Sari la conținut
Forum Roportal
leenarte

Necroza in cazul operatiei la nas

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua.

Sunt noua pe acest forum, am citit multe pareri si experiente a persoanelor care au trecut printr-o astfel de opearatie.

Am facuto si eu in urma cu 4 saptamani,la o renumita clinica austriaca.

Dar problema este ca mam ales cu o necroza foarte uratra pe talpile picioarelor iar drept urmare miercurea viitoare imi este programata o interventie chirurgicala pentru a indeparta pielea moarta.

Picioarele imi arata foarte rau si nimeni nu gaseste raspunsul la ce a putut sa se intample in sala de operatie.

Sunt foarte speriata,dezamagita si suparata. Nici macar operatia la nas nu a fost o reusita.

Daca cineva a mai trecut printro situatie similara cu a mea vas ruga sa imi spuneti si mie ce ati facut si cum sa intamplat.

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:pardon::o: 8) cum de s-a intamplat asta ??? de unde si pana unde??? doctorii de acolo nu ti-au spus ce si cum??? ce inseamna de fapt necroza talpilor ? sper ca nu e ceva grav si ca te vei vindeca repede ! nu ti-au spus ce tratament sa urmezi ? nasul de ce nu e bine ?

insanatosire grabnica!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua.

Sunt noua pe acest forum, am citit multe pareri si experiente a persoanelor care au trecut printr-o astfel de opearatie.

Am facuto si eu in urma cu 4 saptamani,la o renumita clinica austriaca.

Dar problema este ca mam ales cu o necroza foarte uratra pe talpile picioarelor iar drept urmare miercurea viitoare imi este programata o interventie chirurgicala pentru a indeparta pielea moarta.

Picioarele imi arata foarte rau si nimeni nu gaseste raspunsul la ce a putut sa se intample in sala de operatie.

Sunt foarte speriata,dezamagita si suparata. Nici macar operatia la nas nu a fost o reusita.

Daca cineva a mai trecut printro situatie similara cu a mea vas ruga sa imi spuneti si mie ce ati facut si cum sa intamplat.

Va multumesc.

 

Buna !

Imi pare rau si sper sa-ti treaca repede !

Cum de ai decis sa te operezi in Austria. Eu am fost la consultatii la vreo 5 dr. din Buc. si ma batea gandul sa ma duc tot afara undeva....dar.....

Daca nu sunt indiscreta poti sa-mi spui si cat a costat.? Cum se numeste clinica si doctorul care te-a operat. Poate este prea devreme sa -ti dai sema daca rinoplastia este sau nu reusita.

:pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua.

Sunt noua pe acest forum, am citit multe pareri si experiente a persoanelor care au trecut printr-o astfel de opearatie.

Am facuto si eu in urma cu 4 saptamani,la o renumita clinica austriaca.

Dar problema este ca mam ales cu o necroza foarte uratra pe talpile picioarelor iar drept urmare miercurea viitoare imi este programata o interventie chirurgicala pentru a indeparta pielea moarta.

Picioarele imi arata foarte rau si nimeni nu gaseste raspunsul la ce a putut sa se intample in sala de operatie.

Sunt foarte speriata,dezamagita si suparata. Nici macar operatia la nas nu a fost o reusita.

Daca cineva a mai trecut printro situatie similara cu a mea vas ruga sa imi spuneti si mie ce ati facut si cum sa intamplat.

Va multumesc.

 

Eu nu inteleg nimic din postul tau.

Rinoplastie : manevra chirurgicala de modelare a nasului

Necroza pe talpi.............. tesut mort ...........Nu vad legatura. Te-au tinut domnii doctori desculta in sala si in plus nici n-au dezinfectat pe-acolo inainte? Nu de alta dar numai anumite tipuri de bacterii produc necroza..............Mi se pare ca ceva ai lasa afara din poveste................

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

2001 pentru urarea ta.

Louisec, am ales Austria pt ca eu am locuit cativa ani acolo. Sora mea a facut 2 rinoplastii tot in Austria,prima a fost un esec iar a doua o reusita. A doua afost facuta de acest doctor pecare mam hotarat sa il al;eg si eu.Operatia a costat 4800 de euro,fara spitalizare.

