Sari la conținut
Forum Roportal
VaMpIrIkHa

Rau-Bine

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De unde stii ca exista ambii?Pentru ca asa spune istoria?Asa spune Biblia?Exista ca ceva intangibil...bine si rau,atat!

simplu. te rogi si afli. gindesti doar si nu pricepi nimic....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cui sa ma rog?Daca nu cred in nimic!Voi nu vedeti realitatea...raul si binele sunt elemente care apartin vietii de acum , pentru ca alta oricum nu exista , nu tin de divin..caci el a fost doar un concept...a existat doar pentru a fi explicate anumite lucruri...pentru ca noi sa nu fim singuri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cui sa ma rog?Daca nu cred in nimic!Voi nu vedeti realitatea...raul si binele sunt elemente care apartin vietii de acum , pentru ca alta oricum nu exista , nu tin de divin..caci el a fost doar un concept...a existat doar pentru a fi explicate anumite lucruri...pentru ca noi sa nu fim singuri!

asta dupa gindirea libero- ateico -etc etc etc ???? desigur ca noi vedem realitatea dar voi stati "mai prost" cu intelegerea ei.... deci pina nu studiezi realitatea in profunzimenu poti sa aduci nici argumente nici contraargumente... deci ia-o incet cu primii pasi si studiaza atit religia adevarata cit si realitatea, fa comparatii apoi roaga-te si fi pe pace ca vei descoperi frumusetea credintei ortodoxe..... desigur ca asta inseamna sa vrei sa faci , ca daca nu vrei atunci nu poti spune nimic " din ideile tale personale" ci le vei spune pe a altora......mult succes...

Editat de dorel1001

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt ortodoxa...parintii mei ma'u invatat sa cred in dumnezeu...am crezut in el, apoi am facut ce ai spus tu...am studiat si am ajuns la cocluzia ca nu exista nimic...si este ideea mea nu a altcuiva!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cui sa ma rog?Daca nu cred in nimic!Voi nu vedeti realitatea...raul si binele sunt elemente care apartin vietii de acum , pentru ca alta oricum nu exista , nu tin de divin..caci el a fost doar un concept...a existat doar pentru a fi explicate anumite lucruri...pentru ca noi sa nu fim singuri!

 

insusi notiunea de "Bine" si "Rau" care nu au legatura cu lumea materiala ar trebui sa iti dea de gandit . Cum sa nu intelegi faptul ca Binele nu vine de la sine ? la fel cum Raul nici ca o face ? Am niste intrebari imi poate raspunde cineva concret ? Rog trolii sa se abtina :D . De ce inima bate de 2 ori si nu odata? De ce omul traieste in medie 70 de ani sa zicem , si nu mai mult? Ce a determinat sau cine a determinat acest prag de evolutie dincolo de care nu se poate trece ? Nu vi se pare ca organismul uman e prea complicat ? De unde atata inteligenta? Din punct de vedere ateic , de ce nu a evoluat broasca si a evoluat omul incat sa ajunga sa stapaneasca lumea ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt ortodoxa...parintii mei ma'u invatat sa cred in dumnezeu...am crezut in el, apoi am facut ce ai spus tu...am studiat si am ajuns la cocluzia ca nu exista nimic...si este ideea mea nu a altcuiva!

ma indoiesc ca ai aprofundat "studiul".... deci continua "sa studiezi" si apoi vei intelege mai profund....mintea nu iti va da niciodata "intelepciunea inimii" din crestinismul adevarat ortodox.....

Editat de dorel1001

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care nu si-au inmaginat inca,iata cum ar putea sa arate lupta intre cei doi:

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei ce au scris basmul biblic, au preluat din mitologia altor popoare si au creat noi personaje in functie de nevoile poporului evreu din acea perioada. In plus, au asociat aceste personaje cu notiunile de bine si rau.

Lucifer, nu este altul decat Prometeu, preluat din Legendele Olimpului. Cititi despre fiecare in parte si veti observa asemanarile edificatoare.

Dumnezeu, este preluat, in special, de la egipteni si este o mixtura intre Ra, Amon-Ra, Aten si Uranus. Moise a preluat ideea monoteismului de la Akhenaten, in timpul sederii evreilor in Egipt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cei ce au scris basmul biblic, au preluat din mitologia altor popoare si au creat noi personaje in functie de nevoile poporului evreu din acea perioada. In plus, au asociat aceste personaje cu notiunile de bine si rau.

Lucifer, nu este altul decat Prometeu, preluat din Legendele Olimpului. Cititi despre fiecare in parte si veti observa asemanarile edificatoare.

Dumnezeu, este preluat, in special, de la egipteni si este o mixtura intre Ra, Amon-Ra, Aten si Uranus. Moise a preluat ideea monoteismului de la Akhenaten, in timpul sederii evreilor in Egipt.

Ti-ai pus vreodata intrebarea Black velvet, de ce nu ar fi invers? In orice mitologie, poveste chinezeasca,... toate au Un Salvator, promis de D-zeu din Vechiul test. prin prooroci, si evenimente ce vor veni.

Adevarat ca atatia zei ai vantului, soarelui, lunatici,... trebuie sa fie ,,tare,, ca in povestea lui Avraam si tatal sau care se inchina dumnezeilor, ,,batandu-se,, unii pe altii. :rock:

 

 

Cui sa ma rog?Daca nu cred in nimic!Voi nu vedeti realitatea...raul si binele sunt elemente care apartin vietii de acum , pentru ca alta oricum nu exista , nu tin de divin..caci el a fost doar un concept...a existat doar pentru a fi explicate anumite lucruri...pentru ca noi sa nu fim singuri!

Vampirica, constiinta de ce si cine depinde? Chiar daca se mai sterge aceasta constiinta sa stii ca pretentii de bine mai are de la altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×