Sari la conținut
Forum Roportal
crystyann

Ortodox sau Catolic?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

MariaB

"Luati aminte ca faptele dreptatii voastre sa nu le faceti inaintea oamenilor ca sa fiti vazuti de ei;...cand te rogi, intra in camara ta si, inchizand usa, roaga-te Tatalui tau, care este in ascuns...Cand postiti, nu fiti ca fatarnicii; ca ei isi smolesc fetele, ca sa se arate oamenilor ca postesc... Tu insa, cand postesti, unge capul tau si fata ta o spala, ca sa nu te arati oamenilor ca postesti, ci Tatalui tau care este in ascuns... Caci unde este comoara ta, acolo va fi si inima ta". Si pot continua...

Aceasta e biserica mea. Si duhovnicul care ma indruma... Si Taina ce o savarsesc... Si cand Intru intr-o biserica, ca e slujba, ca nu e, nu vad pe nimeni si nu ma intereseaza nimeni. Vad doar pe Dumnezeu si doar pentru El ma infatisez. Societatea e in ajara mea, biserica e inauntrul meu.

 

Judecata e individuala, mantuirea e individuala, rugaciunea e personala. Nu cere Dumnezeu o biserica asa cum o vezi tu. Ba chiar il deranjeaza. Exista Casa Sindicatelor sau Caminul Cultural pentru ce zici tu acolo.

Biserica este legatura sfanta dintre cer si pamant, nu loc de picnic sau cum vrei tu sa-i zici.

 

Aceasta familie de care zici nu exista si e impotriva legii divine. "...n-am venit sa aduc pace, ci sabie. Caci am venit sa despart pe fiu de tata, pe fiica de mama...". Singura familie e Iisus iar ceilalti trebuie lasati in urma, caci tot el zice ca are grija Tatal de fiecare. Sa nu confundam societatea cu biserica si credinta cu convietuirea. Hai sa ne adunam sa vada toti ce buni suntem noi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cand Intru intr-o biserica, ca e slujba, ca nu e, nu vad pe nimeni si nu ma intereseaza nimeni. Vad doar pe Dumnezeu si doar pentru El ma infatisez. Societatea e in ajara mea, biserica e inauntrul meu.
De fapt, Dumnezeu este inlauntrul nostru, iar Biseeifca este in esterior iar noi fsacam parte din ea! Doar asftel are sens sa vorbim despre ajutorarea aporapelui...

Sunt religii asiatice care propun fiecarui om in parte sa aiba propria legatura cu Dumnezeu... Pentru crestini, insa, este importanta comuniunea - dar nimeni nu este obligat sa paticipe la viata de credinta a unei Biserici crestine daca nu simte asta.

 

Judecata e individuala, mantuirea e individuala, rugaciunea e personala. Nu cere Dumnezeu o biserica asa cum o vezi tu. Ba chiar il deranjeaza. Exista Casa Sindicatelor sau Caminul Cultural pentru ce zici tu acolo.

Biserica este legatura sfanta dintre cer si pamant, nu loc de picnic sau cum vrei tu sa-i zici.

poti sa spui ai asa, dar atunci nu trebuie sa folosesti termenul Biserica daca vrei sa ne intelegem

 

Aceasta familie de care zici nu exista si e impotriva legii divine. "...n-am venit sa aduc pace, ci sabie. Caci am venit sa despart pe fiu de tata, pe fiica de mama...". Singura familie e Iisus iar ceilalti trebuie lasati in urma, caci tot el zice ca are grija Tatal de fiecare. Sa nu confundam societatea cu biserica si credinta cu convietuirea. Hai sa ne adunam sa vada toti ce buni suntem noi...
O prima dovada ca nu este asa cum vezi tu o avem in rugaciunea "Tatal nostru". Nu tatalui "meu" ma rog, ci tatalui "nostru"!

 

si de ce Isus ar fi spus "unde doi sau trei se aduna in Numele meu, acolo sunt si eu" daca nu pentru ca sa ne gasesasca impreuna si nu individual!

repet, exista si religii care practica ceea ce propuui tu, dar nu Crestinismul

 

spus un pic mai dur ar fi: Crestinismul este o religie de turma

 

natura ne propune mai multe tipuri de "asocieri": ursul sta singur, turturele stau cate doua, oile stau impreuna... posibilitatile lui Dumnezeu sunt nelimitate!

Editat de MariaB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adevarul este in sufletul fiecaruia....!putine cuvinte dar care spun mult..daca intelegeti ce am vrut sa spun....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ADEVARUL este in tine :P:P:P

 

multzi dintre noi avem tenditze sa zicem k religia noastra e cea mai buna ....

 

Dumnezeu este unul singur!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credinta catolica este plina de erezii. Numai in credinta ortodoxa se gaseste cu adevarat cuvantul lui Dumnezeu!!!
fals!doar pentru faptul ca tu esti ortodox,afirmi ca tu ai cea mai tare credinta!

exact cum spunea cineva mai sus,exista o singura credinta si un singur Dumnezeu...si eu sunt ortodoxa dar nu judec celelalte religii....

Fiecare om se naste cu ceea ce i se da in prima instanta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici una nu e buna..... sau mai bine zis... toate sunt bune....

Oricum eu am ajuns la concluzia.. ca fiecare trebuie sa aiba o religie personala... o relatie personala cu Dumnezeu.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credinta catolica este plina de erezii. Numai in credinta ortodoxa se gaseste cu adevarat cuvantul lui Dumnezeu!!!
de unde stii?!?

daca crezi, dar lasi si altora dreptul sa creada, nu inseaman ca il tradezi pe Dumnezeul pe care il cunosti in religia/confesiunea ta, ci inseamna ca accepti atotputernicia lui Dumnezeu!

 

Oricum eu am ajuns la concluzia.. ca fiecare trebuie sa aiba o religie personala... o relatie personala cu Dumnezeu.....
fiecare are o relatie personala cu Dumnezeu, relatie pe care o traieste intr-un anumit grup care poate fi o familie, secta, religie - in functie de cat de extins este grupul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adevarul e dincolo de noi !!!

ortodox sau catolic???---aceeasi Marie cu alta palarie :(

ca si institutie, biserica incepe sa piarda teren...daca ramane ceva, ramane in suflet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca si institutie, biserica incepe sa piarda teren...
parerea ta!

in realitate, Biserica a fost sustinuta si contestata in toate timpurile la fel, doar ca noi traim aceste timpuri si de aceea ni se pare ca ar fi altfel acum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×