Sari la conținut
Forum Roportal
IloveShopping

Partenerii persoanelor depresive

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nici eu nu mai stiu.. am incercat orice...

 

Se pare ca ai transformat depresia lui in problema ta, din moment ce tu cauti solutii.

El ce a incercat? (in afara de antidepresive)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca depresivul nu stie unde e sursa. Pentru ca depresia nu e o stare de moment doar. La multi este ridicata la rang de filozofie de viata. Pe plan mondial, daca in vremea lui Freud omenirea se confrunta cu era nevrozei( si isteriei), acum suntem cantonati in era depresiei.

Radacinile rezida adanc in subconstient, in starea de eu a Copilului neputincios din subconstientul celui ce sufera de depresie.

Caci depresia, nu este altceva decat lipsa actiunii, lipsa dorintei subconstiente de a cauta solutii la problemele vietii. Si functie de cat de "contaminat" este psihicul celui in cauza, acesta poate intra in depresie incepand cu cele mai mici si nesemnificative intamplari( ajungand pana a la intra in depresie aparent chiar si fara motiv...uite asa , ca nu a stralucit azi soarele asa cum vroia) si mergand pana la a intra in depresie numai la probleme cu adevarat mari.

In orice situatie depresia este legata de o lipsa de incredere in sine enorma( low self estime, ar spune anglosaxonii), care, pentru cei depresivi, le da senzatia ca " nu exista motive suficiente" pentru a actiona la problemele aparute, mergand pana la lipsa motivatiei de a trai( sinucigasii).

Solutie tip "reteta" nu exista, pentru ca nimeni nu poate oferi nimanui o motivatie pentru a trai, asa cum nimeni nu poate sta vesnic sa gandeasca si sa solutioneze problemele vietii altuia. Daca persoana in cauza nu isi va gasi singura motivatia vietii proprii si nu va fi capabila sa gandeasca pentru sine, este pierduta. Vindecare nu va exista never ever.

Fiecare individ este unic, are particularitatile sale, ca atare motivatiile pentru viata sa nu i le poate indica alta persoana. Tot asa cum nimeni nu poate trai sau respira in corpul altuia.

Editat de Laughlin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ideea era ca atunci cind el va realiza, pentru ca nici el nu-si da seama care e cauza, de ce este depresiv si va capata o motivatie va reusi sa scape foarte usor

totul se face intr-o stare usoara de transa

in schimb, psihoterapeutul trebuie sa fie realmente bun

merge, chiar functioneaza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu chiar ai impresia ca o persoana depresiva are o motivatie punctuala?!

Ca sa ajungi sa fii depresiv, cauza trebuie sa fi actionat timp indelungat asupra psihicului. In plus , deobicei acele persoane, au fost educate de asa maniera incat sa nu aiba incredere in ele si, sa nu caute de fel solutii. E un modus vivendi, cu care ei se simt in siguranta. Mai rau ca ii chinuie si pe cei care sunt suficient de naivi sa pice in plasa ideii ca, ei il pot motiva intr-un fel sau altul.

Fals...nimeni nu poate motiva pe altul. Motivatiile ni le aflam singuri in noi. Problemele psihice sunt practic date de niste modalitati eronate in perceptia realitatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E problema mea pentru ca este persoana pe care o iubesc si cu care vreau sa imi petrec restul vietii.

Daca nu avea maiini sau picioare tot pe el il iubeam, daca era alcoolic tot pe el il iubeam, daca era drogat tot pe el il iubeam, dar asa este depresiv si trebuie ajutat, incurajat sau Dumnezeu stie ce trebuie facut.

Pastilele le-a schimbat de 3 ori in decursul unui an, sperand ca poate ceva se va schimba.

Acum o sa incerce sa mearga la un alt psihiatru, dar ii este foarte frica. Data trecuta i-a agravat si mai mult simtomele si a cazut intr-o depresie foarte mare. Merge la munca, desi ii este foarte greu... mai degraba se taraste pana la munca dimineata. Nici eu nu stiu cum poate trai in halul asta de pe o zi pe alta..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E problema mea pentru ca este persoana pe care o iubesc si cu care vreau sa imi petrec restul vietii.

 

Ti-ai pus cumva intrebarea daca e reciproca dorinta? Nu cumva tu esti doar mamica lui si nicidecum femeia care l-ar face fericit? Poate ca fiind depresiv, se complace sa te aiba alaturi (pentru ca putine femei ar accepta viata langa un neputincios), insa in realitate s-ar putea sa nu te placa deloc si sa fi chiar tu una din sursele care-i intretine depresia.

 

Pe de alta parte, daca l-ai parasi brusc, omul s-ar descompune brusc, fiind deja la pamant.

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ti-ai pus cumva intrebarea daca e reciproca dorinta? Nu cumva tu esti doar mamica lui si nicidecum femeia care l-ar face fericit? Poate ca fiind depresiv, se complace sa te aiba alaturi (pentru ca putine femei ar accepta viata langa un neputincios), insa in realitate s-ar putea sa nu te placa deloc si sa fi chiar tu una din sursele care-i intretine depresia.

 

Pe de alta parte, daca l-ai parasi brusc, omul s-ar descompune brusc, fiind deja la pamant.

Pai am decis de comun acord ca sa luam o pauza.

daca este si cea mai mica sansa sa ii fie bine fara mine, eu as disparea de miine.

Nu prea cred in pauze.. in altfel de circumstate nu as accepta ca el sa imi ceara o pauza, dar daca nimic alceva nu merge, poate sunt si eu de vina. Noi suntem impreuna de 3 ani, depresiv este de 10. Nu mai stiu nici eu ce sa cred. cam de asta am si postat. Vad ca sunt multe persoane care au stiut sa puna punctul pe i. Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai am decis de comun acord ca sa luam o pauza.

daca este si cea mai mica sansa sa ii fie bine fara mine, eu as disparea de miine.

Nu prea cred in pauze.. in altfel de circumstate nu as accepta ca el sa imi ceara o pauza, dar daca nimic alceva nu merge, poate sunt si eu de vina. Noi suntem impreuna de 3 ani, depresiv este de 10. Nu mai stiu nici eu ce sa cred. cam de asta am si postat. Vad ca sunt multe persoane care au stiut sa puna punctul pe i. Multumesc.

 

Sti ca boala asta se ia? Nevroza, depresia, schizofrenia, se invata. Cum? stand langa persoane care sufera de asa ceva. Trebuie mereu sa fi in opozitie activa si constienta ca sa nu preiei din eul lor bolnav, altfel tendinta pasiva e de a invata sa fi ca si aceste persoane. Si cand te trezesti, e prea tarziu. Esti deja prinsa in capcana, deja increderea in sine e praf.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sti ca boala asta se ia? Nevroza, depresia, schizofrenia, se invata. Cum? stand langa persoane care sufera de asa ceva. Trebuie mereu sa fi in opozitie activa si constienta ca sa nu preiei din eul lor bolnav, altfel tendinta pasiva e de a invata sa fi ca si aceste persoane. Si cand te trezesti, e prea tarziu. Esti deja prinsa in capcana, deja increderea in sine e praf.

pai am fost bine pana mi-a spus de pauza. Acum ce sa fac? oare depresivi sunt condamnati la singuratate?

Sunt prea confuza acum desi stiu ce vreau de la viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×