Am sa va povestesc cum sa intamplat totul. Acum locuiesc in Romania,deci am mers in Austria,cu toate rezultatele analizelor,toate fiind bune. La mine a fost mai mult un moft,nu neaparat o necesitate,ma deranja putin din profil,deci nu era chiar mare lucru.

Am intrat in operatie la ora 15.00 si mam trezit la ora 20.30 aprox. cu o durere ingrozitoare la picioare. Am intrat in operatie cu picioarele goale,conditiile din aceea clinica sunt foarte buna,absolut totul este de ultima generatie foarte modern,e o clinica prestigioasa. Doctorul a observat atunci ca culoarea talpilor de la picioare e foarte inchisa si pielea e foarte tare. Mia pus o crema,ma pansat,iar eu am plecat la hotel. Au urmat vizite regulate la acest doctor timp de o saptamana cat am stat eu in Austria. Ma asigurat ca nu este nimic grav si ca dc folosesc bandaje sterile si betadina imi va trece curand. Pielea tare se transformase in basici pline cu lichid.La piciorul stang era cam cat o pruna,iar la dreptul avea dimensiunea unei mandarine.Am revenit in Ro,iar dupa 2 saptamani am mers din nou in Austria la controlul de 14 zile cand mia dat jos atela. Eram atat de dezamagita de rezultatul operatiei incat am plecat fara sa ii mai arat si picioarele.Am revenit in Romania si am chemat o asistenta care a venit regulat la mine timp de o saptamana pentru ami curata rana care devenise deja o piele foarte groasa de o culoare albastru sau rosu inchis,arata oricum ca in filmele de groaze si nicidecum ca ceva simplu cum ma facuse doctorul sa cred. Doamna asistenta a reusit sa curete rana mai mica dar cu piciorul drept unde era pe o portiune foarte mare,sa agravat,am mers la un medic chirurg,iar el ma programat la operatie. :o: :o:

Trebuie sa taie aceea piele moarta care e si foarte adanca.

Mai rau e ca nasul meu nu e simetric,e mai mult luat din os pe o parte si nara pe o parte e mai mica decat pe cealalta,din profil partile arata total altfel,nu lafel. Ce sa mai zic?Nasul meu este stramb. :nea: :o: :P ;) :doh:

Am facut aceasta operatie crezand ca voi arata mai bine,dar nu e asa. Am pierdut timp,am suferit fizic,pshic ma simt foarte rau,financiar am cheltuit in jur de 8000 euro pt tot ce a fost nevoie,drum ,hotel,operatie. Si ce e mai rau e ca inca mai am de suferit. PLus ca acum trebuie sa caut alt doctor care poate sa imi corecteze ce a stricat acest doctor.

In acest moment,psihicul meu este pur si simplu la pamant.

Daca pot sa dau un sfat cuiva,voi spune mereu sa mearga de 10 ori la un doctor inainte sa faca o operatie. Un esec ca acesta te poate distruge total.

 

Vroiam sa spun ca va multumesc pentru urarile de bine 2001 si louisec.

Imi cer scuze ca nu am scris chiar corect,sunt f obosita si suparata, nici nu mai judec corect in momentul acesta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Leenarte sper sa gasesti puterea sa treci peste asta si sa rezolvi cu ambele probleme. Asta e, uneori trebuie sa fim tari :o:....Iti urez numai bine..

 

Leenarte sper sa gasesti puterea sa treci peste asta si sa rezolvi cu ambele probleme. Asta e, uneori trebuie sa fim tari :o: :P :)....Iti urez numai bine..

 

 

Scuze am pus gresit semnul :doh: in loc de :pash:...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Leenarte - din prima ta postare se intelege ca tu ai facut o gangrena la picior din cauza ca ti-ai operat nasul. Ceea ce nu este adevarat. Cauza principala a unei gangrene este o intrerupere locala a circulatiei sangvine. Care nu putea fi cauzata de interventia la nas............gangrena uscata poate fi provocata de o embolie arteriala . Ce puteau medicii sa vada inainte de operatie erau eventuale nereguli la testele de coagulare dar nicidecum nu erau obligati sa verifice integritatea altor tesuturi..................decat mucoasa nazala...........

