Sari la conținut
Forum Roportal
fnicolici1

Statul greseste...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1) In ultimele zile se tot discuta despre ascultarea/interceptarea convorbirilor telefonice/ mesajelor mail, sms/ etc...stiti la ce ma refer.

Pe mine personal ma deranjeaza ideea dar nu pot sa actionez ca Patriciu Dinu.

 

De exemplu domnul Patriciu Dinu trebuie sa primeasca 500 milioane lei vechi de la SRI conform deciziei judecatorilor.

Vezi: http://www.tmctv.ro/articol_15467.

 

Cele 500 milioane lei vechi nu sunt platiti din buzunarele propri de catre angajatii SRI care "au gresit" conform Instantei Judecatoresti...ci de cetatenii Romaniei - sub forme de taxe si impozite din care se alimenteaza si bugetul SRI.

Nu stiu daca Dinu Patriciu a primit 500 milioane de la SRI si, daca ia primit, poate le-a donat in scopuri caritabile.

 

2) Exista multe dosare judecate/rezolvate numai la CEDO - prin care Statul Roman este obligat sa platasca ceva catre petitionar.

 

Statul Roman plateste - de fapt contribuabilul - statul suntem noi!

 

3) ...ar fi multe alte exemple...

 

Dar nici o data "Statul" prin reprezentantii sai nu ii imputa cuiva ca a gresit si ca trebuie sa plateasca din buzunare propri o "greseala"...

Editat de fnicolici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1) I

 

Statul Roman plateste - de fapt contribuabilul - statul suntem noi!

 

3) ...ar fi multe alte exemple...

 

...

 

Uite ca Mircea Badea va explica de ce greseste statul:

 

http://www.youtube.com/watch?v=Rh1juv03Sb0

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alta greseala a statului este ca se lasa santajata de sindicatul puturosilor(citeste bugetarii) care de 20 de ani intruna au pretentii la salarii ...dar la munca nici ca se gandesc!

 

Rezultatul il vedem clar ...oamenii mor cu zile in spitale ptr ca nimeni nu ii baga in seama fara spaga .... politia atunci cand nu e in cardasie cu raufactorii (cum vedem in cazul Brasov) e interesata doar de ciubucuri (cum ne este dat sa vedem pe soselele patriei) magistratii isi fac de cap cu cea mai crunta nesimtire, ... scoala scoate generatii de golani si puturosi pe banda rulanta, functionarii din primarii freaca menta sfidand cetateprostu care ii plateste ...politicenii se ocupa de manarii .... si uite asa intr-o veselie ...pana distrugem tara

 

Dar toti trantorii astia au un numitor comun exprimat prin sloganul ...."Noi Vrem Salarii Mari Europene"!

 

Dar munca Europeana ca sa mearga treaba ...nu vrea de 20 de ani nimeni!

Toti vor mai intai banii ...si de munca ...mai vedem ... adica toti vor sa punem caruta in fata cailor

 

Intrebare ... de ce a fost ceausescu acuzat ptr subminarea economiei nationale?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alta greseala a statului este ca se lasa santajata de sindicatul puturosilor(citeste bugetarii) care de 20 de ani intruna au pretentii la salarii ...dar la munca nici ca se gandesc!

 

Rezultatul il vedem clar ...oamenii mor cu zile in spitale ptr ca nimeni nu ii baga in seama fara spaga .... politia atunci cand nu e in cardasie cu raufactorii (cum vedem in cazul Brasov) e interesata doar de ciubucuri (cum ne este dat sa vedem pe soselele patriei) magistratii isi fac de cap cu cea mai crunta nesimtire, ... scoala scoate generatii de golani si puturosi pe banda rulanta, functionarii din primarii freaca menta sfidand cetateprostu care ii plateste ...politicenii se ocupa de manarii .... si uite asa intr-o veselie ...pana distrugem tara

 

Dar toti trantorii astia au un numitor comun exprimat prin sloganul ...."Noi Vrem Salarii Mari Europene"!

