Sari la conținut
Forum Roportal
OGelu

Metastaza Osoasa Multipla

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

PRIMA PARTE

1

 

ARAD ROMANIA 29 Decembrie 2008

 

MESAJ CATRE GENERATIILE VIITOARE

 

 

Buna ziua la toti OAMENII din lumea noastra mica. Ma numesc GELU am 58 ani locuiesc in ARAD si am ramas vioi si optimist chiar daca acum cind scriu am diagnosticul metastaze osoase multiple dupa un cancer vezical zis vindecat.Am imprumutat internetul dar scriu cam incet. Voi scrie multe lucruri utile bolnavilor _( analize importante , biopsii , citologii urinare, RMN , radiografii , scintigrafie.) in ordinea in care mi - au fost facute pentru a intelege unde s-a gresit datorita necunoasterii , inconstientei , nepriceperii sau cu regret o spun indolentei unor medici, s-au de ce nu greselilor mele.

Istoricul bolii - am racit in luna Martie 2007 la pescuit intrind putin in apa dupa undita ce s-a agatat. Am neglijat urina tulbure am tratat-o cu ceai si am mers mai departe la pescuit. La sfirsitul lunii Mai am urinat cu singe si m-am internat in spital la Arad crezind ca am probleme cu rinichii. PE data de 4 Iunie 2007 dupa analize si ecografie se confirma 2(doua) tumori de 0,4- 0,5cm. Intreb medicul ce se face in astfel de situatii. VA redau RASPUNSUL promt al acestui medic cu renume in Arad Dr C …….. care zice asa , dupa ce ma intreaba citi ani am .Vrei sa sti ma , ce iti fac: iti scot vezica afara si te p…. si te c…. pe c.. asta iti fac. A plecat repede si nu l-am mai vazut de atunci . Am plecat si eu dar la Timisoara la Centrul de Urologie de pe Calea Aradului Nr25b condusa de Prof dr Miclea F. In data de 7 IUNIE 2007 mi-a extirpat cele doua tumori si s-a prelevat biopsia pe care o transcriu in totalitate; Biopsie Macroscopic

 

Multiple fragmente tisulare gri-albicioase ,neregulate,cu diametrul de 0,4-05cm

Orientate in totalitate.

Microscopic Metoda coloratia HE

Fragmente tumorale multiple cu patern papilar; axe conjuctivo-vasculare subtiri(in incidenta longitudinala si transversala) acoperite de epiteliu hiperplaziat constituit din mai mult de noua rinduri de cellule tumorale moderat pleomorfe,cu nucleu rotunjit,pattern cromatinian fin granulat, nucleoli mici inconstant observabili, citoplasma slab eozinofila

Prezente figuri mitotice de aspect atipic.

Concluzie; Carcinom tranzitional, G2

NL Pe fragmentele primite nu se poate preciza gradul de infiltrare.

Am scris totul pentru a se vedea cit de repede se pot schimba rezultatele biopsiilor.

Continui spunidu-va ca interventia a costat 1600 lei noi official si nu am dat ciubuc.Fac o mica paranteza; sint pensionar cardiac din anul 2000, am pensie de 540 lei dar am noroc ca singurul fiu Marius pe care mi L -A daruit DUMNEZEU prin intermediul sotiei mele SIlVIA ne ajuta enorm de acolo din indepartata Italie unde lucreaza legal dar in conditii foarte grele. Mergind pe firul ideilor, va mai spun ca am inceput sa caut totul despre cancerul de vezica si metodele care sa ajute la vindecarea lui.Cauzele aparitiei cancerului vezical sint; fumatul(eu am fumat 2 pachete pe zi) anilina din vopsele alti agenti toxici, chimici.REMEDII care pot duce chiar la vindecare sint foarte multe si pe parcursul scrierilor mele vi le voi spune asa cum le-am folosit si eu.

