Sari la conținut
Forum Roportal
Echo362

placa de baza

Postări Recomandate

Salut!

 

Am si eu o intrebare, vreau sa schimb placa de baza (o am deja) si as vrea sa stiu ce riscuri implica procesul asta in afara de reinstalarea sistemului de operare. Vreau sa fiu sigur ca nu fac vreo greseala.

 

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut!

 

Am si eu o intrebare, vreau sa schimb placa de baza (o am deja) si as vrea sa stiu ce riscuri implica procesul asta in afara de reinstalarea sistemului de operare. Vreau sa fiu sigur ca nu fac vreo greseala.

 

Multumesc

 

 

Riscuri? Pai hmm... Presupunand ca ai verificat deja daca noua placa de baza este compatibila cu restul componentelor, un "risc" ar fi ca dupa instalarea sistemului de operare, trebuie sa instalezi diverse drivere ca sa iti functioneze pc-ul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut!

 

Am si eu o intrebare, vreau sa schimb placa de baza (o am deja) si as vrea sa stiu ce riscuri implica procesul asta in afara de reinstalarea sistemului de operare. Vreau sa fiu sigur ca nu fac vreo greseala.

 

Multumesc

1. ;) scoate calculatorul din priza :)

2. vezi daca socketul procesorului este la fel

3. cand umbli cu RAM-urile foloseste un cordon pentru descarcare electrostatica

( mai pe scurt: poti fi incarcat electrostatic si cand pui mana pe RAM-uri le poti arde)

asa ca, cel mai bine este sa te legi de incheietura mainii cu un conductor flexibil si celalalt capat la impamantare --sau la teava de calorifer.

4. Inainte de instalare, asigura-te ca ai toate driverele pe un CD backup--placa de baza, modem, sunet, video, imprimanta, scanner, alte kituri, antivirusul.

poti sa le tii ca backup si pe partitia D a hardului...dar este de preferat sa formatezi tot..

 

5. ai grija cum montezi cablurile de alimentare placa, dvd,

6. ai grija la cablurile de date -IDE..pastreaza ordinea lor..

 

Bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×