 

Dar munca Europeana ca sa mearga treaba ...nu vrea de 20 de ani nimeni!

Toti vor mai intai banii ...si de munca ...mai vedem ... adica toti vor sa punem caruta in fata cailor

 

Intrebare ... de ce a fost ceausescu acuzat ptr subminarea economiei nationale?

 

Nu cred ca sindicatul puturosilor de la stat este de vina.

De vina este sindicatul prostilor de la patron.

 

Crezi ca prostii care lucreaza la patron pe bani mai putin decat puturosii de la stat ar face altfel. Adica tu crezi ca daca i-ai pune pe prosti in locul puturosilor si i-ai face politisti, medici, functionari, nu ar lua spaga sau nu si-ar bate joc de oameni. Ba poate ar face si mai rau, pentru ca la primii de bine de rau se presupune ca ( cel putin la un moment dat ) si-au ales aceasta meserie din placere, au o pregatire, au dat niste teste, adica s-a facut totusi o selectie.

Iti garantez eu ca prostii cu gura mare ar face mai rau.

Nimeni nu s-a nascut politist, medic sau functionar, acestia toti se trag din popor si asa am ajuns exact la cancerul care determina acest comportament, adica mentalitatea romaneasca. Aici este de lucrat si schimbarea nu se produce decat in timp, iar la cei mai inaintati in varsta deloc.

Pe timpul lui piticu ni se spunea ca romanii sunt un neam primitor, ospitalier ... de unde ... vrajeala, suntem una dintre cele mai dusmanoase natii de pe pamant. Pai mai este nevoia sa amintesc ca inainte de '89 din doi indivizi unul si jumatate erau turnatori. Ne turnam unii pe altii si multi dintre noi o faceau cu placere stiind ca-i cauzeaza celuilalt o suferinta.

De aceea la 20 de ani de la revolutie s-a pastrat aceeasi mentalitate in institutiile de stat.

Editat de silvet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Judeci gresit ...asa ca stai stramb si judeca drept!

Faptul ca toti is o apa si un pamant ...adica majoritatea nu cum trebuie ...este marea realizare a Scolii Romanesti care are probleme sa inteleaga ca educatia unui copil nu se termina cu cei 7 ani de acasa.

Si de la scoala inutila croita de ceausescu dupa model hitlerist se trag toate tarele morale ale cancerului moral generalizat de astazi.

 

Nu ca angajatii la patron ar fi mai superoamenii decat altii, dar ei sunt prinsi intr-un angrenaj economic dur in care nu au prea mult de ales si fac ceea ce trebuie ... deci despre acestia nu e corect sa ne exprimam negativ ptr ca nu ei nu sunt o problema a societatii si nici nu PARAZITEAZA pe nimeni ... ba din contra ei sunt cei care tin parazitii bugetari in carca.

 

De ce ... "paraziti bugetari"?...pai cum am aratat ...toti isi bat joc de munca, toti is lenesi si INCOMPETENTI dar TOTI doresc salarii mari si spagi cat mai grase ... si asta de jos de tot de la femeia de serviici care ar trebui sa puna unui bolnav scoica la spital, pana la in varful piramidei de unde cei mai incompetenti dar cei mai murdari ...emit pretentii de vedete de Hollywood!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Judeci gresit ...asa ca stai stramb si judeca drept!

Faptul ca toti is o apa si un pamant ...adica majoritatea nu cum trebuie ...este marea realizare a Scolii Romanesti care are probleme sa inteleaga ca educatia unui copil nu se termina cu cei 7 ani de acasa.

Si de la scoala inutila croita de ceausescu dupa model hitlerist se trag toate tarele morale ale cancerului moral generalizat de astazi.

