Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

noduli uterini ereditari

Postări Recomandate

am noduli uterini ereditari

mai are cineva de pe aici? cunoasteti astfel de cazuri?

astept sfaturi si incurajari

Editat de spider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prin ereditar voiam sa spun ca si bunica le are - poate ca nu am folosit corect termenul medical

 

pana la 34 de ani nu am stiut ca am probleme cu uterul

am avut ceva dureri menstruale in timpul liceului, dar acestea au disparut, ramanand cu un ciclu menstrual regulat (fix la 29 de zile si fix de 3 zile), cu scurgeri chiar controlabile (in sensul ca daca aveam un WC in preajma atunci cand simteam ceva, tampoanele ramaneau aproape nepatate)

 

este adevarat ca am avut niste dureri ciudate de burta dupa terminarea liceului, dar medicul mi-a recomandat ceai anticolitic (eu ma dusesem convinsa ca urmeaza o apendicita), si am baut tone de ceai anticolitic in urmatorii 15 ani

 

dupa ecografie (prima din viata mea, pentru ca nimeni nu imi recomandase asa ceva iar atunci am facut-o din curiozitate), m-am dus la un medic ginecolog si acesta mi-a recomandat duphaston, cate zece zile, trei luni, o data pe an, si vitamina E, cate 10 zile, in fiecare luna

am fost intrigata de faptul ca mi se da un tratament cand eu ma simt bine...

nu am facut nimic in primul an, iar ecografia urmatoare nu a aratat nici o schimbare

doctorul iar a insistat sa iau duphaston, dar am mai asteptat un an...

 

apoi am luat duphaston

si de atunci uterul tot creste...

 

 

as vrea sa aflu despre simptomele pe care le au si alte femei cu uter cu noduli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fobromul uterin are o cauyzalitate multipla. Tratamentul depinde de evolutia lui. In general daca nu te sipara urmaresti evolutia lui. Daca nu creste si nu sangereaza, nu faci nimic. Simptomele sunt date in general de hemoragii si fenomenele cresterii in volum. Un fibrom se opereaza daca sangereaza, sau creste prea mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prin ereditar voiam sa spun ca si bunica le are - poate ca nu am folosit corect termenul medical

 

pana la 34 de ani nu am stiut ca am probleme cu uterul

am avut ceva dureri menstruale in timpul liceului, dar acestea au disparut, ramanand cu un ciclu menstrual regulat (fix la 29 de zile si fix de 3 zile), cu scurgeri chiar controlabile (in sensul ca daca aveam un WC in preajma atunci cand simteam ceva, tampoanele ramaneau aproape nepatate)

 

este adevarat ca am avut niste dureri ciudate de burta dupa terminarea liceului, dar medicul mi-a recomandat ceai anticolitic (eu ma dusesem convinsa ca urmeaza o apendicita), si am baut tone de ceai anticolitic in urmatorii 15 ani

 

dupa ecografie (prima din viata mea, pentru ca nimeni nu imi recomandase asa ceva iar atunci am facut-o din curiozitate), m-am dus la un medic ginecolog si acesta mi-a recomandat duphaston, cate zece zile, trei luni, o data pe an, si vitamina E, cate 10 zile, in fiecare luna

am fost intrigata de faptul ca mi se da un tratament cand eu ma simt bine...

nu am facut nimic in primul an, iar ecografia urmatoare nu a aratat nici o schimbare

doctorul iar a insistat sa iau duphaston, dar am mai asteptat un an...

 

apoi am luat duphaston

si de atunci uterul tot creste...

as vrea sa aflu despre simptomele pe care le au si alte femei cu uter cu noduli

 

