Sari la conținut
Forum Roportal
raznita

CONFIGUGATIE NOUA

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sal!am si eu o problema...vreau sa imi fac un calc pe componente si nu prea stiu ce sa imi aleg,(componentele nu mi le iau toate odata)!va rog ajutati-ma cu niste sugestii,sfaturi....!deocamdata mi-am luat o carcasa antec three hundred si o sursa high power de 500W!dar mai bine sa las vorba lunga deoparte si sa pun o lista cu configuratia la care m-am gandit si bugetu de care dispun:

-Placa de baza Asus P5K/EPU

SAU

-Placa de baza Gigabyte GA-EP35-DS3

buget placa de baza :400-430 lei

PROCESOR:

-Procesor AMD Athlon 64 X2 7750 Black Edition 2.7GHz Skt AM2+ Box

SAU

-Procesor AMD Athlon 64 X2 6000+ 3GHz Windsor Skt AM2 Box

buget 350 lei

PLACA VIDEO:

-Placa video Gigabyte GeForce 9600GT Silent 512MB DDR3 256-bit

SAU

 

buget 430lei

MEMORII:

nu sunt decis... :cheer: va las pe dvs sa decideti :cry:

buget 150 lei!

HARD DISK:

-Hard disk Seagate 250 GB SATA-II 7200RPM 16MB

buget 200 lei

EXISTA COMPATIBILIATE INTRE COMPONENTELE ACESTEA?CREDETI CA LA BANII ACESTIA POT SA IMI ALEG CEVA MAI BUN ?ASTEPT UN RASPUNS CAT MAI REPEDE DACA SE POATE!VA MULTUMESC!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca pleci nefericit pe procesor X2.Eu nu mi'as face acum un sistem pe X2. As merge macar pe un triple core daca nu as avea bani de un quad acum.

Daca as face sistemul pentru mine as proceda in felul urmator :

1.As cauta sa'mi cumpar o placa pe soclu AM2+ cu un video integrat.

2.Luand o parte din banii alocati pentru 9600GT mi'as cumpara un quad tapan la 650-700 ron.

3.In 200 Ron gasesti memorii bune - spre exemplu 4gb a'data xtreme -.Pentru astea iau 50 ron din cei 430 alocati pentru video ramanand cu 30 ron acolo.

4.Iau cei 30 ron ramasi,ii pun peste cei 200 alocati pentru HDD si'mi iau un WD de 640 -in timp, s'au dovedit a fi cele mai fiabile -.

 

Daca vrei neaparat sa'ti faci un sistem cu placa video performanta te sfatuiesc sa ocolesti pe cat posibil 9600.In maxim 600 ron iti iei o ati 4850 care are performante mult peste 9600,foarte mult peste 9600.Ai deja 430 roni ,nu merita sa faci compromisul asta pentru inca 150 ron in plus.Gandeste'te bine caci nu in fiecare zi iti faci un sistem.

Daca mergi pe quad iti mai ramane sa achizitionezi o 4850.Strangi tu cumva banii astia dar dupa poti sta linistit caci ai un sistem tapan din toate punctele de vedere.Daca mergi pe X2 cu 9600 te poti gandi ca deja exista jocuri pe care sistemul tau nu le va putea rula in conditii optime - Gta4 spre exemplu chiar foloseste toate cele patru nuclee si e de asteptat sa apara tot mai multe jocuri optimizate pentru quad !

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×