Sari la conținut
Forum Roportal
Ziggurat

Discutii diverse

Postări Recomandate

Cred ca temele abordate in aceasta emisiune, se incadreaza la aceasta arie si la acest topic : "discutii diverse".

Iata:

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

”Satelitul Transiting Exoplanet Survey (TESS) al NASA a descoperit o altă planetă de dimensiunea Pământului, potențial locuibilă, care orbitează în jurul unei stele...”                                                  

https://news.yahoo.com/nasas-planet-hunting-satellite-found-020403509.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 1/9/2020 at 12:50 PM, Stu' said:

Ce este iertarea?

Ce este păcatul?

:laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poi, să le descâlcim pe un topic de la paranormal ? 

Fie! să încercăm...

E greu de dat o definiție, dar am putea discuta aici mai multe aspecte. Primul ar fi că iertarea e atunci când trecem peste daunele pe care ni le-a provocat cineva, fie ele fizice, morale, psihologice, altfel spus, e starea psihologică în urma căreia îl absolvim pe cineva de o vină, de un act prin care noi considerăm că am fost lezați. Cum ar spune, de ex., Maricica: „M-a violat Ion, dar , nah, l-am iertat, pentru că o fi făcut-o și el din preaplinul pasiunii!”. Sau cum spunea Gicu pe vremea lui nea Nicu: „M-a bătut și mi-a strâns degetele la ușă vecinul meu securist, dar, nah, l-am iertat, că e un biet suflet și el și nu știa ce face!”. Alt aspect ar fi că, încă de mici, învățăm că iertarea parcă ar ține de o instanță superioară și nu știu dacă e tocmai corect, dar uneori copilul spune: „Iartă-mă, mami, că nu mai fac!”. Bine, aici depinde mult de educație, în fine...noi considerăm diferite aspecte. Și uite așa, ajungem la religie și constatăm că iertarea și păcatul ar cam veni la pachet. Adică, Dumnezeu e bun și ne iartă păcatele (greșelile) noastre, precum și noi iertăm păcatele (greșelile) altora. Dar, nah, s-ar putea să nu ne ierte la nesfârșit prostia, ignoranța, belicozitatea și inerția, pentru că în viitorul apropiat iată că ne vizitează Apophis. Șase! Cică specialiștii de la NASA ne asigură că în 2029 acesta va trage o tură pe lângă Pământ (destul de departe) și totul va fi ok, în 2036 va mai ocoli  Pământul (nu se știe cât de aproape și ce daune va produce), iar în 2068 (Doamne fere!) ar fi posibil chiar să ne pocnească rău, fix pe hartă!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hm. Uitam sa vorbim despre virtuti, vorbim mai mult despre pacate. 

ce viata pustie avem

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă-i tot despre discuții diverse la „Astrologie și paranormal”,

dragă garg, șterge-i, te rog, pe rusnacii ăia care au poluat topicul „Persoane și locuri”. :smile: 

Nu de alta, dar voiam să postez ceva și era cât pe ce ca ăștia să-mi strice feng shui-ul. :laugh:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×