Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt de acord,insa chiar si daruitul iubirii trebuie sa aibe o anumita masura. Ce ne-am face in viata fara masura ? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iubirea nu sta in declaratii si misticism, din fericire. Se poate masura.

 

Ioan 14

 

15Dacă Mă iubiţi, veţi păzi poruncile Mele.

 

Poruncile fiind Scriptura, putem cunoaste cine iubeste si cine zice numai ca iubeste.

Sustinerea doctrinei liberului arbitru si a meritelor omului in mantuire denota lipsa iubirii.

Editat de zexelica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sustinerea doctrinei liberului arbitru si a meritelor omului in mantuire denota lipsa iubirii.

negarea doctrinei liberului arbitru denota absenta unui partener de conversatie.

Dar nu vreau sa fie poluat firul acesta de discutie cu argumente pro si contra liberului arbitru... In momentul in care am tastat "Liberul arbitru" mai devreme mi-ai venit imediat in minte si am constientizat ca ai sa apari aici si ai sa te legi de asta... Intuitia a functionat si de data asta... dar sa lasam discutia legata de liberul arbitru aici.

 

Eu cred ca prezenta iubirii poate fi simtita intuitiv... stii daca ceea ce faci are ca sursa iubirea...

Mai cred de asemenea ca poruncile lui Cristos sunt diferite de poruncile vechiului testament.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa crezi lucrul aceste, insa nu necesar este si adevarat. Hristos este Cuvantul, care include si VT.

 

Iubirea, ca sentiment nu facedoi bani, pt ca este iubirea umana, care este numai rezultatul binecuvantarii Duhului, nu o avem noi ca suntem baieti buni.

 

 

Efeseni 2

 

1Voi eraţi morţi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Insa, bineinteles, tu vrei un thread de vorbarie, ignorand ce scrie in Biblie despre subiectele in discutie...... asa, sa-si dea fiecare cu parerea, parca parerea omului conteaza in relatia cu Dumnezeu.

Ai ghicit! Vreau un thread de pareri personale! Nu un thread populat cu jdemii de citate din Biblie. :o:

 

Citatele puse mai devreme sunt complet offtopic...

Sunt puse, cum au fost puse nenumarate alte valuri de citate pe firele de discutie de aici, doar pentru a-ti argumenta parerile.

 

Ti-am spus pe cat de explicit am putut ca nu vreau sa se transforme intr-o alta argumentatie despre liberul arbitru dar tu nu te-ai putut abtine.

 

Am sa fiu si mai explicit! Nu vreau sa fie un fir de discutie cu ARGUMENTE DIN BIBLIE!

Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic.

Nu am pretentia ca ce spun e musai corect!

Am emis o parere personala, vreau pareri personale!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intelegem oare ca Iubirea creste prin daruire nu prin achizitie?

 

 

Iubirea de tot, este singura care ne mai poate salva de amurgul timpurilor. Daca in loc sa fi platit cu bani un lucru, l-am fi platit cu iubire, acum eram eterni...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce sa aiba masura daruitul iubirii?

Ne impiedica sa nu ne ardem de la atata iubire.

Editat de AH45

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×