Sari la conținut
Forum Roportal
crystyann

Ortodox sau Catolic?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Ortodox sau catolic?" O intrebare foarte nefericita, sau foarte fericita, dupa caz. Nefericita daca se merge intr-un stil "partidist", confundandu-se elementele formale cu cele fundamentale. In acest sens vad destul de multe prejudecati si prea putina cunoastere reciproca. Exista mult mai multe elemente comune decat cele care separa, dar nu prea ne place sa vedem asta, pentru ca ne temem sa ne pierdem identitatea. Exista si multe elemente inexacte, ca sa nu spun chiar rautacioase care se prolifereaza pentru a "consolida" propria identitate. Daca de aici rezulta dispret sau chiar dusmanie reciproca, mai suntem crestini?

Intrebarea este fericita daca ne punem problema cunoasterii mai profunde a propriei credinte si pe cea a celuilalt. Asta duce la purificare de elemente nefaste si ne face, si pe unii si pe ceilalti sa crestem.

 

Problema comunitatii se pune in felul urmator: eu am o relatie personala cu Dumnezeu (recunoscand ca nu cunosc si nu pot trai tot ce inseamna credinta, Dumnezeu..., avand de a face cu o forma putin subiectiva - nu subiectivista!). Tu te afli in aceeasi situatie. El la fel... Suntem in acest caz o comunitate care are ca unic Tata pe Dumnezeu, iar intre noi suntem frati, si avem si acelasi "hobby". Si din cand in cand punem in comun, in celebrari comunitare, ceea ce avem in comun si ne si alimentam in acelasi timp, ne sprijinim, ne bucuram impreuna...

O spun pentru ca sunt multi care afirma ca relatia personala este cea importanta (adevarat), dar in realitate manifesta un fel de inchidere in sine, in pozitie de autoaparare in fata unei diversitati care depaseste posibilitatile proprii de control, orientare... simptom tipic societatilor care se deschid "erei comunicarii" si care vad ca lumea este un pic mai larga decat o credeau si incep sa nu se mai simta siguri.

Daca aceasta autoaparare duce la relativizare a ceea ce nu este relativ, sau la atitudini de atac, atunci nu se poate decat pierde. Daca duce la o pozitionare din care sa putem sa analizam la rece lucrurile pentru a creste echilibrati, perfect: un mare pas spre maturizare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Isus nu a trimes la nici o biserica.

El a zis:Eu sunt Calea Adevarul si Viata.

Mentionez:Sunt oameni credinciosi in fiecare biserica Ortodoxa sau Catolica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt diferentele intre catolici si ortodocsi?

 

1. filioque: Ei zic ca Duhul Sfant purcede si de la Tatal si de la Fiul. Aceasta greseala dogmatica este cea mai grea. Sfantul evanghelist Ioan spune ca Duhul Sfant purcede de la Tatal si este trimis in lume prin fiul. (Ioan)

 

2. suprematia papala: Papa este considerat de ei capul suprem al Bisericii crestine, adica loctiitorul lui Hristos pe pamant! Mai mare decat toti patriarhii! Ceea ce n-a facut Biserica Universala. Mandrie draceasca. Papa se numeste urmasul Sfantului Petru!

 

3. infaibilitatea papala: Ei zic ca Papa nu poate gresi ca om, in materie de credinta, cand predica el ceea ce iarasi este o dogma noua respinsa de Biserica Ortodoxa

 

4. purgatoriul: Ei zic ca intre Rai si iad ar fi un foc mare unde sta sufletul cateva sute de ani si se curata, apoi se duce in Rai. Nu scrie in Sfanta Scriptura asa ceva; nu-i prevazuta nicaieri aceasta invatatura.

 

5. azimile: Ei nu slujesc cu paine dospita, ci cu azime, ca evreii

 

6. imaculata conceptie: Ei zic ca Maica Domnului ar fi nascuta de la Duhul Sfant. Nu-i adevarat. Este nascuta in chip firesc din dumnezeiestii Parinti, Ioachim si Ana, ca rod al rugaciunii.

 

7. substantialitatea: La sfintirea Sfintelor Daruri catolicii nu fac rugaciunea de invocare a Sfantului Duh, cum facem noi la Sfanta Epicleza. Ei zic ca Darurile se sfintesc singure, cand se zice: Luati mancati... si celelalte. Nu au rugaciunea de pogorare a Duhului Sfant, peste Daruri

 

8. celibatul preotilor: Preotii catolici nu se casatoresc. Sunt celibatari, impotriva Sinoadelor ecumenice care au hotarat ca preotii de mir sa aiba familie

 

9. indulgente papale: Alta ratacire. Papei, daca-i dai parale multe, poti sa faci oricate pacate te iarta, te dezleaga. Sfintii lor au prea multe fapte bune, n-au ce face cu ele, le da papei, iar el vinde aceste merite prisositoare spre iertarea pacatelor oamenilor care nu au destule fapte bune

 

10. mirungerea: Catolicii nu miruiesc copii imediat dupa Botez, ci la sapte-opt ani si numai arhiereii ii miruiesc.

