Sari la conținut
Forum Roportal
ellla

Traiasca capra vecinului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In fine, pun subiectul la dragoste ca pana la urma e dragoste fata de vecin :nea:

Voi vorbi in metafore deoarece vreau sa evidentiez o idee, o mentalitate.

 

Americanii se autosesizeaza daca si anume capra vecinului e neingrijita si in caz ca esti vecinul in cauza, ai cam incurcat-o daca nu-ti e capra grasa si frumoasa. Romanii...o lasa sa moara cu satisfactie ca in sfarsit a mea e mai frumoasa.

 

Problema primordiala pe meleagurile noastre e ca ne rezolvam problemele apeland la mitocanie agresiva.

Oare mai avem scapare?... ca eu, personal, ma sufoc uneori in jungla asta :P

 

La firma la min avem un slogan fain si m-am bucurat enorm cand l-au promovat, ma gandeam eu ca sunt intr-o organizatie misto: "Fii tu insuti schimbarea care o doresti lumii!"...toti o vad si o admira cati o vad sunt de acord cu ea...dar continua in acelasi stil romanesc. Innebunesc! Pai eu in ce sa mai cred? Cum sa ma mai port?... c-am ajuns fraiera firmei ca sa zic asa, chiar ma dispera situatia si nu stiu ce sa fac...sa ma transform si eu intr-un buldozer care striveste tot ce-i sta in cale?!? 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici ai foarte mare dreptate... Dar tot vb de metafore "Cu o floare nu se face primavara!" asa cum nici tu singura nu poti schimba ceva ce de f multi ani este aici in noi romanii din tara si de pretutindeni...

Parerea mea e ca e in zadar... :P

Nu spun sa faci ca ei dar nici sa iei totul pe spatele tau..

In fond... e cam freu si te va dobori... :nea:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×