 

Nu ca angajatii la patron ar fi mai superoamenii decat altii, dar ei sunt prinsi intr-un angrenaj economic dur in care nu au prea mult de ales si fac ceea ce trebuie ... deci despre acestia nu e corect sa ne exprimam negativ ptr ca nu ei nu sunt o problema a societatii si nici nu PARAZITEAZA pe nimeni ... ba din contra ei sunt cei care tin parazitii bugetari in carca.

 

De ce ... "paraziti bugetari"?...pai cum am aratat ...toti isi bat joc de munca, toti is lenesi si INCOMPETENTI dar TOTI doresc salarii mari si spagi cat mai grase ... si asta de jos de tot de la femeia de serviici care ar trebui sa puna unui bolnav scoica la spital, pana la in varful piramidei de unde cei mai incompetenti dar cei mai murdari ...emit pretentii de vedete de Hollywood!

 

Ma mir ca nu intelegi ce vreau sa zic, man. Aici nu este vorba de sistemul de invatamant, este vorba de societatea in care s-au format toate generatiile de romani pana in 1989. Pai pana in '45 am fost iobagi si dupa a venit comunismul. Spune-mi tu o perioada cand a fost democratie pentru tot poporul. Nu scoala ( metoda ) i-a invrajbit pe romani si i-a facut un neam de turnatori, ci sistemul politic, economic, social in care s-au format ca oameni.

Faptul ca sindicatul puturosilor este mai puternic decat sindicatul prostilor, asta este vina celor din urma.

In legatura cu cine pe cine tine in carca ... nu stiu de ce dracu s-a impamantenit idea asta. Pai bugetarul daca are salariu mai mare, plateste impozit mai mare. Si ideea in sine mie mi se pare fortata. Ia de exemplu o vanzatoare de la o statie OMV si o functionara de la primarie, cea de la casierie de ex. Amandoua isi aduc aportul in felul lor. Insa probabil ca efortul depus de functionar este mai mare decat cel depus de vanzator. Sau daca vrei, iti compar femeia de servici de la OMV cu cea de la primarie. Cu ce o tine in carca prima pe a doua ? Da mai cu talent cu matura ? Una este sclava la patron, iar alta la stat, insa prima este posibil sa aiba salariu mai mare. Amandoua sunt platitoare de taxe si impozite.

Repet, daca nu le convine pot sau sa-si infiinteze un sindicat puternic care sa le apere interesele, sau sa-si dea demisia.

Pai daca si tu imi spui resemnat ca toti vor salarii mari, numai sa fure si sa ia spagi, eu ce sa mai zic. Dar o sa-ti spun totusi. Nu le mai da man, nici la medic, nici la politist sau la mai stiu eu ce functionar care este obligat sa-si faca meseria. Uite aici ar trebui sa fim toti turnatori si sa ne ducem la parchet pentru a le face flagrantul si a fi pedepsiti.

Dar normal ca nu o sa faca nimeni asa, pentru ca atunci cand te prinde politistul sprituit la volan ii bagi imediat banu' in buzunar ca sa nu te duci la garla.

 

Cand te aud cu parazitarea si cu frecatul pulii la servici, ma ia durerea de cap.

In primul rand la patron sunt multe salarii mici pentru ca sunt multe posturi pentru care se cer studii medii - gen vanzator. Adica un post pentru care nu este nevoie de scoli inalte, munca este usoara, dar si salariul este mic.

Dar nu este o regula, pentru ca un fierar-betonist la o firma privata chiar daca are 2 clase poate ajunge si la 6000 lei pe luna.

In schimb la stat nu o sa vezi om cu 2 clase sau chiar nescolarizat care sa castige 6000 lei. In marea majoritate a institutiilor de stat se pune accentul mai mult pe munca intelectuala decat pe cea fizica. Salariile sunt mai mari pentru ca munca este mai calificata, per ansamblu, procentul de posturi care necesita cunostinte ridicate este mai mare la stat decat la patroni.

Dar uite ca acolo unde munca este aceeasi, sistemul medical, invatamant, salariul este mult mai mare la privat.