Ma intorc inapoi la operatile facute la Timisoara.Dupa prima interventie facuta cu anestezie generala am venit acasa dupa 3 ore, m-am simtit bine, am consumat peste 5litri de lichide , ceaiuri , ( imi cer scuze pentru greselile de scris, s-au exprimare care vor aparea),

de musetel si apa plata. Cind am venit dupa 5 zile l- a control si sa-mi scoata sonda ,la EXAMENUL ECOGRAFIC s-a descoperit o alta tumora mica de 2mm pe peretele vezical dreapta care nu se vazuse initial. Din pacate am platit din nou tot 1600lei noi pe data de 21 IUNIE 2007 cind tot prof Miclea m-a operat tot cu anestezie generala. C-AM mult 1000 de euro pentru doua operatii intr-o singura luna am zis eu si sarmana mea familie dar ma simteam bine. La plecare am fost sfatuit sa consum multe lichide , mincare necondimentata si sa ma prezint la oncolog pentru o serie de citostatice , tumorile extrase fiind maligne. Am facut cinci instilatii intravezicale cu Farmorubicin de30 mg cite 1(una) pe saptamina si gata. Astazi stiu ca ,correct ar fi fost 1(una) instilatie de50mg timp de 8 opt saptamini, cu recomandarea unui EKG inaintea fiecarei administrari. Dar sa va prezint a doua biopsie dupa adoua operatie din aceiasi luna mai pr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partea a doua

 

ARAD ---ROMANIA 29 IANUARIE 2009

 

Mesaj catre generatile viitoare

Buna sa va fie inima va spun acum dupa exact o luna de cind am inceput sa scriu tuturor celor care au posibilitatea sa citeasca si sa raspunda cit mai util si mai repede pentru cei aflati in suferinta. Voi scrie mai departe despre evolutia bolii mele si tratamentul primit dar voi da si multe notiuni medicale utile tuturor precum si modul de administrare correct al unor citostatice folosite in metastazele osoase multiple. Incep cu mine deoarece in aceasta luna nu am avut probleme multe, au intervenit doar citeva noutati care posibil o sa va mire putin mai mult. In data de 6 IANUARIE 2009 am primit a patra GEMCITABINA SINDAN 1g si am avut doar mici frisoane si un pic de greata dar a trecut repede asa cum a trecut si timpul. Pe 8 IANUARIE 2009 au plecat fiul meu MARIUS si viitoarea nora SIMONA in indepartata ITALIE si am ramas cu SILVIA din nou singuri sa ne rezolvam problemele care apar mereu.Fiind programat pentru a cincea GEMCITABINA doar peste doua saptamini m-am interesat si despre acest citostatic si iata ce am aflat. Voi scrie doar ce este mai important pentru ca si dumneavoastra la fel ca si mine puteti cere prospectul orcarui citostatic care vi se administreaza pentru ca aveti acest drept. Iata ce scrie despre GEMCITABINA SINDAN 1g :roll:---este indicat in tratamentul: cancer bronho-pulmonar fara celule mici avansat local sau metastatic(stadiul4), ---cancer al vezicii urinare, in stadiul invaziv(stadiul 4 cu invazie musculara-tumora cu sau fara metastaze) in asociere cu CISPLATINA,---iar in asociere cu PACLITAXEL in cancerul de sin inoperabil etc.Daca ve-ti citi prospectul nu o sa gasiti utilizare pentru metastaze osoase multiple dar o sa gasiti : contraindicatii, precautii,interactiuni, atentionari speciale,reactii adverse si desigur modul de administrare .Comentarile le faceti dumneavoastra, eu va spun ca pe data de 20 IANUARIE2009 am facut inainte analizele de singe ,apoi a cincea GEMCITABINA si am primit informatia bomba ca trebuie sa primesc si AREDIA citostatic pentru oase, informatie care venea de la doamna Dr SZEKELY sotia Dr SZEKELY care lucreaza in acelasi cabinet. Neintelegind nimic am vorbit imediat cu d-l Dr SZEKELY care mi-a explicat ca trebuie sa-mi INCEAPA Tratamentul si cu PAMIDRONAT TORREX 15mg(AREDIA) in doza de 60mg deoarece nu imi scade FOSFATAZA ALCALINA. Fara comentarii din partea mea. Am venit a doua zi 21 IANUARIE 2009 si in prezenta mea (la cerere)sau diluat in solutie de glucoza 5% patru fiole de 15mg(60 mg total) si mi-a fost administrate intravenos aproape o ora.M-am simtit rau( acceptabil) aproape patru zile.Voi scrie si aceste analize facute inainte de a cincea GEMCITABINA si a primei AREDIA (pamidronat torrex) de 60mg ca sa se vada cit de mult se vor modifica analizele dupa o saptamina cind voi face ultima GEMCITABINA(a sasea). Iata o parte a acestor analize care pot fi comparate cu cele care le voi face peste o saptamina: Acid uric 504micrmol/l ----- CA 2,34mmol/l ----Crea ----109micromol/l ---------FOSFATAZA ALCALINA 885U/l ----------GGT 55U/l ------------Glucoza 6,3mmol --------TGO 25U/l ----------TGP 27 U/l --------Urea 4,08 mmol/l --------BIL T 5,7 micromol/l -----------BIL D 2,9micromol/l ---------LDH 380 U/l ----------BIL I 2,8 micromol/l LEUCOCITELE -6. 660/mm3. Saptamina a trecut, am folosit aceiasi alimentatie naturista(acum consum zilnic si miez de nuca) iar la suplimentele naturiste protectoare am luat ESENTIALE in loc de LIV 52. Am studiat despre AREDIA mai mult decit scrie in prospectul PAMIDRONAT TORREX ce mi se administreaza mie. Important de stiut ca nu trebuie asociata altui bifosfonat si trebuie monitorizat CA , PO inaintea inceperii tratamentului cu AREDIA. La folosirea PAMIDRONATULUI trebuie verificata periodic anemia(scaderea hematiilor sau a globulelor rosii), leucopenia(scaderea sub 4000 /mm3 a leucocitelor), trombocitele si foarte atent functile renale.

