Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Am si eu niste nelamuriri in legatura cu ce efecte poate avea narghileaua asupra sanatatii si daca creeaza dependenta.Astept explicatii de la cei care consuma sau stiu care ceva multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece aromele de narghilea nu au in compozitie mult tutun fumul inhalat are o cantitate mai mica de nicotina. Deci, probabil nu creeaza o dependenta asa de intensa ca fumatul de tigari.

Totusi asta nu o face mai sanatoasa. Fumatul a orice fel de planta/materie lemnoasa e nociva.

Nu te lasa pacalit de faptul ca fumul trece prin apa. Apa nu filtreaza mare lucru. Scopul apei si traseului lung pe care fumul il parcurge este sa-l raceasca ca sa fie mai placut si mai "gustos".

 

Fumul inhalat si expirat e plin de tar si monoxid de carbon. Si e o gramada de fum lucru pe care fumatorii de narghilea il stiu. Dar asta o face placuta. E o experienta frumoasa narghileaua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu niste nelamuriri in legatura cu ce efecte poate avea narghileaua asupra sanatatii si daca creeaza dependenta.Astept explicatii de la cei care consuma sau stiu care ceva multumesc

1.Narghileaua nu provoaca dependenta.

2.Este mult mai usoara decat o tigara obisnuita.

3.Pot incerca narghilea linistiti si nefumatorii..

 

si in plus vine odata cu multe arome:))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Narghileaua nu provoaca dependenta.

2.Este mult mai usoara decat o tigara obisnuita.

3.Pot incerca narghilea linistiti si nefumatorii..

 

si in plus vine odata cu multe arome:))

 

 

1.Mai exista un topic intitulat "narghilea" sau cel putin cu discutii despre asta.Daca observa vreun moderator,poate se indura sa le combine.

 

2.Narghileaua provoaca o oarecare depandenta in nefumatori.Chiar daca tutunul e aromat tot tutun e.Pare a fi mult mai usoara decat o tigara obisnuita pe motiv ca tutunul de narghilea nu contine unele chimicalele pe care le contine o tigara iar apa are un efect racoritor la inhalarea fumului,dar dpdv al capacitatii pulmonare in raport cu cantitatea de fum pe care o inhalezi, a fuma o narghilea este echivalentul a aprox. 100 de tigari.

 

" A hookah's ability to produce pleasant, non-irritating smoke has lead many to believe that hookah smoking is less detrimental to one's health than most other methods of smoking tobacco, such as smoking cigarettes.

 

Recently, a review published in the medical journal Pediatrics [1] stated that the concentration of cancer-causing and addictive substances in water-pipes may be equal to those found in cigarettes, with the heat involved being sufficient to generate carcinogenic nitrosamines, and the smoldering charcoal adding some carcinogenic hydrocarbons as well as heavy metals to the smoke.

 

Ironically, use of the hookah may increase the smoker's toxic exposure, in that studies have shown that the typical hookah smoker spends more time per episode of smoking than do other smokers,

 

Thomas Eissenberg, a psychology professor at Virginia Commonwealth University co-authored a hookah study which found that a session of hookah smoking which lasts about 45 minutes, delivers 36 times more tar, 15 times more carbon monoxide and 70% more nicotine than a single cigarette."

 

http://www.nationmaster.com/encyclopedia/Narghila

 

Deci,nefumatori : puteti incerca linistiti narghilea. :pardon:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×