Si o sa-ti dau un exemplu ca sa te convingi ca este vorba de mentalitatea de hot si spagar a romanului.

Cand era fii-meu mic, sotia se ducea cu el in policlinica pentru controale, vaccinuri etc. si lasa de fiecare data la doctorita plicul cu bani. Ulterior cand aceasta si-a deschis clinica privata, sotia se ducea cu fii-meu, platea taxa de consultatie insa trebuia sa scoata si plicul cu bani, altfel doctorita facea mutre.

Astia suntem, man.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ca angajatii la patron ar fi mai superoamenii decat altii, dar ei sunt prinsi intr-un angrenaj economic dur in care nu au prea mult de ales si fac ceea ce trebuie ... deci despre acestia nu e corect sa ne exprimam negativ ptr ca nu ei nu sunt o problema a societatii si nici nu PARAZITEAZA pe nimeni ... ba din contra ei sunt cei care tin parazitii bugetari in carca.

 

exact, 1,5 mil de bugetari paraziteaza prin salarii mari sau enorme 2,5 mil de lucratori in sectorul privat (care au salariile mult mai mici), mai adaugati si 6 mil de pensionari si iata imaginea dezastrului

 

sunt curios daca anul asta intra sau nu in colaps "economia" romaneasca si bugetul

 

oricum, multi ani de aci inainte, rom

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma mir ca nu intelegi ce vreau sa zic, man. Aici nu este vorba de sistemul de invatamant, este vorba de societatea in care s-au format toate generatiile de romani pana in 1989.

Pai pana in '45 am fost iobagi si dupa a venit comunismul. Spune-mi tu o perioada cand a fost democratie pentru tot poporul.

Am spus eu bine ...nu intelegi!

Oamenii sunt asa cum sunt formati sa fie ...si acest lucru se petrece acasa, intre prieteni si mai ales in scoala. Daca in scoala nu esti SOCIALIZAT CORECT ci esti lasat de capul tau ...nu ai cum sa devii om constient de locul sau in societate.

Si in scolile Romaniei de 50 de ani se distrug oameni pe banda rulanta!

Faptul ca in timpul lui Carol I sau Ferdinand democratia era la nivelul societatii de atunci(oricum mai superioara ca astazi) nu este o scuza ptr brigazile de "eroi" care au speriat si mai sperie si astazi occidentul ...sau ptr putorile care populeaza "serviciiul la stat"!

Nu scoala ( metoda ) i-a invrajbit pe romani si i-a facut un neam de turnatori, ci sistemul politic,

 

Iar gresesti ... problema romanilor nu este invrajbirea ci cancerul moral de care este bolnava o societate formata in scoli de indoctrinare si de spalare a creierelor copiate dupa scoala lui Goebels !

Faptul ca sindicatul puturosilor este mai puternic decat sindicatul prostilor, asta este vina celor din urma.

Iar nu intelegi

Aici vorbim de 2 probleme: Nu de puterea sindicatelor ci de prostia intregi societati dar mai ales a acelora pe care ii apara! !

1) O societate de paraziti care capuseaza un organism bolnav ...dar doreste sa isi sporeasca cantitatea de sange pe care-l suge ... nu face decat sa dea societatii "sarutul mortii"!

si

2) cetatenii care produc de 20 de ani rezultate economice acestei tari si platesc din banii lor servicii sociale an de an tot mai scumpe ...si primesc in schimb Nesimtire Incompetenta si Murdarie ...ar trebui de data aceasta sa nu permita din nou mariri de salarii ale parazitilor ci sa pretinda rezultate pemtru banii care y-au platit deja!

In legatura cu cine pe cine tine in carca ... nu stiu de ce dracu s-a impamantenit idea asta. Pai bugetarul daca are salariu mai mare, plateste impozit mai mare.

Nu e vorba de cat impozit plateste ci de valoarea economica pe care o produce in mod direct!