Nu vreau sa obosesc pe nimeni cu scrierea atitor analize,dimpotriva vreau sa ajut si sa fiu ajutat daca se mai poate de cadre medicale specializate sau de voi cei care traiti si ginditi ca mine.Scrisul la modul general vorbind te elibereaza de gindurile care de ani de zile i-ti preseaza mintea. Scrisul facut in scopuri nobile te intareste si-ti da o stare de bine extraordinara in cazul nostru(a bolnavilor botezati incurabili) deoarece noi traim in a patra dimensiune a lumii --- Dimensiunea Temporala.

Este aproape imposibil sa explici prin cuvinte simtamintele si trairile tale interioare unui om asa zis sanatos si foarte greu este sa-l lamurestii ca te poate ajuta, tocmai pentru ca nimeni nu mai are timp de comunicare.Societatea romineasca este foarte bonava si din pacate boala vine din saracie si lipsa de educatie, este o bola care sa agravat mult dupa anul 1989.Nu sint nostalgic, nu fac comparatii ci doar constat ca si dreptul la viata este conditionat de bani multi,bani de care nu dipune o multime majoritara in ROMANIA de astazi. Pe aceasta tema putem discuta daca doriti dar acum va transcriu analizele de singe din 27 IANUARIE 2009 facute dupa prima doza de 60mg de Pamidronat Torrex si inaintea celei de a sasea GEMCITABINA(sper sa fie ultima ca nu si-a avut rostul asa cum mi sa administrat mie).