Buna ziua,

Eu am o problema asemanatoare- in urma cu 6 ani la o ecografie mi s-a spus ca am noduli, de 2 cm dar sunt inofensivi si nu ridica probleme. Peste 3 ani, in alte circumstante, am facut din nou o ecografie si am fost diagnosticata cu polifibromatoza uterina si solutia era operatia cu extirparea uterului. Nu mi s-a spus cauza, ci doar ca trebuie sa ma operez deoarece uterul era f. marit si neregulat de fibromii subserosi si intramurali. Nu m-am operat atata timp cat nu cunosteam cauza si ce pot sa fac ca sa elimin cauza. Am cautat un tratament naturist si am inceput sa citesc mai multe despre fibromi. Se pare ca la o parte din cazuri se poate indentifica o cauza ca de ex: ereditar (cum ai spus tu), dezechilibru hormonal, abuz de tratamente hormonale,sau alimente tratate cu E-uri sau hormoni(mezeluri,carne de pasare din comert). Nu este prea clara cauza fibromilor, dar de cand urmez acest tratament naturist, cu un regim alimentar adecvat si cu controale medicale periodice fibromatoza a stagnat. Daca fibromii se tot dezvolta se ajunge la efectele amintite mai sus si este necesara operatia. Sfatul meu este sa nu astepti sa creasca uterul ci trebuie sa cauti tratamentul potrivit. Daca nodulii tai sunt inca mici pot sa dea inapoi cu tratamentul adecvat.

Sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am o problema asemanatoare- in urma cu 6 ani la o ecografie mi s-a spus ca am noduli, de 2 cm dar sunt inofensivi si nu ridica probleme.

Peste 3 ani, in alte circumstante, am facut din nou o ecografie si am fost diagnosticata cu polifibromatoza uterina si solutia era operatia cu extirparea uterului.

Nu mi s-a spus cauza, ci doar ca trebuie sa ma operez deoarece uterul era f. marit si neregulat de fibromii subserosi si intramurali.

Nu m-am operat atata timp cat nu cunosteam cauza si ce pot sa fac ca sa elimin cauza.

Am cautat un tratament naturist si am inceput sa citesc mai multe despre fibromi.

 

de cand urmez acest tratament naturist, cu un regim alimentar adecvat si cu controale medicale periodice fibromatoza a stagnat.

multumesc de incurajare

eu am inceput direct cu regim naturist de cand am aflat de existenta nodulilor

dupa doi ani situatia a inceput sa se agraveze - si eram chiar in timpul regimului...

este adevarat ca renuntasem sa iau plantele, dar...

 

mesajul meu de mai sus este mai vechi

intre timp, in primavara, am avut o hemoragie puternica

am ajuns la spital si s-au mirat doctoritele ca mi s-a dat dupfaston - mi-au spus ca nu are NICIUN efect in cazul meu

in plus, mi-au spus ca aveam un uter foaaaaarte mare si un fibrom pe care doctorita care mi-a recomandat tratamentul ar fi trebuit sa il depisteze

mi-au scos fibromul (de 8 cm diametrul) si sangerarea a incetat iemdiat, uterul a scazut la jumatate in trei luni, este asa cum era acum 4 ani, ciclul nu s-a dereglat...

cand m-am dus la doctorita mea de la policlinica, s-a mirat ca m-a lasat cu un uter asa de mare toamna trecuta... si a zis ca la spital ar fi trebuit sa imi scoata tot uterul daca erau doctorite profesioniste...

e clar ca la doctotita aceea de policlinica nu ma mai duc - am ramas in contact cu doctotira de spital

a ramas sa fac cate un control la patru-cincii luni si sa ma duc la control la orice schimbare observ

 

este adevarat ca doctoritei de la policlinica nu i-am dat bani de cate ori am fost la control (m-am dus cu cate o floare, cu bomboane...), dar nici la spital nu am apucat sa dau ceva - m-au pus direct pe masa de operatie cand am ajuns acolo speriata, de pe strada ... este vorba de Spitalul Municipal

mi-au spus ca nu e cazul sa scoatem uterul, mai ales ca doresc sa raman insarcinata (am vrut dintotdeauna, dar nu am avut niciodata nicio sarcina chiar daca nu am facut nimic impotriva niciodata - dar nu am facut nic pentru inainte de 20 de ani!!!)

 

acum sunt in asteptare

daca apar complicatii, o sa scot uterul, daca nu, asteptam o sarcina...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc de incurajare

eu am inceput direct cu regim naturist de cand am aflat de existenta nodulilor

dupa doi ani situatia a inceput sa se agraveze - si eram chiar in timpul regimului...

este adevarat ca renuntasem sa iau plantele, dar...

