Sari la conținut
Forum Roportal
perpedel

digi tv in cipru?

Postări Recomandate

sal. problema este urmatoarea: am un receiver dreamsky dsr6000 si antena de 90cm. pot vedea 30 canale fta din ro pe eutelsat w2. intrebarea este : iin momentul de fata am intrat in posesia unei cartele digi dar am inteles ca acesta emite pe intelsat 10-02. conform saltex http://www.satlex.de/en/azel_calc-params.h...5&diam_h=80 ar fi ok insa instalatorii de pe aici spun ca imi trebuie o antena de min 2m. pt care cer 1300 euro cu instalare!!!! , in condititiile in care am trebuit sa indrum eu instalatoru sa imi gaseasca eutelsat unde stiam ca sunt programe din ro. ma poate lamuri cineva va rog? si de la eutelsat in ce parte trebuie sa mut antena (stinga sau dreapta) multumesc anticipat

 

sigur nu stiu cum sa calculez!! am ales alti sateliti dar nici o schimbare la dimensiunile antenei. ma poate lamuri cineva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poti receptiona digi din cipru si cu antena de 90 cm!

pachetul romanesc de acolo e suficient de puternic sa fie corect vizionat si cu o antena de dimensiuni reduse

prin mutarea stanga-dreapta a unei antene ptr satelit nu se rezolva tot

 

miscarea e macar dubla, azimut-elevatie

 

de pe terra toti satelitii tv sunt ca margelele, insirati pe aceiasi orbita si miscarea antenei pe aceasta traiectorie se face din doua planuri

succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poti receptiona digi din cipru si cu antena de 90 cm!

pachetul romanesc de acolo e suficient de puternic sa fie corect vizionat si cu o antena de%

 

salut. vreau sa spui ca m-ai linistit insa tot ramine problema cu instalatorii de aici (am vb cu 3) care tin mortis sa iau antena de min 2 m( au ei desigur) si care costa o gramada de bani. imi poti spune te rog cum sa orientez antena (satelit reper...eutelsat w2) . vreau sa spun ca pot prinde sirius, hotbird 6-8 si eutelsat doar cu un beeper (sat. finder) si un tv. am vazut la persoana care a instalat antena (dupa o intreaga aventura credema) si mai apoi am tinut minte pozitiile gradatiile la antena ...si uite asa acum dau antena jos urmind ca in 5 min sa am hotbird. ex de la hotb dau antena in stinga 3-5 mm si am eutelsat :blink: . sau poate ma poate indruma altcineva?

 

ps:

tot ce stiu despre satelit tv e de pe net si ce am vazut la acel "magician"

Editat de perpedel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa o luam metodic:

daca antena ta nu e prevazuta cu pozitioner( motor de misca automat antena) nu e suficienta rotirea ei in jurul parului vertical pe care e fixata

ca sa intelegi corect am fiu poate agasant de ''babeste""

 

-prin rotirea simpla antena va balea o orbita paralela cu orizontul optic. adica aproape dreapta

-satelitii sunt plasati toti deasupra ecuatorului si se misca simultan cu pamantul

-de pe terra ei apar insirati pe o orbita cam ca un curcubeu

-forma orbitei satelitilor, amplitudinea ei(umflatura curbei) si lungimea ei se stabilesc in functie de locul receptiei

 

uite aici un link devenit deja celebru prin acuratetea anformatiilor din el

http://www.lyngsat.com/

 

acum, daca vrem sa revenim la concret e necesara cunosterea coordonatelor tale din cipru long/lat

apoi se aplica mici formule de calcul care in fine iti vor da gradele exacte de receptie

 

ps

eu de exemplu receptionez satelitii de la 30 grade E ...pana la 42 W

sper ca am fost suficient de explicit sa poata intelege oricine

http://www.lyngsat-maps.com/maps/intel1002_spot3.html

ai aici si acoperitea spotului 3 cel care te intereseaza

desi in cipru ''semnalull'' va fi cam ca la bucuresti

clar?

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sincer? n-am inteles nimic!!! ai vb ca si unu de aici care o tine una si buna cu "ligheanu" de 2m. " i have this"

merci frumos oricum pt ca m-am linistit ca merge pina la urma. ramine doar sa gasesc pe cineva dispus sa nu ma jecmaneasca cu ligheane de ....2m.

ps:

uite de la eutelsat dau antena 5mm in dreapta- am hotbird, ;de la hotbird las lnb in jos cam 2-3 cm, sucesc lnb-ul (mufa sa fie undeva la ...ora8) , dau antena inca vreo5mm si am sirius. pentru intelsatul asta 10-02 ma poate ajuta cineva ? ( astea le gasesc cu un beeper si un tv

sunt strain in tara straina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

clar, nu-s bun de profesor

http://www.lyngsat-maps.com/maps/intel1002_spot3.html

intra aici si priveste cu atentie acoperirea terestra a spotului ce te intereseaza

localizeaza pe harta romania si cipru

ce vezi?

sunt situate cam in aceiasi zona de putere de acoperire

de exemplu: bucuresti e la mijlocul distantei inttre zonele 50,4 si 52,4

cipru se incadreaza exact la fel

acum...in dreapta hartii ai un tabel in care se converteste dBW in cm ai antenei

si gasim ca e suficienta o antena de 50 cm diametru

ai priceput acum prietene?

:aranjare:

stii ce-i aia o montura polara?

uite, iti atasez si o poza cu spatele antenei mele

montura polara aseaza antena pe traiectoria corecta si doar asa prin miscarea bratului actuatorului antena va urmarii satelitii, fara sa-i scape

e adevarat ca antena mea e de 2 m, dar eu o folosesc si in alte scopuri

antena ta are montura polara sau de de tip fix?

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×