Sari la conținut
Forum Roportal
crystyann

Ortodox sau Catolic?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vreau si eu sa stiu de ce exista doua religii crestine si care sunt diferentele dintre cele doua...eu cred ca divizarea s-a facut din motive politice si de delimitare a zonelor de influenta..dar poate voi aveti alte pareri....astept lamuriri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Divizarea dintre cele doua Biserici s-a facut in anul 1054(poate ca deja stiti de asa-numita,,Mare Schizma").Diferentele sunt ca la catolici se crede in existenta unui Purgatoriu,Sfantul Duh vine de la Tatal si Fiul,pe cand la ortodocsi Sfantul Duh vine de la Tatal,Sfanta Impartasanie e diferita(ma refer la lingurita de vin cu paine la ortodocsi,diferit de Impartasania de la catolici)tot o mare Taina este, dar are un aspect diferit ca sa zic asa!

In Evul Mediu centru de putere era la Constantinopol,dar si la Roma patriarhul capata o mare putere,poate cea mai mare din vestul Europei,sau din partea de vest a Imperiului Bizantin.La 1054 cei doi patriarhi s-au excomunicat reciproc.Desigur ca au fost si cauze politice,dar au fost si diferente d.p.d.v. dogmatic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau si eu sa stiu de ce exista doua religii crestine si care sunt diferentele dintre cele doua...eu cred ca divizarea s-a facut din motive politice si de delimitare a zonelor de influenta..dar poate voi aveti alte pareri....astept lamuriri

 

religia crestina este una singura, dar sunt mai multe culte crestine, si nu doar doua

in Romania se stie despre ortodocsi si catolici pentru ca aceste doua culte sunt mai bine reprezentate, dar in Europa, cele mai multe puncte de contact intre crestini sunt intre catolici si protestanti

 

in mesajul de mai sus se vorbeste despre 1054,

Desigur ca au fost si cauze politice,dar au fost si diferente d.p.d.v. dogmatic.

ci toate ca excomunicarile reciproce au de la acest moment au avut DOAR cauze politice, neintrand in discutie atunci deosebiri dogmatice

 

De ce exista deosebire intre crestini?

Sunt mai multe motive.

Se spune chiar ca era inevitabil sa apara disensiuni intre crestini datorita diversitatii de spirit national: exista o evidenta deosebire de stil (chiar si literar) intre latini si greci..., ca si intre latini si germani.

 

prapastia abrupta dintre cultele catolic si ortodox s-a tot adancit datorita accentuarii voite din partea fiecarui cult de a a-si dovedi suprematia - aceasta timp de aproape doua mii de ani

acum, partea catolica propune o reconciliere, dar un va fi usor, mai ales ca fiecare asteapta pe celalalt sa renunta le deosebiri...

 

problema deosebirilor dintre catolici si ortodocsi nu este deloc problema credinciosului de rand, ci a ateologilor, si ar trebui ca divergentele sa nu coboare in strada, ci sa ramana acolo unde se vor si rezolva, la nivelul teologilor chemati sa rezolva problema (pe cafe ei au generat-o)

 

crestinul de rand este chemat de Dumnezeu sa traiasca viata de credinta a comunitatii sale, dupa dogmele, regulile si traditiile specifice (multe lucruri difera si intre Bisericile Ortodoxe de diferite nationalitati, ba chiar si intre parohiile ortodoxe dsin aceeasi tara!)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau si eu sa stiu de ce exista doua religii crestine si care sunt diferentele dintre cele doua...eu cred ca divizarea s-a facut din motive politice si de delimitare a zonelor de influenta..dar poate voi aveti alte pareri....astept lamuriri

 

 

 

Draga Crystyann,

 

 

Cred ca cel mai bine te-ar edifica un studiu profund al Scripturii!Daca apelezi la surse externe,nu vei sti niciodata adevarul despre CALEA ADEVARATA spre Dumnezeu!Pt ca fiecare om are opinia sa, raspunsul pe care il vei afla la intrebarea ta nu va fi multumitor si vei ramine la fel de nedumerit mai departe...Eu asa am aflat raspunsul si nu numai la aceasta problema!Am dat deoparte parerile oamenilor si ideile preconcepute si am cautat eu insumi in Biblie sa vad ce spune Isus si apostolii care au fost cu El...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu caut calea spre Dumnezeu, ci incerc sa va deschid ochii ca totul este bazat pe egoismul si pe dorinta de putere a omului...aceasta "rupere" a avut o singura cauza..impartirea lumii in sfere de influenta ce pot fi controlate mult mai usor prin religie decat prin forta..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
impartirea lumii in sfere de influenta ce pot fi controlate mult mai usor prin religie decat prin forta..

 

cu completarea ca, intr-un anumit moment istoric, crestinismul era chiar o forta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da ..era o super forta.....dar trebuie sa recunosti ca aceasta forta a dus lumea spre razboaie.....un orgoliu nemasurat a initiat "Cruciadele"....si astfel de la "iubeste-ti aproapele" s-a ajuns la "omoara-ti aproapele"....acest razboi nu a avut nimic sfant in el....era doar un simplu razboi de cucerire dar imbracat in scopuri nobile!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar trebuie sa recunosti ca aceasta forta a dus lumea spre razboaie.....

 

de fapt, lumea a dus aceasta forta spre razboaie... de exemplu convertirea idealurilor Cruciadelor spre scopuri lumesti pentru extinderea ariei de influenta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau si eu sa stiu de ce exista doua religii crestine si care sunt diferentele dintre cele doua...eu cred ca divizarea s-a facut din motive politice si de delimitare a zonelor de influenta..dar poate voi aveti alte pareri....astept lamuriri

 

Ai dreptate. Gruparile crestine din prezent sunt departe de a reprezenta adevarata biserica. Adevarata biserica se regaseste in cei ce cred - fara a se otravi cu diversele dogme infecte ale istoriei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gruparile crestine din prezent sunt departe de a reprezenta adevarata biserica. Adevarata biserica se regaseste in cei ce cred - fara a se otravi cu diversele dogme infecte ale istoriei!
adica devarata biserica ar fi fiecare individualist in parte?!?

thunami, care este pentru tine definitia bisericii adevarate?

crestinii de azi formeaza biserici, adica adunari in care se sustin unii pe altii, unii pe seama altora... ca in orice comunitate, ca in orice familie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×