 

Noi avem liturghiile constantinopolitane ale Sfantului Vasile cel Mare, Grigore Dialogul si Sfantul Ioan Gura de Aur, iar catolicii au liturghia romana si cea ambroziana

 

Fragment din "Ne vorbeste parintele Cleopa", vol.3, p.65, ed. Episcopiei Romanului, 1996

 

 

Alte diferente minore:

 

Adormirea Maicii Domnului: catolicii zic ca Maica Domnului nu a murit si ca a fost ridicata cu trupul la cer fara a cunoaste moartea;

contraceptia naturala: catolicii accepta metoda de contraceptie a calendarului;

evolutia: Papa Ioan Paul al II-lea accepta evolutia (detalii);

statuile: catolici cinstesc si statuile, se inchina si le saruta ca pe icoane;

casatoria: la catolici taina casatoriei este administrata de miri, preotul este doar un martor. la noi preotul este cel care face taina

 

Textul pare in favoarea ortodocsilor...dar sper ca cititorii sa cugete...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sigur ...ritualurile si dogma diferentiaza cele doua biserici

insa ...exista si alte religii, bazate pe Jertfa Mantuitorului, ce isi au radacinile in Biserica primara.

evident, toate insa propavaduiesc adevarul si mantuirea omului...restul doar diferente nerelevante din punctul meu de vedere!

intrebarea mea este alta: suntem noi crestini cu adevarat, sau doar bla, blauri...

credem in ideea de crestinitate?

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ar trebui sa vedem dintr-un punct de vedere al adevarului. Fiecare religie crede ca a gasit adevarul insa oamenii nu-si dau seama ca adevarul, la fel ca si minciuna are mai multe unghiuri din care putem sa-l privim. Nimeni nu e in stare si nici nu are dreptul sa spuna ca religia sa este cea adevarata. Aceate diferente, de fapt minore, fara nicio consistenta, sunt intr-adevar cauzate doar de zonele de influenta ale Bisericii, intr-un timp in care Ea insemna ceva, insa acum.......

parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crystyann, intemeietorul acestui topic ne-a intrebat candva :

-de ce exista 2 religii crestine ?

-care sunt diferentele dintre cele 2 ?

S-au dat niste raspunsuri, eu am venit cu completari la a 2 a intrebare. Dupa cum s-a vazut nu sunt spusele mele ci a Marelui Preot Cleopa. Om ce a citit, studiat, rugat de mii de ori mai mult si mai bine ca mine. Eu am si precizat ca mesajul e proordodoxism si fiecare sa cugete ca poate lucrurile nu stau ca-n spusele parintelui I.Cleopa.

Daca ma intrebi pe mine eu am sa-ti spun ca nu exista diferente intre catolicism si ortodoxism. Si mai spun asa: clericii simt diferente, dar eu ca enoriasa nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Religia crestina nu poate avea... religii, ci cel mult confesiuni. Catolicismul si ortodoxia nu sunt religii, ci confesiuni ale aceleiasi religii.

 

Catolicismul si ortodoxia sunt considerate Biserici surori, in opozitie cu aria protestantismului si neoprotestantismului. Cele doua Biserici s-au format din despartirea Bisericii primare. Motivul a fost unul politic: primatul papal, suprematia episcopului de Roma asupra intregii Bisericii. Biserica s-a scindat in doua corpurii: cei vechi si-au luat denumirea de Biserica a Dreptei Credinte (ortodoxa) si cei noi denumirea de Biserica Universala (catolicon).

 

Protestantismul - si din el neoprotestantismul (pietistii sau pocaitii) - au aparut ca urmare a abuzurilor Bisericii Catolice. Indulgentele - biletele cu iertarea pacatelor vandute pe bani - l-au determinat pe calugarul Martin Luther sa publice un protest care s-a bucurat de un succes fulminant. Nu doar tezele teologice au contribuit la acest succes. In orice tara catolica functionau doi monarhi: primul era Regele, al doilea era Papa. Nobilimea a vazut in protestantism un prilej bun de a scapa de sub tutela papalitatii. Unele teorii includ si Masoneria in aceasta tesatura.