 

Amandoua isi aduc aportul in felul lor. Insa probabil ca efortul depus de functionar este mai mare decat cel depus de vanzator.

Aiurea ...o vanzatoare la OMW primeste locul de munca si salarul in functie de o necesitatea pe care o are un producator direct de valori economice ..pe cand functionara la stat este o lipitoare care doar suge valori economice ...si culmea nerusinarii isi bate joc de cei in slujba carora este angajata!

Nu compara femeile de serviciu ptr ca ele lucreaza cu adevarat si isi primesc cinstit bani ...vezi de stoarefele de prin birouri si de mafiotii de la primarii care umbla numai dupa invarteli!

Dar normal ca nu o sa faca nimeni asa, pentru ca atunci cand te prinde politistul sprituit la volan ii bagi imediat banu' in buzunar ca sa nu te duci la garla.

Gresit !

Aia care sta pe strazi sa te vaneze daca ai luat un spritz sau nu ...nu e politie ci niste fascisti care te opresc in drumul mare ca pe vremea lui Hitler si te tund de bani ca niste haiduci (citteste hoti)

 

Dar nu este o regula, pentru ca un fierar-betonist la o firma privata chiar daca are 2 clase poate ajunge si la 6000 lei pe luna.

Evident ca nu ...se plareste doar aportul economic pe care o aduce munca pe care o presteaza ... scoala nu trebuie platita ptr ca ea sa plateste singura in aportul economic adus societatii ...asa ca poti sa fi productiv cu 2 cl

Si o sa-ti dau un exemplu ca sa te convingi ca este vorba de mentalitatea de hot si spagar a romanului.

Draga tot nu intelegi!

Daca nu sunt corect socializati ...nu te poti astepta la un comportament social corect ...spagaria nu isi are originea in genele romanilor ci in lipsa de socializare corecta(adica cei 17 ani de scoala dupa cei 7 ani de acasa...caci scoala este prima societate cu care i-a contact un copil!

Asa vom ramane pana cand nu vom da de pamant cu prostofesorii care distrug generatii de copii si vor raspla sa;arii cat mai mari ... si asa mai departe cu toti excrocii si incompetentii platiti de la buget!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am spus eu bine ...nu intelegi!

Oamenii sunt asa cum sunt formati sa fie ...si acest lucru se petrece acasa, intre prieteni si mai ales in scoala. Daca in scoala nu esti SOCIALIZAT CORECT ci esti lasat de capul tau ...nu ai cum sa devii om constient de locul sau in societate.

Si in scolile Romaniei de 50 de ani se distrug oameni pe banda rulanta!

Faptul ca in timpul lui Carol I sau Ferdinand democratia era la nivelul societatii de atunci(oricum mai superioara ca astazi) nu este o scuza ptr brigazile de "eroi" care au speriat si mai sperie si astazi occidentul ...sau ptr putorile care populeaza "serviciiul la stat"!

 

 

Iar gresesti ... problema romanilor nu este invrajbirea ci cancerul moral de care este bolnava o societate formata in scoli de indoctrinare si de spalare a creierelor copiate dupa scoala lui Goebels !

 

Iar nu intelegi

Aici vorbim de 2 probleme: Nu de puterea sindicatelor ci de prostia intregi societati dar mai ales a acelora pe care ii apara! !

1) O societate de paraziti care capuseaza un organism bolnav ...dar doreste sa isi sporeasca cantitatea de sange pe care-l suge ... nu face decat sa dea societatii "sarutul mortii"!

si

2) cetatenii care produc de 20 de ani rezultate economice acestei tari si platesc din banii lor servicii sociale an de an tot mai scumpe ...si primesc in schimb Nesimtire Incompetenta si Murdarie ...ar trebui de data aceasta sa nu permita din nou mariri de salarii ale parazitilor ci sa pretinda rezultate pemtru banii care y-au platit deja!

 

Nu e vorba de cat impozit plateste ci de valoarea economica pe care o produce in mod direct!

