extraordinar !!! E uimitor nu? Deci singurul interes si scop al industriei famaceutice este banul in timp ce concurentii independenti ...."naturistii{doooh :lol2: }" vor numai sa te salveze aproape gratis de orice boala... :o: :spiteful:

 

Uite un exemplu de "concurent independent" care produce si vinde produse farmaceutice si suplimente alimentare cu acelasi scop BANUL... Totul este comercial sau are interes economic.Acuma depinde de noi/voi sa realizati cine produce "chestii" doar pentru bani ca sa va "pacaleasca" si cine nu :

 

http://www.ganoexcel.com.ro/

 

Sper ca nu fac reclama...dar nam de unde sa stiu daca ce comercializeaza indivizii astia este sau nu sanatos...la fel cum nu pot stii nici ce "face" Codexul....Inca odata mai repet=>este absurd si hilar sa crezi ca exista un plan diabolic de control si otravire a populatiei prin mancare=>speculatiile referitoare la Codex.

Poate te intrebi de ce au "astia" asa bun si eficient plan de manipulare si de diversionare a realitati=>pentru ca programul ,notiunea si ideea de codex exista de 50 de ani ,era o chestiune de timp pana sa se si intample !!!

Oare de ce NUMAI cei care sunt impotriva CODEXULUI anunta si debiteaza aiureli ? De ce nu cei care sunt initiatorii si presupusi beneficiari :flowers: al acestui proiect nu isi promoveaza pozitiv "afacerea" ?

 

Tot ce stiu si am dreptul sa presupun este ca indivizii care se ocupa cu afaceri de genul {gano excel} asta sunt si cei care fac filmulete de genul celui care l-am pus de pe video.google si tot acestia sunt cei care emit speculatiile astea iesite din comun !! Pentru ca afacerile lor marsave vor putea fi interzise indirect fara a incalca sistemul legislativ prin legiferarea unui proiect bine gandit si bine pus la punct => CODEX ALIMENTARIUM !!!

 

P.S: V-am anuntat despre tampenia aia de reclama {si am cerut explicatii/ajutor} care se pare ca apare dupa fiecare post al meu.... Vad ca dormiti ! Politia Roportal-Super Moderatori ALO cucu-bau.

Editat de Toranagasama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite care-i smecheria din perspectiva taranului "prost": eu vreau sa mananc de la tata Leana din piata morcovi cu pamant pe ei, asa cum i-a facut si cum i-a lasat natura. Si cand pe mine ma obliga X sau Y sa manac ceva ce numai ei la nivel academic stiu ce contine, eu refuz sa am incredere in ei, si sa raman de partea naturii, caz in care evident avem o problema. Vreau doar produse NATURALE, fara cea mai mica modificare "tehnica".

 

Nu vreau sa intereseze pe nimeni sanatatea mea. Ca dealtfel am observat cu totii ca la nivel guvernamental, numai de sanatatea omului nu le pasa. Vreau ca Basescu si toti desteptii care ne impun reguli cu cea mai mare "grija", "bunavointa" si "responsabilitate" sa se duca la DRACU. Punct.

 

Semnat: Taranii "prosti".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu vreau sa mananc de la tata Leana din piata morcovi cu pamant pe ei, asa cum i-a facut si cum i-a lasat natura. Si cand pe mine ma obliga X sau Y sa manac ceva ce numai ei la nivel academic stiu ce contine,

Ei, uite ca nu ai sa poti manca morcovi de la tata Leana decat pana in 2012, pentru ca moare de grija ta Comunitatea Europeana si doreste sa existe doar fermieri, care sa aiba tot felul de certificate de conformitate, si care nici intr-un caz nu vor mai avea produse naturale,asa ca tata Leana, care nu isi piermitea sa mai dea bani pe ingrasaminte si ierbicide.

Ai sa papi produse gen cele din comert, care nu au niciun gust, dar au fost tratate cu tot felul de chimicale.

Asta ca sa beneficiem si noi de civilizatie. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu vreau sa intereseze pe nimeni sanatatea mea.

Bine atunci dute si manca unde vrei fara sa te intereseze ce ti se pune in hamburger !!