REZULTATE: -----Acid uric ----415 micromol/l CA ------1. 92mmol/l Creatinina ------92micromol/l FOSFATAZA ALCALINA -----772 U/l GGT ------58U/l Glucoza ------5,2mmol/l TGO -----33U/l TGP ----35U/l Urea ----3,85mmol/l BIL T -----10,0micromol/l BIL D -----3,5micromol/l LDH----512 U/l BIL I 6,5micromol/l LEUCOCITELE ------3.127 /mm3. Se obseva ca dupa combinatia GEMCITABINA si prima doza de PAMIDRONAT TORREX primita cu o saptamina in urma , toate analizele au devenit mult mai rele am facut Leucopenie pe linga anemie iar FOSFATAZA ALCALINA a scazut f putin. A observant si Dr SZEKELY si am primit in plus o injectie subcutanata ca sa-mi creasca leucocitele injectie despre care nu cunosc nimic deocamdata. Am aratat doctorului ca dupa adminisrarea acestor citostatice intravenoase calota capului a primit forme ciudate adica in locul unflaturii initiale a aparut o adincitura iar spre centrul capului a aparut o noua denivelare mica. La putina vreme dupa aceasta ultima administrare de GEMCITABINA mi-au aparut la nivelul toracelui ( fata ,spate)a gitului si a minilor pete mari maro dispuse haotic. Acum cind scriu ma gindesc la acei medici din tara si de peste hotare care ar putea citii aceste rinduri, adresidu-le strigatul nostru disperat: ajutati-ne chiar daca sintem in ceasul al doisprezecelea nu ne abandonati chiar daca avem acesta boala zisa incurabila. Scoateti pe imprimanta analizele trimise si pe cele care le voi trimite cit timp voi exista, sintetizatile , si va implor trimiteti-mi citeva sfaturi, altele decit cele primite de la medicii care m-au studiat pina acum. In mine aveti acel trial experimental acasa si raspunzindu-mi cu professionalism ve-ti face bine multor bolnavi care nu au ajuns in stadiul meu s-au de ce nu si pe aceia care sint bolnavi ca si mine. Astazi 3 FEBRUARIE 2009 am fost la doctorita de familie si am cerut bilet de trimitere la analizele de singe si citologie urinara deoarece nu am mai avut bani sa ma duc la un nou control la TIMISOARA. Voi trasmite mesaje mai scurte mergind la nepotul(nepoata) mai des pentru a vedea ce mi-ati scris si dumneavoastra. Cu respect GELU.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te admir pt taria de care dai dovada si iti doresc dintot sufletul sa gasesti mijloacele prin care sa-ti refaci sanatatea. Si daca povestea ta va reusi sa despietreasca sufletul unui singur medic atunci ai realizat un lucru grozav.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!In primul rand Gelu ai toata admiratia mea si iti doresc sa ai multa putere si vointa de lupta.

Tatal meu implineste in aceasta luna 1 an si 6 luni de cand a fost diagnosticat cu hepatocarcinom cu multiple metastaze la plamani.

Tratament Nexavar(pastile)+ multe, multe tratamente naturiste

Se simte bine cu cateva exceptii(un pic de greata, dureri mici..)Acum aprox o luna, in urma unui drum destul de lung cu masina a inceput sa acuze o durere mica, suportabila deasupra bazinului,intr-un singur punct(fix unde incepe osul de la sira spinarii)cateodata zice ca il mailasa, cateodata ca il doare, usor daca se apleaca, daca se intinde. In aceeasi perioada a slabit cam 5 kg din cauza ca nu avea pofta de mancare deloc si greata f mare.

Eu ma gandesc cu groaza ca ar putea fi metastaze osoase(asa am gasit postarea ta)

Din cate am inteles in meta osoase se recomanda zometa

In legatura cu mierea de albine(produsele apicole), am aflat la un moment dat de la un medic naturist ca ar influenta cresterea tumorilor si a metastazelor. Am intrebat oncologul si mi-a zis ca nu s-a demonstrat, dar nici nu a negat. Ramane la alegerea ta...noi le-am optit de mult.Se presupune ca toate produsele animale(inclusiv cele apicole, lapte, branza, etc)ar influenta evolutia cancerului

Ai mai spus la inceputul postarii ca "REMEDII care pot duce chiar la vindecare sint foarte multe"...care sunt? eu am citit tot ce ai scris, dar nu am inteles.

