Sari la conținut
Forum Roportal
arezoo

Codex Alimentarius

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

[

Sigur ca unii ar vrea sa scoata ceva bani de pe urma inventarii unor noi "sindroame",dar de aici pana la specularea unei conspiratii,mi se pare ca e exagerat.

:)

acum ce mai zici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce vreau sa subliniez este ca niciodata sa nu spui niciodata.Pana in urma cu cativa ani,nu am inghitit un paracetamol la viata mea.Dar apoi toate au venit gramada...Nu e loc si topic aici sa scriu(se cunosc problemele mele de sanatate pe forum).

 

Ma lasi???

Inca o dovada a pretentiilor exagerate de care dai dovada Lux, cand e vorba de "imbunatatirea calitatii vietii". E o ipocrizie sa sugerezi ca o dieta precum cele expuse de tine fereste lumea de boli.

Cred ca nu exagerez daca spun ca tenacitatea a fost cea care a ajutat-o pe Blue sa treaca peste............si un anumit soi de credinta

 

Sigur ca unii ar vrea sa scoata ceva bani de pe urma inventarii unor noi "sindroame",dar de aici pana la specularea unei conspiratii,mi se pare ca e exagerat.

Da, exact asta spune Lux. Bolile PSIHICE nu exista!!!!! :)

Unde se gasesc in Ro ochelari roz?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu as sustine ca bolile psihice nu exista, pentru ca am cunoscut nebuni. Nebuni care vedeau lucruri, vorbeau singuri foarte tare, strigau de la balcon tot felul de lucruri, chinuiau animale samd. Probleme la tartacuta, da, exista, au existat dintotdeauna. Dar ele sunt vizibile.

 

Incercarea psihiatrilor de a spune ca majoritatea oamenilor sufera de cate ceva tratabil cu pastile ma indigneaza la maxim. Si daca acel articol citat de Lux e adevarat, pacientii nu sunt decat o alta piata de desfacere pentru acesti "medici". Am urmarit materiale in care chiar psihiatrii recunosteau ca nimic altceva in afara de parerea lor nu e utilizat in diagnostic; o discutie, si atat, poti fi stigmatizat pe viata.

Ceea ce li se face copiilor este cu adevarat revoltator. Le dau droguri care ii "calmeaza", le induc o stare de zombie, unor copii perfect sanatisi, care probabil doar au ceva mai multa energie decat restul. Aceste pastile distrugatoare de vieti, date minorilor si adultilor uneori impotriva vointei lor, sunt perfect legale, si in unele tari, concomitent, poti sa intri la inchisoare pentru ca te prind, ca adult, cu o punga de cateva grame de iarba. Misto logica statului si protejarea propriilor cetateni, nu? Prin lucrurile enuntate in acel articol, practic psihiatrii vor ca oamenii sa devina roboti, orice stare anormal de intensa" poate fi catalogata drept boala. N-as pune piciorul in SUA niciodata. Ba mai mult, daca mi s-ar prabusi avionul acolo, as prefera sa ma arunce in mare ca hrana a pestilor :) . Oamenii aia nu au nici un fel de scrupule, sa drogheze copiii cu asemenea lucruri, sa ii distruga.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce li se face copiilor este cu adevarat revoltator. Le dau droguri care ii "calmeaza", le induc o stare de zombie, unor copii perfect sanatisi, care probabil doar au ceva mai multa energie decat restul. Aceste pastile distrugatoare de vieti, date minorilor si adultilor uneori impotriva vointei lor, sunt perfect legale, si in unele tari, concomitent, poti sa intri la inchisoare

Asta este adevarat Finn......dar sa stii ca in Ro nu PREA se intampla asa ceva.Inainte sa merg pe alt drum am facut practica pe osectie de psihiatrie . Una f mare :lol2: Te rog sa ma crezi ca acolo nu am vazut niciun caz in care copii normali sa fie indopati cu med. Cazurile Se tratau in ambulator si se instituia psihoterapia.Daca erau antisociali si cu recomandari de "retinere", sinucigasi, schizoizi, se internau.Cei cu halucinoze primeau tratament pentru ca existenta lor era chinuitoare. NU exista o cale de mijloc.

Ceilalti luau de obicei B-uri si vit in cant mari. Psiho, ergo terapie. Nu sunt in masura sa vb despre ce fel de trat se instituie in alte tari dar nu doresc sa cred ca exista chiar atatia parinti idioti care sa mearga cu copiii la psihiatru daca nu e cazul

La psiholog , da. Acesta de obicei nu prescrie analeptice si droguri psihotrope. In tara noastra

 

De aceea nu cred ca Lux trebuia sa intinde tentaculele paranoiei pana acolo incat sa sustina ca nu mai avem nevoie de medicamente si medici, ca ne putem descurca singuri

 

Am cunoscut un caz terifiant pt o mama.........dar nu are rost sa mai scriu aici

 

Ca iarasi faci o confuzie intre psihologie si psihiatrie.

Da

De multe ori

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Stiu, nu vorbeam neaparat despre Romania. In UK se intampla cu foarte mare usurinta si in SUA se pare ca e mult mai rau. Cunosc un caz concret in careconducerea snoaba a unei scoli a recomandat ca un elev de 14 ani sa fie consultat, banuind ca are ADHD, doar pentru ca avea o minte proprie si raspundea mai obraznic. Maica-sa avea de gand sa il pacaleasca pentru a il urca in masina si sa il duca la control - din fericire taica-su a facut un scandal monstru cand a auzit ca vor sa ii faca asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

toate vaccinurile sunt menite sa omoare si sa reduca populatia pe bani grei .

 

Noi credem in aceasta metoda de aparare impotriva bolilor grele chiar mortale si mergem sa ne vaccinam contra Flu si ce va mai fi pentru noi ca sa ne aparam contra cholera si malarie eventual daca dinspre Texas sufla ceva vantul si aici ca se poate astepta la orice epidemie din mlastina.  Adevarul ne este prezentat doar din punctul de vedere al social mediei, nu realitatea, sa nu se afle toata mizeria ca a fost totul rasturnat de uragan.   N-au nici apa sau canalizare pe moment cetatenii si abia au plecat din Sactuary cativa, deci gramada mare dezastruoasa musteste in mizerie proprie pana apa scade si se va putea lucra la curentul electric, distrus in totalitate, plus restul.  

 

In caz de vre-o epidemie, se reduce populatia cat ai zice peste ca vaccinul se ia cu luni inainte de problema!!! si nu costa asa de mult ca tigara sau alcoolul pe o saptamana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×