Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Ce a venit sa ne invete Isus?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt discutii interminabile pe aici despre un detaliu sau altul al vietii lui Isus sau despre valabilitatea/interpretabilitatea cine stie carui pasaj din Biblie.

 

Daca ar fi sa renuntam pentru un moment la "inspiratia divina" a Bibliei, daca ar fi sa renuntam pentru un moment sa-l privim pe Cristos ca Dumnezeu si daca am privi invatatura lui ca pe invatatura unui intelept, ce am vedea in invatatura lui?

 

Ca sa fie analogia si mai explicita, daca ar fi sa-l privim pe Cristos ca pe Socrate iar biblia ca pe scrierile lui Platon, ce am putea vedea in invatatura lui Cristos? Ce aduce ea nou?

 

Faceti va rog un efort de imaginatie si dati-va cu parerea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu rugamintea sa cititi cu atentie ce vrea Jedi de la voi si sa nu incepeti sa spuneti din prima postare ca Isus nu a fost sau a fost Dumnezeu, ca Biblia e o porcarie, ca Dumnezeu nu exista, ca suntem creati de extraterestri, ca totul este o conspiratie si asa mai departe.

Postati pe subiect. Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa fie analogia si mai explicita, daca ar fi sa-l privim pe Cristos ca pe Socrate iar biblia ca pe scrierile lui Platon, ce am putea vedea in invatatura lui Cristos? Ce aduce ea nou?

 

Eu nu pot sa-L privesc pe Cristos ca pe Socrate si nici Biblia ca pe scrierile lui Platon, cu tot respectul pentru Socrate si Platon.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu pot sa-L privesc pe Cristos ca pe Socrate si nici Biblia ca pe scrierile lui Platon, cu tot respectul pentru Socrate si Platon.

Asta e.... poate se gasesc totusi persoane care sa faca efortul de imaginatie... :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faceti va rog un efort de imaginatie si dati-va cu parerea.

 

ce aduce nou ....in comparatie cu ce spun alti mesia ,ce aduce nou vremurilor acelea?

nu contest ca isus a propovaduit iubirea ,toleranta ...dar nou? poate ...nu judeca sa nu fii la randul tau judecat ? posibilitatea de a fi salvat prin pocainta ....posibilitatea unei vieti vesnice :focus:

Editat de red2shoes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca renuntam la "inspiratia divina",asa cum ai spus tu,reducem scopul lui Hristos la zero. Iisus nu avea nevoie sa sa intrupeze doar ca sa vietuiasca cu noi,nu foloseste la nimic asta. Latura divina a lui Hristos este cel mai important element in procesul rascumpararii lumii de pacat si al Invierii. Hristos este Capul Bisericii. Biserica nu se poate intemeia pe un simplu om.

 

nu ma astepatam ca tocmai de la tine sa vina un astfel de raspuns...inainte de toate isus a fost om ...a sangerat la fel ca noi ...sacrificiul lui ,desi uman ...a depasit statul de om simplu ..si el s-a considerat un om simplu ..el e doar fiul...iubirea ...iubirea tatalui ii apartine cum si el isi ofera iubirea tatalui si accepta aceasta umilinta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ar fi sa renuntam pentru un moment la "inspiratia divina" a Bibliei, daca ar fi sa renuntam pentru un moment sa-l privim pe Cristos ca Dumnezeu si daca am privi invatatura lui ca pe invatatura unui intelept, ce am vedea in invatatura lui?

Daca renuntam la "inspiratia divina",asa cum ai spus tu,reducem scopul lui Hristos la zero. Iisus nu avea nevoie sa sa intrupeze doar ca sa vietuiasca cu noi,nu foloseste la nimic asta. Latura divina a lui Hristos este cel mai important element in procesul rascumpararii lumii de pacat si al Invierii. Hristos este Capul Bisericii. Biserica nu se poate intemeia pe un simplu om.

 

Ca sa fie analogia si mai explicita, daca ar fi sa-l privim pe Cristos ca pe Socrate iar biblia ca pe scrierile lui Platon,

Total inutil.

Editat de AH45

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ma astepatam ca tocmai de la tine sa vina un astfel de raspuns...inainte de toate isus a fost om ...a sangerat la fel ca noi ...sacrificiul lui ,desi uman ...a depasit statul de om simplu ..si el s-a considerat un om simplu ..el e doar fiul...iubirea ...iubirea tatalui ii apartine cum si el isi ofera iubirea tatalui si accepta aceasta umilinta

Dar ce am scris asa spectaculos ? Gabi,Iisus a avut doua firi: una dumnezeiasca,cu care savarsea minuni si una omeneasca.

Editat de AH45

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar ce am scris asa spectaculos ? Gabi,Iisus a avut doua firi: una dumnezeiasca,cu care savarsea minuni si una omeneasca.

 

biserica ... e mult spus biserica ..sa nu uitam ca inainte biserica e era un cort ..iar acum e o cladire uriasa cu icoane din argint ..aur ,toate astea sunt omenesti...credinta nu se masoara in karate si in maretia altarului ...mai stii cand isus a rasturnat tarabele ....multi preoti uita ca datoria lor e sa aline sufletele nu sa scoata bani ,credinta acum e privita ca o afacere de aceea unii isi pierd credinta ...cand au un deces si cheama un preot ...le e groaza de cat le vor cere ...nici sa mori numai poti ca nu te lasa popii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
biserica ... e mult spus biserica ..sa nu uitam ca inainte biserica e era un cort ..iar acum e o cladire uriasa cu icoane din argint ..aur ,toate astea sunt omenesti...credinta nu se masoara in karate si in maretia altarului ...mai stii cand isus a rasturnat tarabele ....multi preoti uita ca datoria lor e sa aline sufletele nu sa scoata bani ,credinta acum e privita ca o afacere de aceea unii isi pierd credinta ...cand au un deces si cheama un preot ...le e groaza de cat le vor cere ...nici sa mori numai poti ca nu te lasa popii

Da,asa este. Insa cu ce te afecteaza pe tine acest comportament imoral al preotilor ? Stiu ca sunt prilej de sminteala,insa ai pe Hristos,asculta deci de Evanghelie. Mantuirea este particulara,nu colectiva.

Editat de AH45

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×