Tatal meu i a pe langa Nexavar si plasturi cu morfina(care sunt singurele medicamente care leia)Nicolit, hepatoprotectoare, niste pastile din alge marine, multe ceaiuri, fructe, legume, sucuri naturale.

 

Acum am vazut...Gelu nu a mai postat de 2 ani, sau nu inteleg eu bine?

Sper sa fie bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua sunt liliana si sunt distrusa de cand am aflat de boala sotului meu .nu stiu cum sa ma comport nu stiu ce sa fac medici miau spus ca are metastaza care a afectat ficatul si pancreasul si coloana vertebrala daca cineva poate sa-mi spuna si mie ceva de boala asta ce pot sa mai fac pentr el ?????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor celor de pe acest site,,nu stiu cum sa incep..mama mea are 68 de ani,,si a fost diagnosticata intr-un final cu :tomoare maligna vezica biliara,,tumoare maligna sant stang,,metastaze:osoase,iliace ,linfatice ,hepatice si nu mai stiu cate ca nu le mai retin numele..deci cancer generalizat ,,depasit oncologic.De o saptamana de cand am aflat suntem in stare de soc..nu ne revenim,,speram sa fie un cosmar si sa ne trezim..De ce am spus ca a fost diagnosticata intr-un final:am umblat cu ea pe la ff multi medici ,deoarece avea dureri fff mari pe coloana..radiografii eco,,analize si ni se tot spunea ca este reomatism..am dus-o si la eforie sa faca tratament special pentru reumatism..aici o doamna DR. ne-a spus ca cel mai indicat ar fi sa mergem la un medic internist..ma rog am internat-o in spitalul judetean CT unde am gasit o doamna doctorita ff de treaba care a tinut-o aproape 3 saptamani in spital si care si-a dat tot interesul sa vada ce are pentru a o ajuta...dar din pacate cand a terminat toate investigatiile..ne-a dat cea mai rea veste pe care am primit-o in viata noastra..Acum as vrea sa stiu despre NICOLIT DACA STIE cineva daca este intradevar bun sau nu ca nu stim ce sa facem,,cum sa o ajutam..nu vrem sa renuntam e sprijinul nostru..cu toate ca nu i se da nici o sansa noi vrem macar sa o mai tinem langa noi..va rog cei care ati incercat Nicolit sa mai srieti pe aici..eu il voi lua am gasit niste nr de tel si o sa incerc sa-l comand..macar sa incerc..speranta moare ultima..imi cer scz daca sunt incoerenta in idei dar ..cine trece prin asa ceva ma intelege//va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Erau cu totul alte forumuri cu specific medical in Romania - mai bine postai acolo domnule Gelu - din pacate cred ca dumneavoastra nu mai sunteti printre noi :(

Dar banuiesc ca a postat si acolo insa nu a primit vreun raspuns profesionist sau cel putin util pentru boala lui.

Pentru un om cu cancer o perioada de 3-4 luni reprezinta enorm deja au trecut vreo 2 ani :(

Cel mai mult ma doare ca omul nu are bani ca sa traiasca, faza cu medicii din Romania oricum o stiam de mult ca-s nuli!

Nu exagerez cand spun ca omul de rand daca se documenteaza putin pe internet, citeste cateva carti ajunga la nivelul unui medic din Romania, poate chiar mai bun...

 

Lupta cu cancerul este inutila, odata activat se pastreaza in gena, in informatia genetica - chiar de scapi momentan de celule mai devreme sau mai tarziu reapar deoarece sunt reconstruite din informatia genentica. Incercati sa va bucurati cat mai mult de timpul ramas si traiti clipa la maxim, oricum si cei sanatosi tot acolo ajung!

Editat de Luciancostin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×