 

 

Aiurea ...o vanzatoare la OMW primeste locul de munca si salarul in functie de o necesitatea pe care o are un producator direct de valori economice ..pe cand functionara la stat este o lipitoare care doar suge valori economice ...si culmea nerusinarii isi bate joc de cei in slujba carora este angajata!

Nu compara femeile de serviciu ptr ca ele lucreaza cu adevarat si isi primesc cinstit bani ...vezi de stoarefele de prin birouri si de mafiotii de la primarii care umbla numai dupa invarteli!

 

Gresit !

Aia care sta pe strazi sa te vaneze daca ai luat un spritz sau nu ...nu e politie ci niste fascisti care te opresc in drumul mare ca pe vremea lui Hitler si te tund de bani ca niste haiduci (citteste hoti)

 

 

Evident ca nu ...se plareste doar aportul economic pe care o aduce munca pe care o presteaza ... scoala nu trebuie platita ptr ca ea sa plateste singura in aportul economic adus societatii ...asa ca poti sa fi productiv cu 2 cl

 

Draga tot nu intelegi!

Daca nu sunt corect socializati ...nu te poti astepta la un comportament social corect ...spagaria nu isi are originea in genele romanilor ci in lipsa de socializare corecta(adica cei 17 ani de scoala dupa cei 7 ani de acasa...caci scoala este prima societate cu care i-a contact un copil!

Asa vom ramane pana cand nu vom da de pamant cu prostofesorii care distrug generatii de copii si vor raspla sa;arii cat mai mari ... si asa mai departe cu toti excrocii si incompetentii platiti de la buget!

 

Mda.

Ok, incerc sa ma limitez doar acolo unde difera opiniile noastre. Oricum, observ ca sunteti mai inversunati decat mine.

Cleric, tu cu siguranta faci parte din categoria prostilor (de data asta la propriu, nu la figurat). Pai cum poti sa crezi ca eu nu stiu ca cota de impozitare este de 16% ? insa, daca poate creierul tau neted sa priceapa, 16% din mai mult, inseamna mai mult decat 16% din mai putin.

De ce zic eu ca mi se pare fortat sa zici ca femeia de servici de la patron o tine in carca pe aia de la stat: pentru ca in circuitul asta al banilor, tot asa as putea sa spun ca un politist care da amenzi raufacatorilor poate de 30.000 lei pe luna, aduce de zeci de ori mai multi bani lunar la bugetul de stat dacat femeia de servici de la patron. Iar ca importanta a activitatii depuse, munca femeii de servici este 0 barat pentru mine - pentru ca nu-mi face mie curat in casa, insa politistul ne asigura la toti strada libera de jigodii.

Aia de la stat nu este platita din munca aleia de la patron, man. Mai ales cand este vorba de femeia de servici, pentru ca aia nu produce nimic. A, despre muncitorul dai rafinarie ai putea sa spui asta.

Intradevar, bugetarii nu produc ceva palpabil, dar profesorii educa si pregatesc generatii intregi, medicii salveaza vieti, politistii ne asigura noua siguranta ordinea publica. Majoritatea acestor activitati sunt mult mai importante pentru societate decat majoritatea activitatilor de la patron.

Daca nu ti cont de importanta activitatilor si o iei strict baneste, un politist, cu banii pe care-i aduce la buget intr-o luna, isi asigura salariul lui si al altor 20 angajati la patron.

Si te rog sa nu-mi spui ca nu este vorba de bani ci de valoarea economica, pentru ca incepem sa facem jocuri de cuvinte.

 

Sikaryan, hai sa nu ne facem ca nu pricepem si sa o intoarcem cum vrem noi atunci cand constatam ca nu avem dreptate.

