Sari la conținut
Forum Roportal
lavvinya

Apa dura

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna,

 

tocmai ce m-am mutat si nu m-am gandit ca voi avaea asa mari probleme.

 

Miam dat seama ca apa e ff dura in momentul in care parul nu mai lucea,aveam matreatza, piele uscata, etc. ca sa nu mai vb. de chiuveta care e patata

 

asa ca i-am facut analize: bacteriologic e ok, dar duritatea e de 48 grade germane...adica de cel putin 5 ori mai mare dacat limita admisa (5-10 grade) e plina de nitriti si nitrati, fier nu am :o:

 

De baut nu o bem, dar pt. spalat, pt piele(pe care o usuca extraordinar de tare)pentru centrala trebuie sa fie un filtru sau un dedurizator...acuma am vazut ca dedurizatorul e cam scump(3000 Ron) dar face apa si potabila...eu nu am nevoie.

 

pentru spalat (baie) si pentru instalatiile din casa, ce sfaturi imi puteti da? eventual info utile, link-uri.

 

 

multumesc.

 

 

P.S pe par nu ne mai putem spala(clati) decat cu apa plata :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, nu stiu cine ti-a zis ca dedurizatorul face apa si potabila; dar nu este adevarat.

Intr-adevar pentru dedurizare (adica scoaterea Ca si Mg din apa) nu se poate fara el. Nici un filtru n-o sa-ti faca apa cu duritate aproape de zero sau zero, doar dedurizatorul. Si nu e chiar 3.000 Ron. (vezi www.dedurizator.ro modelul Keros e f. bun)

Pentru o apa potabila trebuie ozmoza inversa, personal n-am incredere in asta asa ca nu merita.

Apa de baut sau pentru mancare plata sau un dozator din ala de apa e mai mult decat ok.

Dar dedurizator daca ai apa mai dura de 15 gr. germane trebuie sa-ti pui ca altfel duci tot in casa aia:

centrala - (la care surpriza "nu mai are garantie ca nu ati folosit apa demineralizata")

caloriferele

plus toate bateriile tot timpul albe de la calcar

pe lanaga toate astea cica mai faci si economie la detergent si gaze cu un dedurizator. (mai putina crusta pe tevi+calorifere=mai multa caldura degajata)

Calcarul precipita la temperaturi inalte => cu alte cuvinte se depune prin tot ce circula apa calda :spiteful:

Cat despre nitrati ce sa-ti zic decat ca a fost un teren agricol unde stai si au ramas de la ingrasamitele aruncate.

Nitratii prin fierbere devin nitriti si sunt si mai periculosi (cica cancerigeni), asa ca nici o ozmoza inversa, nu bei, nu gatesti... apa plata sa traiasca.

Protejaza-ti bateriile, centrala, caloriferele, tot ce-nseamna instalatie apa in casa cu un dedurizator si gata povestea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Legat de aceasta problema...am gasit in cutia postala un pliant despre un dispozitiv fabricat in Anglia, care printr-un fel de electroliza transforma diversi ioni (calcar, magneziu, etc...) in cristale stabile care nu se mai depun in sistemul domestic de conducte, aparatele electrocasnice care functioneaza folosind apa de la retea (mai ales apa calda)! Dupa cate vad, aparatul respectiv este recomandat si promovat in Anglia de British Gas (RADET-ul lor) si are o gramada de certificari...ceea ce mie imi inspira o oarecare incredere. Are cineva asa ceva? Si daca da, cum e? Chiar functioneaza? Am uitat sa mentionez, aparatul se numeste HS 38, iar importatorul este o firma numita APSIDA. Va multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oferim solutii complete si eficiente atat pentru uz rezidential cat si la nivel de unitati

industriale, comerciale si spatii de birouri.

Misiunea noastra:

Sa oferim clientilor echipamente si servicii profesionale complete, la cel mai inalt nivel de

calitate si la un pret accesibil si corect.

FILTRARE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×