 

Protestantismul pastreaza inca notiunea de Biserica vazuta ca o institutie, insa elimina preotia si reduce cultul crestin. Neoprotestanii si aceasta ultima 'baricada', predicand ca in relatia cu Dumnezeu nu trebuie sa existe nici un mijlocitor. Biserica nu mai este o institutie - ca la ortodocsi, catolici si protestanti - ci o comunitate de credinciosi. Este elimat sacrul: lacasurile de cult devin simple case de rugaciune, in care se canta imnuri si se citeste Biblia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care sunt diferentele intre catolici si ortodocsi?

Textul pare in favoarea ortodocsilor...dar sper ca cititorii sa cugete...

 

Textul nu este in favoarea ortodocsilor ci este doar o privire din prisma ortodoxiei.

Copy paste-ul ala nu are valoare de dogma si absolut toate punctele pot fi discutate.

 

Iata parerea mea.

 

1. Cata lume stie care e diferenta? Daca asta ar fi ultimul punct de divergenta biserica Catolica nu cred ca ar avea vre-o problema sa cedeze.

2. A se vedea cat de frateste suna partea cu "mandrie draceasca". Papa e urmasul Sf. Petru si joaca aprox acelasi rol pe care il are Teoctist pentru Biserica Ortodoxa Romana, un cap vizibil, nimic mai mult.

3. Iar o neintelegere a dogmei, papa nu greseste atunci cand predica "ex cathedra", apropo, stiu crestinii ortodocsi de cate ori a fost folosita infailibiliatea asta?

4. Si ortodocsi cred in Purgatoriu, doar ca folosesc alta denumire, buza iadului, sau ceva de genul asta. Daca nu ar exista locul asta de suferinta vremelnica nu ar mai avea ABSOLUT nici un sens rugaciunile pentru morti. Daca ar fi in iad nu ar putea sa mai iasa si ar fi aceste rugaciuni ca o frectie la un picior de lemn, absolut inutile. Daca ar fi in paradis nu ar avea nevoie pentru ca deja sunt in fericirea divina.

5. Care e problema aici? E sfintenie in dospeala? E cumva necuratie daca nu este folosita dospeala? Iar... ortodoxul de rand habar nu are cam care ar fi diferenta aia asa de mare incat sa-l tina rupt de fratele catolic.

6. O intelegere aiurea a dogmei. Imaculata conceptie nu inseamna ca a fost nascuta de la Duhul Sfant, cum a fost Cristos ci pur si simplu ca s-a nascut fara de pacat. Toti oamenii se nasc cu pacatul stramosesc. Dogma respectiva spune ca pacatul asta nu a fost pe sufletul ei.

7. Iar... diferente de forma... nu de substanta.

8. Marea majoritate a prietenilor care au un duhovnic au preferat un preot calugar. De ce? Oare sa fie pentru ca un preot calugar are mai mult timp pentru ei? Ca nu are o nevasta de intretinut si copii de crescut? Viata unui preot calugar sau a unui preot catolic este toata pentru slujirea credinciosilor.

9. Oare are lumea idee ce sunt indulgentele? Are lumea idee cand a fost oferita de un papa ultima indulgenta plenara pentru milosteniilor facute de oameni sau pentru donatii la constructia de biserici? Pot sa pun mana in foc, putini stiu, poate doar daca ai mintea deschisa si te uiti pe wikipedia, macar asa din curiozitate inainte sa te apuci sa arunci cu noroi pe un frate.

10. Nu sunt 7-8 ani ci 12-13 sau chiar 14 ani... se presupune sa ai mintea oleaca coapta si sa intelegi ceva din dogma bisericii. Se face o pregatire intensa inainte de a primi Mirul... Oricum... iar e o diferenta de forma si nu de substanta. Prea putini stiu ce implica dar suna COOL, ceva fain de aruncat in fata unui catolica intr-o discutie despre suprematia ortodoxa asupra ADEVARULUI.

 

Da, si eu sper ca cititorii sa cugete... si sa nu inghita pe nemestecate orice aud sau citesc printr-o carte... Cleopa nu a fost INFAILIBIL.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si MariaB a mai comentat mesajul cu diferentele dupa Parintele I.Cleopa,dar din pacate i s-a sters mesajul...eu am apucat sa-l citesc dar nu as vrea sa-i rastalmacesc spusele + ca mesajul era destul de intortocheat redactat.

Ultimul meu mesaj a fost o replica la spusele ei, am precizat asta pt cei ce n-au inteles ce-i cu al 2 lea mesaj al meu care nu zice nimic nou fata de 1.

Oricum indemnul ei(MariaB) era sa mestecam nu sa inghitim, eu una asa am inteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu ma consider crestin.PUNCT. eu botezat la ortodocsi,fratele meu la catolici,daca ar fi sa intru intr-o biserica [caci sunt anii nulti de cand nu am mai facut-o] as intra la intamplare,nu m-ar interesa daca ar fi catolica sau ortodocsa.pana la urma, suntem crestini inainte de toate ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×