Te joci cu cuvintele. Pai una este metoda de invatamant si alta cei 7 ani de acasa, adica felul in care ne educam copii. Acum tu mai trebuie sa-mi soui ca da, pentru ca asa cum am fost noi invatati in scoala, asa ne educam copii si mi-ai argumentat de m-ai distrus. Eu raman tot la parerea ca principala cauza a mentalitatii pe care o avem este faptul ca timp de 1000 de ani am fost sclavi. De aici si ura si lacomia pe care o avem, sa acumulam cat mai multe bogatii in cat mai scurt timp, prin orice mijloace si indiferent de consecintele pe care le producem. Ce nu inteleg sau uita toti hotii astia din parlament-administratie si afaceristii cu care fac magariile, este ca istoria se repeta, este un proces ciclic. Acum fura, sunt bogati, insa nu se stie cand se va produce alta miscare sociala ( de data asta cu adevarat o revolutie ) si vor fi omorati si ei si copii lor si nepotii lor si le va fi confiscata averea si va fi ca si cand practic nici nu au existat. Cum s-a intamplat cu Ceausescu de ex.

Eu nu am zis ca este ceva genetic, pentru ca altfel nu s-ar mai schimba nimic, insa am spus ca schimbarea se produce in timp, iar le cei deja injectati si care au atins o anumita varsta, deloc.

Las-o dracu de spalare a creierelor ca daca ar fi fost asa nu mai scriam noi acum aici ... sau cu noi nu a reusit experimentul ?

Pai sindicatul nu este puternic tocmai din cauza prostiei oamenilor, a mentalitatii lor si a faptului ca nu stiu sa se organizeze. Bine, ca dupa ce isi aleg lideri de sindicat acestia pactizeaza cu dusmanul, asta tine tot de mentalitatea romanului.

In chestia cu politistii haiduci char esti de prost gust. Pai ti-a bagat unul mana in buzunar, te-a perchezitionat si ti-a luat banii ? Nu man, i-ai dat tu pentru ca erai in culpa. Mie daca mi-ar face unul asa ceva l-as reclama imediat la Parchet.

Eu nu zic ca nu sunt si bugetari incompetenti, pentru ca in institutiile de stat schimbarea patrunde greu, sunt ca niste mari familii, cei cu functii mai mari isi angajeaza rudele sau iau spaga pentru angajari. Normal ca dintre toti cei angajati in acest fel, cel putin jumate nu au aptitudinile si pregatirea necesara ocuparii acelui post. Unii o capata in timp, iar altii deloc si acestia sunt cei la care te referi tu.

 

Aici este mult de vorbit si o dam din una in alta.

Editat de silvet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....., tot asa as putea sa spun ca un politist care da amenzi raufacatorilor poate de 30.000 lei pe luna, aduce de zeci de ori mai multi bani lunar la bugetul de stat dacat femeia de servici de la patron.

Foarte interesant dar si inteligent ...politia a devenit SRL si se autointretine din acei foarte multi bani care ii aduce la buget!

Felicitarii ...uite asa se fac inventii teribilein "democratia originala"

 

""

insa politistul ne asigura la toti strada libera de jigodii.

""

- Ce zici tu e valabil intr-un stat normal ...in Ro este altfel ... vezi cazurile Brasov si Craiova + cazurile de pe soselele pe care ies TOTI la ciubuc!

 

 

""

Intradevar, bugetarii nu produc ceva palpabil,

""

- Te referi la coruptie sau la zatzul de la cafea?

""

dar profesorii educa si pregatesc generatii intregi

""

- Ha ha ha ...vrei sa zici ca prostesc generatii intregi ...tu nu vezi cat sunt de "apreciati" produsii formati de scoala romaneasca in Italia sau in Spania ?

""

medicii salveaza vieti,

""

-Daca cotizezi din greu ...daca nu mori cu zile!

"''

politistii ne asigura noua siguranta ordinea publica.

"''

- Asta in filmele americane !

""

Majoritatea acestor activitati sunt mult mai importante pentru societate decat majoritatea activitatilor de la patron.

