Sari la conținut
Forum Roportal
Demimurgul

Investitii la bursa prin fonduri de investitii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Repet: pe termen mediu, sau lung. In nici un caz de pe azi pe maine.

Hai sa spunem ca investitia se face pe minim 4-5 ani.

 

V-ati da banii pe mana unei firme de investitii? Sau v-ati face o asigurare de viata de tipul unit-linked(o mare parte a contributiei merge intr-un fond de investitii si pe langa asta se ofera si protectie)?

 

Eu mi-am facut, am zis ca mare lucru nu e de pierdut. Bursa, slabe sanse sa se ridice foarte mult in 2-3 ani, deci acum e momentul de investit.

 

Ce credeti? Pro, contra?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-as baga la Managed Futures da n-am destui bani pt asta. Insa sistemul meu pentru criza este asa: 25% bag in Privatkredit si restu de 75% bag in fonduri pe termen lung de stat. La astea primesti dobanda mica, dar ai siguranta maxima. O sa scada si la noi dobanda foarte mult la bancile private, si e foarte riscant si la banca. Da cred ca important e sa faci un balans intre ceea ce investesti pe risc si ceea ce bagi la sigur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu m-as baga la Managed Futures da n-am destui bani pt asta. Insa sistemul meu pentru criza este asa: 25% bag in Privatkredit si restu de 75% bag in fonduri pe termen lung de stat. La astea primesti dobanda mica, dar ai siguranta maxima. O sa scada si la noi dobanda foarte mult la bancile private, si e foarte riscant si la banca. Da cred ca important e sa faci un balans intre ceea ce investesti pe risc si ceea ce bagi la sigur.

 

Da, depinde cat de mult esti dispus/a sa risti. Eu am spus ca investesc pe termen lung in unitati de fond la o firma care prezinta o oarecare siguranta si care am vazut ca-si gestioneaza binisor fondurile. La un momentdat bursa si economia isi vor reveni. In momentul de fata unitatile de fond se cumpara ieftin si probabil ca bursa va fi in cadere inca ceva timp... 1 an, 2, poate mai mult. Apoi speram sa se stabilizeze si sa inceapa sa creasca. Ce am cumparat ieftin sa pot vinde scump. Defapt asta e ideea. Ori se vor pierde, ori se vor castiga o gramada de bani. Eu sunt optimist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apoi speram sa se stabilizeze si sa inceapa sa creasca. Ce am cumparat ieftin sa pot vinde scump. Defapt asta e ideea. Ori se vor pierde, ori se vor castiga o gramada de bani. Eu sunt optimist.

 

Eu sunt destul de rezervata in ceea ce priveste evolutia viitoare. Dupa cum se joaca astia cu cifrele e destul de clar ca nici ei nu stiu ce se va intampla. Am citit zilele astea niste interviuri cu academicieni de top din domeniul economiei, si niciunul dintre ei nu se asteapta la o revenire mai rapida de zece ani in sua, si ceva mai repede poat ein ue.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre investitii la bursa scrotala a cucului ati auzit? Caci din alea vor mai fi cativa ani de aci incolo.

 

Eu sunt destul de rezervata in ceea ce priveste evolutia viitoare.

 

Eu sunt de-a dreptul cataclismic in ce priveste evolutia viitoare, ciorba saracului de colt de strada, asta va fi in Romania.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Despre investitii la bursa scrotala a cucului ati auzit? Caci din alea vor mai fi cativa ani de aci incolo.

 

 

 

Eu sunt de-a dreptul cataclismic in ce priveste evolutia viitoare, ciorba saracului de colt de strada, asta va fi in Romania.

 

Eu sunt curioasa daca se va rezuma totul la o criza economica sau se va ajunge si la alte lucruri. Ma gandesc ca Obama este prea carismatic si americanii sunt prea disperati in momentul de fata. Pekingul a anuntat ca isi face griji in ceea ce priveste ordinea sociala, si ca a facut chiar unele declaratii despre propria armata care suna alarmant, in ceea ce priveste securitatea interna a Chinei. In general nu imi place sa fiu negativista, dar cred ca situatia actuala are un potential neprietenos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×