Sari la conținut
Forum Roportal
Ntim

Istanbul - Turcia

Postări Recomandate

Istanbul __cel mai mare oras din Turcia, si singurul oras din lume care este construit pe doua continente.

Am fost citeva zile si am fost placut impresionat de ce am vazut acolo.

Orasul e imens are o populatie de aprox-17 milioane de locuitori dupa unele statistici.

Ce e de vazut in acest mega oras__foarte multe obiective turistice, daca mai merg de 10 ori tot mai ramine mult de vazut.

Am vazut bazaruri , mare, vapoare, moschei, localuri (nu cafenele, turcii beau doar ceai-turistii cer cafea ).

Pentru cineva venit din Europa circulatia e un haos.

Am circulat foarte mult cu vaporul _care e folosit mult ca si transport local.

Viza de intrare se obtine in vama si costa 10 euro.

post-144868-1234121250_thumb.jpg

post-144868-1234121273_thumb.jpg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Istanbul este o metropola fascinanta , elegatna , emancipata , curata ,civilizata .

 

Sa nu uitam ca imparatul Constantin in 328 d.c a vrut sa faca a doua Roma ..

 

Cele doua poduri Fatih Sultan Mehmet cat si Bogaz Koprusu nu leaga cele doua continente cat leaga doua culturi .

Nu-ti ajunge sa mergi de 10 ori ca sa-l vizitezi in lung si lat .

Fiecare cartier are specificului lui, daca esti in Aksaray te trezesti in 1001 de nopti , daca esti in Ulus deja ai alta imagine a orasului , in Besiktas ... cariere care culmineaza cu Bebek unde intalnesti vile luxoase cu strazi private unde muritorul de rand nu are acces ...si asa fiecare cartier cu secretele si obiceiurile lui .

Obiectivele care trebuiesc vizitate sunt infinite , dar nu poti pleca din Istanbul fara sa vezi .

 

Moschea Albastra-Sultan Ahmet Camii , Yerebatan Sarayi ( cisterna subterana ) , Topkapi Sarayi, Sfanta Sofia , turnul Galata , muzeul arheologic unde este mormantul lui Alexandru cel Mare , bazarul din Aksaray , Dolmabahce Sarayı(muzeul ) ,o plimbare cu vaporasul pe Bosfor ... si pleci ferici dintr-un loc careti va ramane in suflet pentru totdeauna .

Editat de tosca_5
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Obiectivele care trebuiesc vizitate sunt infinite , dar nu poti pleca din Istanbul fara sa vezi .

Moschea Albastra-Sultan Ahmet Camii , Yerebatan Sarayi ( cisterna subterana ) , Topkapi Sarayi, Sfanta Sofia , turnul Galata , muzeul arheologic unde este mormantul lui Alexandru cel Mare , bazarul din Aksaray , Dolmabahce Sarayı(muzeul ) ,o plimbare cu vaporasul pe Bosfor ... si pleci ferici dintr-un loc careti va ramane in suflet pentru totdeauna .

noroc ca nu citesc toate mesajete tale pe forum, ar fi greu sa-mi stabilesc urmatoarea destinatie de vacanta...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frumos Istambulul asta,mai ales bazarurile si portul,de-o dragoste sa te targuiesti cu vanzatorii de acolo :pardon:

Editat de .Max.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
noroc ca nu citesc toate mesajete tale pe forum, ar fi greu sa-mi stabilesc urmatoarea destinatie de vacanta...

 

Glumesti... nu am vazut nordul Europei , nu am fost in Africa ( cu exceptia Egiptului ) , nu am fost in Australia , America , Noua Zeelanda , America latina prin asia am umblat ,asa ca ....am multe lipsuri.

Dar ce am vazut , cunosc si iubesc.

 

Daca ma intrebi iti spun fara sa ezit : orice destinatie este binevenita , fiecare loc iti va lasa ceva special in memoria si sufletul tau.

 

 

Am calatorit foarte foarte mult , de cand locuiesc inafara Romaniei calatoresc mai putin deoarece toate drumurile mele duc ...acasa , nu prea mai timp de altceva, dar in Italia profit de fiecare zi libera sa descopar ceva nou si pot sa spun ca nu am vazut nimic....

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am calatorit foarte foarte mult , de cand locuiesc inafara Romaniei calatoresc mai putin deoarece toate drumurile mele duc ...acasa , nu prea mai timp de altceva, dar in Italia profit de fiecare zi libera sa descopar ceva nou si pot sa spun ca nu am vazut nimic....

Acelasi lucru il poti spune si despre Turcia. Care nu se rezuma numai la Istanbul :pardon:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acelasi lucru il poti spune si despre Turcia. Care nu se rezuma numai la Istanbul :pardon:

 

istambulul e o poarta ieftina catre asia, am gasit o oferta recenta aici

sunt oferet si mai bune chiar, insa nici astea nu sunt rele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acelasi lucru il poti spune si despre Turcia. Care nu se rezuma numai la Istanbul :o:

Bineinteles ca Turcia nu este doar Istanbul , eu am vazut si alte locuri dar aici era discutia despre Istanbul.La un topic am scris despre Bodrum daca-mi amintesc bine , apoi Izmir (Smirna ) care are mai mult de 3 mil .locuitori , Antalya , Bursa , Pamukkale , Capadochia,Hopa la Marea Neagra la un pas de Georgia pe care am vizitat-o in vremea cand doar URSS-ul ne era accesibil.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu ma fac de rusine cu mesajul meu, dar astept un raspuns de la voi!

 

Mi-as dori sa vizitez Istanbulul (imi place ideea ca e construit pe 2 continente), dar am o intrebare: se poate face plaja in Istanbul, undeva? Am tot auzit de croaziera pe Bosfor! E si loc de plaja acolo? Scuze, chiar nu stiu!

 

Va multumesc! :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru plaja la Istanbul trebuie sa mergi cu fery peste o ora pe diferite insule cam departe______la istanbul nu se merge pt plaja, eventual pentru plimbari pe faleza sau sa alegi un hotel pe faleza, oricum nu ai cum sa te plictisesti .

exemplu...plimbare cu fery...

post-144868-1237227385_thumb.jpg

post-144868-1237227636_thumb.jpg

Editat de Ntim
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×