Sari la conținut
Forum Roportal
Darkduardian

In legatura cu Norvegia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut sunt nou pe aici si as avea si niste intrebari pt ce care ar putea sa ma sfatueasca. As vrea sa vin si ein norvegia (in oslo) si n-ar interesa cum sta treaba pe acolo. Daca se gaseste de munca, cu cazarea , ce limba se vorbeste. Eu acici in rom nu am nimic de munca mai ales cu criza asta care a aparut. A si inca ceva: te ajuta pe acolo o diploma de facultatesau nu sunt recunoscute? Cam atit deocamdata. Mersi :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

www.google.ro

Norvegia

Cred ca e cea mai scurta cale de a afla ceea ce te intereseaza.Gasesti o multime de informatii in lb. romana.Bafta si tutun:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
www.google.ro

Norvegia

Cred ca e cea mai scurta cale de a afla ceea ce te intereseaza.Gasesti o multime de informatii in lb. romana.Bafta si tutun:)

Gabriel..long time no see :lol: spune-mi ca esti bine

 

Salut sunt nou pe aici si as avea si niste intrebari pt ce care ar putea sa ma sfatueasca. As vrea sa vin si ein norvegia (in oslo) si n-ar interesa cum sta treaba pe acolo. Daca se gaseste de munca, cu cazarea , ce limba se vorbeste. Eu acici in rom nu am nimic de munca mai ales cu criza asta care a aparut. A si inca ceva: te ajuta pe acolo o diploma de facultatesau nu sunt recunoscute? Cam atit deocamdata. Mersi :soc:

citeste pe topicul de mai sus..gasesti info. diplomeme sunt majoritatea recunoscute. MAJORITATEA..so unele nope. Trebuiesc trimise la NOKUT si asteptat raspuns..le cam ia ceva vreme...si pana la 1 an

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Ampera!

 

Sunt bine, doar ca ma lupt cu indolenta si lenea...sa nu spun altfel,a celor din sistemul de stat de aici, din Nordland.N-am mai vazut asa ceva...am ateptat de pe 7 noiembrie 2008 pana pe la mijlocul lui martie 2009 sa obtin numarul personal.

Acum inca mai astept sa-mi schimb vechiul D numer obtinut atunci-temporar, cu ID numer, cel permanent, valabil ptr. cei ce au mai mult de 6 luni locuite si muncite legal in Norvegia.De asemenea, tot incerc sa ma inregistrez ca cetatean islandez si mereu ma gasesc in baza lor de date ca roman.Naspa!

Dar, am rabdare, ca asa m-a invatat viata sa fiu!

 

Sunt bucuros ca am revenit aici...parca e altfel cand mai faci un schimb de informatii, mai legi o prietenie....

 

Sper ca toti sunteti bine si voi incerca sa vin cat mai des pe aici , cu sau fara info utile.

 

Te-am pupi dulce si tinem legatura!

Editat de GABRIEL7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna, Ampera!

 

Sunt bine, doar ca ma lupt cu indolenta si lenea...sa nu spun altfel,a celor din sistemul de stat de aici, din Nordland.N-am mai vazut asa ceva...am ateptat de pe 7 noiembrie 2008 pana pe la mijlocul lui martie 2009 sa obtin numarul personal.

Acum inca mai astept sa-mi schimb vechiul D numer obtinut atunci-temporar, cu ID numer, cel permanent, valabil ptr. cei ce au mai mult de 6 luni locuite si muncite legal in Norvegia.De asemenea, tot incerc sa ma inregistrez ca cetatean islandez si mereu ma gasesc in baza lor de date ca roman.Naspa!

Dar, am rabdare, ca asa m-a invatat viata sa fiu!

 

Sunt bucuros ca am revenit aici...parca e altfel cand mai faci un schimb de informatii, mai legi o prietenie....

 

Sper ca toti sunteti bine si voi incerca sa vin cat mai des pe aici , cu sau fara info utile.

 

Te-am pupi dulce si tinem legatura!

Fii calm...si nu te mai agita asa k la 112 ...sistemul functioneaza mai lent ...insa nu tr sa mergi cu plocon nicaieri...din moment ce primesti un salariu...e super ok...restul se va rezolva din mers...

Numai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragilor ! Intentionez sa ma mut cu familia (sotie + copil) in Norvegia. Eu sunt ofiter de politie - expert criminalist iar sotia este asistent medical. Cum ma sfatuiti sa procedez ?

Editat de Marian DOBRE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gabriel..long time no see :lol: spune-mi ca esti bine

 

 

citeste pe topicul de mai sus..gasesti info. diplomeme sunt majoritatea recunoscute. MAJORITATEA..so unele nope. Trebuiesc trimise la NOKUT si asteptat raspuns..le cam ia ceva vreme...si pana la 1 an

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×