Sari la conținut
Forum Roportal
drue-00

Moarte cerebrala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

se poate trezi cineva din moarte cerebrala?

Nu.

Lumea confunda moartea cerebrala cu comele................Ce e MORT nu mai reinvie, capisci? Cand scoarta cerebrala moare, adio si n-am cuvinte.

Daca creierul nu are oxigen cam 6 minute = moarte cerebrala.

Exemple:

-un inecat scos din apa dupa 10 minute. resuscitare. puls , respiratie, se percep dar scoarta cerebrala e moarta.

- spanzurat salvat dupa 6 min. Intre 1-5 mai are sanse sa revina.......Dupa - nu!

Scoarta moare mai repede iar centri vegetativi- inima respiratie,inghitire sunt mai rezistenti la hipoxie

 

Urmatoarea intrebare :)

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se poate trezi cineva din moarte cerebrala?

Esti blond/a? :) Nu te supara... dar decat sa te faci de rusine pe aici, mai bine dai un Google search... si te lamuresti fara a mai prada cuvinte si asteptari inutile pe aici. Scuza-mi rautatea. Nu ma pot abtine. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu. nu sunt blonda :| doar ca am dat google search si mi-a dat mai multe rezultate...unii se contraziceau k se poate trezi respectiva persoana, altii ca nu. si ma rog...e o poveste lunga. pe scurt: un baiat a facut accident duminica la 3 dimineata, a stat in coma si ieri am aflat ca a intrat in moarte cerebrala. :| si ati zis k in cateva minute moare. cum de nu a murit pana acum? in plus exista cazuri care spun ca au vazut luminita de la capatul tunelului sau ca au vorbit cu Sfantul Petru...s.a.

Editat de drue-00

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu. nu sunt blonda :| doar ca am dat google si mi-a dat mai multe rezultate...unii se contraziceau k se poate trezi respectiva persoana, altii ca nu. si ma rog...e o poveste lunga. pe scurt: un baiat a facut accident duminica la 3 dimineata, a stat in coma si ieri am aflat ca a intrat in moarte cerebrala. :| si ati zis k in cateva minute moare. cum de nu a murit pana acum?

Hei, dar tu nu citesti postarile?

Coma e reversibila. Moartea cerebrala nu. Tipul poate fi tinut in stare de "leguma" cu ajutorul aparatelor (stare vegetativa). Dar creierul lui e mort.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hei, dar tu nu citesti postarile?

Coma e reversibila. Moartea cerebrala nu. Tipul poate fi tinut in stare de "leguma" cu ajutorul aparatelor (stare vegetativa). Dar creierul lui e mort.

 

 

ba da le citesc. si coma am aflat k e reversibila. am cautat pe google mai bine si am citit ca exista cazuri, destul de rare ce e drept, in care pacientul se trezeste. eu una sunt credincioasa si prietenii lui la fel. ne rugam pentru o minune, pentru ca speranta moare ultima. si totusi, dc nu a murit pana acum? daca ziceti k numai pentru cateva minute mai poate fi in viata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si totusi, dc nu a murit pana acum? daca ziceti k numai pentru cateva minute mai poate fi in viata?

 

Traieste doar datorita aparatelor.

E conectat sau nu la un dispozitiv de respirat?

 

Sa traiesti nu inseamna doar sa-ti bata inima si sa respiri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Traieste doar datorita aparatelor.

E conectat sau nu la un dispozitiv de respirat?

 

Sa traiesti nu inseamna doar sa-ti bata inima si sa respiri.

 

deci da. e conectat. insa, ceilalti au spus ca moare. nu inteleg :-) ah si app nu ma consider blonda atata timp cat cer informatii 8-| daca tu te-ai nascut invatata, uite ca eu acum incerc sa ma informez.

 

ah...si din ce cauza intri in coma cerebrala?:ok:?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci da. e conectat. insa, ceilalti au spus ca moare. nu inteleg

ah...si din ce cauza intri in coma cerebrala?:ok:?

 

Traieste in sensul ca sunt vii tesuturile corpului,dar creierul e pa.

Creierul fiind baza a ceea ce suntem fiecare atunci el e de fapt mort.

 

Vrei sa zici moarte cerebrala?

 

De pe wikipedia

 

 Brain death is a legal definition of death that emerged in the 1960s as a response to the ability to resuscitate individuals and mechanically keep the heart and lungs working. In simple terms, brain death is the irreversible end of all brain activity (including involuntary activity necessary to sustain life) due to total necrosis of the cerebral neurons following loss of blood flow and oxygenation. It should not be confused with a persistent vegetative state.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×