Am scris - ca sa nu aiba impresia cineva care urmeaza sa faca rinoplastie ca "gangrena piciorului " ar putea fi un "efect" :stars:

Eu cred ca tu ai o afectiune cronica, care ti-a cauzat problema la picior - lucru care a coincis cu interventia la nas. Dar sunt doua probleme distincte.

Imi pare rau pentru faptul ca rinoplastia a fost un esec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta am crezut si eu la inceput,ca de vina ar putea fii circulatia proasta, ca partea aceea din calcai nu a fost irigata,sangele nu a mai ajuns acolo si tesutul nu a mai fost oxigenat. Ce nu intelegeam era de ce mi sa intamplat tocmai atunci, operatia nu a durat mult,ori asta se intampla atunci cand operatiile sunt lungi. Dar cei 2 medici chirurgi care m-au consultat m-au asugurat ca asta nu poate sa fie in cazul meu pt ca eu nu am o problema cu circulatia sangelui. Nu stiu mult despre medicina si nici termenii medicali dar pulsul parca zicea, ca e absolut normal la calcai.

Si astazi am sunat un prieten al surorii mele,el este un foarte bun medic italian care mi-a explicat ca in cazul fumatorilor necroza poate sa apara,este rara dar ea poate sa apara. si este considerata ca fiind unul dintre riscurile majore la care un fumator se expune in cazul operatiilor estetice.

Mai trebuie sa mentionez ca eu am mai avut alte 2 operatii si nu mi sa intamplat asa ceva. Una a fost recenta as spune,cam acum 9 luni.

Ar mai fii un amanunt,in timpul operatiei,doctorul mia pus niste pernite dedesupt la gambe. Toata greutatea a cazut pe calcai.

Creda cei care vor sa se opereze ar trebui sa se informeze foarte bine, ar trebui citite si site uri straine,eu nu am facut acest lucru,am crezut ca este ceva simplu si am patito. Si se poate intampla oricui,chiar fiind un caz la 1500,este un risc de care trebuie sa stii ca sa til poti asuma.

Infine, dimineata la ora 8 trebuie sa fiu la spital. Mie frica,dar ce sa fac? am sa trec si peste asta. Sper ca in decembrie cand as vrea sa fac o a doua rinoplastie... sa am destul curaj.

Multumesc tuturor pt incurajarile voastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Leen!

Cum a fost la operatie? Sper ca esti mai bine! Ai aflat pana la urma ce s a intamplat de fapt?

Eu am fost la consult pt rinoplastie la un dr. si i am spus si de chestia asta cu necroza pe talpi. Mi a spus ca nu poate fi vorba de o complicatie a rinoplastiei, mai degraba pare o arsura din cauza instalarii incorecte a aparatului de electro-cauterizare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna 2001,

 

Am fost la spital,pregatita de internare dar am avut marele noroc sa ajung la acel spital si doctori prin cunostinte. zic eu ca asta ma ajutat mult pt ca doctorul mia oferit o alta varianta decat operatia. Daca ma operam trebuia sa imi ia o grefa de piele de pe o alta parte a piciorului si sa o puna pe talpa. El mia spus ca este singurul doctor din Ro care practica o tehnica cu ceva burete care ar trage cam intro luna jumate pielea aceea bolnava. Sincer nu am inteles nici eu prea multe,dar sper sa ma vindec. E mai bine asta decat internarea in spital de stat romanesc.

 

Cat despre ce mi sa intamplat habar nu am. Si nimeni nu are,chirurgul plastician mia spus ca sunt un caz rar.

Sper sa nu fie lafel data viitoare ca as vrea sa mai fac ceva operatii in viitor. :roll:

Tie ce ti-a spus doctorul? Esti multumita de el?

Tinema la curent,sunt curioasa. bafta.

X0xo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×