 

mesajul meu de mai sus este mai vechi

intre timp, in primavara, am avut o hemoragie puternica

am ajuns la spital si s-au mirat doctoritele ca mi s-a dat dupfaston - mi-au spus ca nu are NICIUN efect in cazul meu

in plus, mi-au spus ca aveam un uter foaaaaarte mare si un fibrom pe care doctorita care mi-a recomandat tratamentul ar fi trebuit sa il depisteze

mi-au scos fibromul (de 8 cm diametrul) si sangerarea a incetat iemdiat, uterul a scazut la jumatate in trei luni, este asa cum era acum 4 ani, ciclul nu s-a dereglat...

cand m-am dus la doctorita mea de la policlinica, s-a mirat ca m-a lasat cu un uter asa de mare toamna trecuta... si a zis ca la spital ar fi trebuit sa imi scoata tot uterul daca erau doctorite profesioniste...

e clar ca la doctotita aceea de policlinica nu ma mai duc - am ramas in contact cu doctotira de spital

a ramas sa fac cate un control la patru-cincii luni si sa ma duc la control la orice schimbare observ

 

este adevarat ca doctoritei de la policlinica nu i-am dat bani de cate ori am fost la control (m-am dus cu cate o floare, cu bomboane...), dar nici la spital nu am apucat sa dau ceva - m-au pus direct pe masa de operatie cand am ajuns acolo speriata, de pe strada ... este vorba de Spitalul Municipal

mi-au spus ca nu e cazul sa scoatem uterul, mai ales ca doresc sa raman insarcinata (am vrut dintotdeauna, dar nu am avut niciodata nicio sarcina chiar daca nu am facut nimic impotriva niciodata - dar nu am facut nic pentru inainte de 20 de ani!!!)

 

acum sunt in asteptare

daca apar complicatii, o sa scot uterul, daca nu, asteptam o sarcina...

 

Buna seara,

Imi pare rau de ce ti s-a intamplat. Ce regim naturist ai urmat? Il mai urmezi si acum? Stiu ca organismele reactioneaza diferit la tratamente diferite, dar m-ar interesa regimul pe care l-ai urmat.

Eu am inceput cu un tratament homeopat care se schimba din 4- 4 luni in functie de analize. Am mai inceput un tratament cu ovule de propolis si acum incerc sa imi echilibrez regimul alimentar yin- yang. Influenta asupra fibromilor o sa o vad peste vreo 2-3 luni.

Daca la tine uterul a scazut in dimensiuni sunt sanse mari sa poti ramane insarcinata. Mult noroc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce regim naturist ai urmat? Il mai urmezi si acum?

Buna!

 

am primit de le un doctor naturist indicatiile urmatoare:

 

am urmat un regim alimentar Oshawa:

10 zile numai cu cereale integrale (grau, orez, hrisca, mei), mere, morcovi, stafide

+ polen 30 g/zi (asta nu am reusit - nu pot sa il inghit, ma ineaca)

3 zile pauza in care se adauga orice fructe si legume, soia, lactate, miere

> se repeta de 7 ori

 

si inca de trei-patru ori pe an

 

nimic altceva!

 

continuu

sublingual 15 min, 4 lingurite /zi un pulbere de plante: cretisoara, coada soricelului, coarda calului, urzica, galbenele, anason, chimen

 

1 h/zi compresa calda cu ulei de ricin pe abdomen (perna electrica) - nu am facut

 

+ exercitii psihosomatice de care nu prea m-am tinut

 

 

am facut un an si jumatate

apoi a aparut o sangerarea suspecta despre care doctorita decla policlinica nu mi-a spus nimic...

pentru ca dupa exact un an sa aflu ca era vorba de un fibrom care crestea repejor

 

 

acum nu mai tin niciun regim

dupa operatie am iesit cu anemie de fier (7 fata de normalul de 12) pe care am rezolvat-o deja

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna!

 

am primit de le un doctor naturist indicatiile urmatoare:

 

am urmat un regim alimentar Oshawa:

10 zile numai cu cereale integrale (grau, orez, hrisca, mei), mere, morcovi, stafide

+ polen 30 g/zi (asta nu am reusit - nu pot sa il inghit, ma ineaca)

3 zile pauza in care se adauga orice fructe si legume, soia, lactate, miere

> se repeta de 7 ori

 

si inca de trei-patru ori pe an

 

nimic altceva!