Ca dealtfel am observat cu totii ca la nivel guvernamental, numai de sanatatea omului nu le pasa. Vreau ca Basescu si toti desteptii care ne impun reguli cu cea mai mare "grija", "bunavointa" si "responsabilitate" sa se duca la DRACU. Punct.

Esti extrem de amuzant prin pomenirea lui Basescu pe topicul Codex Alimentarius. :blink:

Editat de Toranagasama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine atunci dute si manca unde vrei fara sa te intereseze ce ti se pune in hamburger !!

Tu n-ai inteles un lucru: daca nu ne-ar fi distrus economia, n-ar fi mancat nimeni hamburgheri, ar fi mancat porcul din curte. Dar cum sistemele politice (inclusiv economice - care sunt strans legate) ne-au tot dat in cap, astazi a manca rahat a devenit o normalitate.

 

 

Esti extrem de amuzant prin pomenirea lui Basescu pe topicul Codex Alimentarium. :blink:

L-am pomenit pe Basescu ca pe un simbol al golanului fara limite in nesimtirea lui, care ar vinde si pe ma-sa pentru un pumn de aur, cu atat mai mult poporul roman pentru avantajele unei mari afaceri de nivel international care sa-i umple tot tubul digestiv cu bani, incat sa aibe destul cat sa arunce fecale aurifere si peste boturile lingailor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei, uite ca nu ai sa poti manca morcovi de la tata Leana decat pana in 2012, pentru ca moare de grija ta Comunitatea Europeana si doreste sa existe doar fermieri, care sa aiba tot felul de certificate de conformitate, si care nici intr-un caz nu vor mai avea produse naturale,asa ca tata Leana, care nu isi piermitea sa mai dea bani pe ingrasaminte si ierbicide.

Ai sa papi produse gen cele din comert, care nu au niciun gust, dar au fost tratate cu tot felul de chimicale.

Asta ca sa beneficiem si noi de civilizatie. :blink:

Draga Indyy,Comunitatea Europeeana impune aceste standarde sau certificate de conformitate cum le spui tu pentru ca in tarile din vest nu mai exista de vreeo 25-30 ani nici o tata Leana,in schimb exista companii independente producatoare de "alimente" care si-au facut {creand produsele nenaturale de care tocmai ai mentionat }/isi fac de cap si tocmai de aceea apare nevoie de Codex !!!

Si nici la noi nu va mai prea rezista tata Leana avand in vedere ca globalizarea vine odata cu capitalismul care va aduce inevitabil monopolul companiilor gigant { de exemplu TESCO }in domeniul alimentar.

 

Tu n-ai inteles un lucru: daca nu ne-ar fi distrus economia, n-ar fi mancat nimeni hamburgheri, ar fi mancat porcul din curte. Dar cum sistemele politice (inclusiv economice - care sunt strans legate) ne-au tot dat in cap, astazi a manca rahat a devenit o normalitate.

Eu zic sa asteptam noul album Iron Maiden si apoi sa tragem concluzii de genu asta.Cine ne-a distrus economia ?

Editat de Toranagasama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu zic sa asteptam noul album Iron Maiden si apoi sa tragem concluzii de genu asta.Cine ne-a distrus economia ?

Nu este unul anume... prostia, hotia... dar cu asta s-a adaugat si Golania...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si nici la noi nu va mai prea rezista tata Leana avand in vedere ca globalizarea vine odata cu capitalismul care va aduce inevitabil monopolul companiilor gigant { de exemplu TESCO }in domeniul alimentar.

Nu e vorba ca nu va rezista,ci nu va mai avea voie sa comercializeze.

Dar stii ce e interesant, unde vor putea sa-si castige existenta cei care traiau din cresterea animalelor si cultivarea pamantului?...Oare vor gasi locuri de munca in sublima noastra economie care lipseste cu desavarsire?

De aceea nu se fac publice in mod clar toate clauzele care au fost negociate cu Uniunea pe capitolele de agricultura...habar nu au ce vor face cu taranii.

Inca mai spera in infiintarea unor asociatii puternice care sa absoarba, macar in parte forta de munca de la sate.

 

In alta ordine de idei, produsele vor fi mult inferioare celor care inca se gasesc pe piata romaneasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×