""

- Neh ...fara munca la patron nu traiesc nici ei ptr ca banii nu ploua din cer...asta ca importanta ... si uiti ca tu vorbesti rupt de realitate ...tu nu vezi incompetenta generalizata de sus pana jos?

Mai citeste ziarele ....ca poate vei intelege ce se peterece in jurul tau!...adica NIMIC din ce este bugetar nu functioneaza de loc!

Daca nu ti cont de importanta activitatilor si o iei strict baneste, un politist, cu banii pe care-i aduce la buget intr-o luna, isi asigura salariul lui si al altor 20 angajati la patron.

Tu ai baut ceva?

Pai hai sa inchidem toate firmele si sa ne facem politisti ca e foarte rentabil!

 

Te joci cu cuvintele. Pai una este metoda de invatamant si alta cei 7 ani de acasa, adica felul in care ne educam copii.

Habar nu ai de nimic ...tu nu poti aprecia cat de buna este scooala in Romania ptr ca iti lipsesc termeni de comparatie

Ceva atat de tampit ca scoala romaneasca nu cred ca exista nici in Africa! Deja caramida ei de baza (ora de curs) este de o inutiloitate perfecta... pierdere de timp fiecare ora de scoala si asta 12 ani la rand...de asta suntem poporul care nu are absolut nimic ...nici economie, nici agricultura ...nimic nimic decat hoti raspanditi in Europa si hoti angajati ca bugetari ..!

 

principala cauza a mentalitatii pe care o avem este faptul ca timp de 1000 de ani am fost sclavi.

Tu chiar vrei sa imi confirmi ca am dreptate ...pai uite Australia care este o tara colonizata cu criminali este asatazi o tara normala cu oameni harnici cinstiti si COMPETENTI, ...deci vrajeala cu iobagia nu tine!

 

De aici si ura si lacomia pe care o avem, sa acumulam cat mai multe bogatii in cat mai scurt timp, prin orice mijloace si indiferent de consecintele pe care le producem.

Ceea ce zici tu se datoreaza faptului ca scoala nu se ocupa de loc de educatie ... iar tinerii iau ca model barbaria sociala generalizata ...pentru ca nu li se ofera alta alternativa!

Las-o dracu de spalare a creierelor ca daca ar fi fost asa nu mai scriam noi acum aici ... sau cu noi nu a reusit experimentul ?

Foarte gresit ...experimentul a reusit foarte bine ... iar rezultatul este cel pe care il vedem: prostia, lenea, neseriozitatea, incompetenta, imoralitatea sunt generalizate ...la fel ca si smecheria, golania, grosolania, murdaria, hotomania, infatuarea de care ne izbim la tot pasul!

 

In chestia cu politistii haiduci char esti de prost gust. Pai ti-a bagat unul mana in buzunar, te-a perchezitionat si ti-a luat banii ? Nu man, i-ai dat tu pentru ca erai in culpa.

Si daca as fi fost in culpa porcu ala are dreptul sa isi bage banii in buzunar? Pai cine se crede el?

Ia incearca tu sa fi in culpa in Austria sau in Germania ... iti vine socoteala acasa si platesti corect ..

 

Mie daca mi-ar face unul asa ceva l-as reclama imediat la Parchet.

Poti sa fi sigur ca eu as face la fel ... dar eu circul corect din principiu si nu ma dau smecher!

Normal ca dintre toti cei angajati in acest fel, cel putin jumate nu au aptitudinile si pregatirea necesara ocuparii acelui post. Unii o capata in timp, iar altii deloc si acestia sunt cei la care te referi tu.

 

Aici este mult de vorbit si o dam din una in alta.

Ei vezi ca si tu recunosti? ...in Germania fiecare functionar public are munca NORMATA si daca nu e capabil sa isi faca norma ...il asteapta strada !

Asa trebuie sa fie si la noi ... cine nu vrea sa lucreze sa stea acasa ...cine e incompetent si nu poate sa isi faca meseria ...sa lase pe altii care pot si cine e corupt ...pe stadion ca in China!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×