 

continuu

sublingual 15 min, 4 lingurite /zi un pulbere de plante: cretisoara, coada soricelului, coarda calului, urzica, galbenele, anason, chimen

 

1 h/zi compresa calda cu ulei de ricin pe abdomen (perna electrica) - nu am facut

 

+ exercitii psihosomatice de care nu prea m-am tinut

am facut un an si jumatate

apoi a aparut o sangerarea suspecta despre care doctorita decla policlinica nu mi-a spus nimic...

pentru ca dupa exact un an sa aflu ca era vorba de un fibrom care crestea repejor

acum nu mai tin niciun regim

dupa operatie am iesit cu anemie de fier (7 fata de normalul de 12) pe care am rezolvat-o deja

 

Multumesc Maria,

Destul de dur regimul tau si a venit intr-un moment in care culeg informatii despre alimentatia Yin- Yang. Informatia este destul de ambigua in domeniu- ceea ce spun unii ca este yin, altii spun ca este yang. M- ai ajutat f. mult deoarece organismul tau nu a reactionat, asa cum organismul meu nu a reactionat la medicamentatia conventionala. Este clar ca trebuie sa mai citesc despre acest regim alimentar, deoarece tu ai avut si reactii adverse. O sa il incerc, cand voi fi pregatita. M-ar ajuta daca se poate sa imi dai adresa sau nr. de telefon al medicului care ti-a recomandat acest regim (daca se poate) deoarece am o serie de intrebari, cum ar fi de exemplu cum cerealele germinate favorizeaza secretia anumitor hormoni iar cerealele crude sunt recomandate pentru echilibrare. Eu tot nu pot sa inteleg. De ce unii considera rosiile, vinete yin, in timp ce altii le considera yang. In perioadele de pauza ti s-a intamplat sa mai consumi si alte alimente (mezeluri, produse de patiserie, etc)?

Sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Destul de dur regimul tau
dar "facubil" - este un regim yang

si m-am simtit destul de bine

 

Informatia este destul de ambigua in domeniu- ceea ce spun unii ca este yin, altii spun ca este yang...

Eu tot nu pot sa inteleg. De ce unii considera rosiile, vinete yin, in timp ce altii le considera yang.

nu stiam de diferente - ce am gasit eu, era in concordanta cu tabelele de la medic

 

M- ai ajutat f. mult deoarece organismul tau nu a reactionat, asa cum organismul meu nu a reactionat la medicamentatia conventionala. Este clar ca trebuie sa mai citesc despre acest regim alimentar, deoarece tu ai avut si reactii adverse. O sa il incerc, cand voi fi pregatita.
nu pot sa spun ca nu a reactionat

cand am fost prima data la medicul de familie cu nodulii, mi s-a recomandat duphaston fara sa mise spuna si ce reprezinta sau de ce sa il iau...

nu l-am luat

m-am dus la medicul naturist si am tinut regimul

dupa patru luni, ecografiile aratau mult mai bine

i le-am dus si doctoritei care mi-a spus mai intai ca e foarte bine

apoi i-am spus ca nu am luat duphaston

imediat mi-a recomandat sa il iau, ca altfel va fi dezastru... uitand de prima concluzie la care ajunsese

 

am luat duphaston si uterul a inceput sa creasca

am mai tinut apoi inca de doua ori regimul, dar nu la fel de strict...

 

In perioadele de pauza ti s-a intamplat sa mai consumi si alte alimente (mezeluri, produse de patiserie, etc)?
in pauze, nu

dar intre regimul din primavara si cel din toamna...

 

M-ar ajuta daca se poate sa imi dai adresa sau nr. de telefon al medicului care ti-a recomandat acest regim (daca se poate) deoarece am o serie de intrebari, cum ar fi de exemplu cum cerealele germinate favorizeaza secretia anumitor hormoni iar cerealele crude sunt recomandate pentru echilibrare.
dr. Calin nu mai stiu cum

4231457 este telefonul de la cabinet - spui asistentei ca doresti o consultatie naturista, nu la medicul de familie si iti spune care e programul doctorului

poti vorbi orice cu dr. Calin pe teme gen yin-yang...

Succes

 

regimul tau a venit intr-un moment in care culeg informatii despre alimentatia Yin- Yang.
toate au un sens - trebuie doar sa il intelegem corect...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×