Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

E apus de Zeitate si-asfintire de idei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tare as fii vrut sa vorbesc cu Eminescu atunci cand venea de la carciuma pe 7 carari...sau cand se ducea la agatat ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"

M.Eminescu, Panorama Desertaciunilor

 

Deci iata Adevarul trist al acestei lumi muritoare : nici macar Dumnezeu nu este vesnic. El a trait cat a trait umanitatea si va sfarsi odata cu aceasta. Ca si Soarele asfinteste din ev in ev si nimeni nu poate opri acest curs dramatic. Vedem cum idei a zeci de secoli sunt reduse la nimic. E apus de Zeitate si-asfintire de idei.

 

Aceasta e Panorama Desertaciunilor si realitatea-i trista : toate sunt muritoare - toate au un sfarsit.

 

Asta ai inteles tu din poezie ? ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tare as fii vrut sa vorbesc cu Eminescu atunci cand venea de la carciuma pe 7 carari...sau cand se ducea la agatat :cheer:

 

Nu fi imbecil ! Ai fi vrut tu sa ai opera lui Eminescu.

 

Asta ai inteles tu din poezie ? :cry:

 

Daca asta spune si asta e si opinia mea in legatura cu lumea muritoare in care traim ?!

Editat de Mirada-Dicovici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu fi imbecil ! Ai fi vrut tu sa ai opera lui Eminescu.

Si femeile lui ! :cheer: Insa pacat ca nu merg la carciuma atat de des pe cat o facea el ! :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si femeile lui ! :cheer: Insa pacat ca nu merg la carciuma atat de des pe cat o facea el ! :cry:

 

Aici nu discutam persoana lui Eminescu. Daca ai ceva de spus legat de subiect... daca nu - out !

 

Asta ai inteles tu din poezie ? :cry:

 

Daca asta spune (si asta e si opinia mea in legatura cu lumea muritoare in care traim) si o spune destul de clar... tu vii si-mi zici ca e altceva ?! :cry: :) :)

Editat de Mirada-Dicovici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici nu discutam persoana lui Eminescu. Daca ai ceva de spus legat de subiect... daca nu - out !

Special pentru tine "Stam singur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca vorbeste despre "obsesia" oamenilor de a filozofa, despre criza de idei, si despre lucrurile false/decandente pe care noi le facem in urma acestor ganduri.

Editat de Itsi Bitsi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×