Sari la conținut
Forum Roportal
mateosindrom

Incepator

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu am vrut sa deschid topic nou pt ca tot la categoria incepatori ma situez.

 

As vrea sa invat limbajul html ca sa fac un site. Am gasit acest curs

 

http://www.ecursuri.ro/cursuri/structura-u...cument-html.php

 

Intrebarea mea este f concreta: de ce atunci cand dau in Notepad sau Word Save As html, si il salveaza ca html, nu imi apare ca in curs, ci asa?

post-145666-1236851203_thumb.jpg

Editat de anesti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, care e problema ??? Apare foarte bine in poza aia pusa de tine.

Acela este codul sursa HTML. Ca sa afisezi "interpretarea" acestuia, adica pagina HTML, pui numele fisierului pagina.HTML (adica sa NU fie pagina.TXT sau pagina.DOC) si-l deschizi cu browserul tau (IE, opera, firefox....)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema este ca era deja deschis in browser. Am pus extensia .html la document cand l-am salvat, apoi l-am deschis in browser si aparea cu tot cu <html> :lol2: Si am urmat pasii intocmai, nu inteleg de ce nu imi iese... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, mi-a folosit mult, multumesc!!!!! :lol:

 

Acum, am reusit sa fac un document html complex, cu imagini, trimiteri catre alte site-uri, etc.

 

Am insa cateva intrebari (in afara de voi, NU AM PE NIMENI SA MA AJUTE! :lol2: :cry: ):

 

1. Ce fac acum, cumpar intai domeniul, sau intai gazduirea?

 

2. Cum leg domeniul de gazduire? Le cumpar de la aceeasi firma?

 

3. Cum pun skinul pe domeniu? Pe acesta l-as pune http://www.freelayouts.com/templates/Background-Green

 

4. Cum transfer fisierul html pe skin si domeniu?

 

Va multumesc si va rog sa ma ajutati!!! Multumesc anticipat tuturor!!!!!! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa este, mi-a folosit mult, multumesc!!!!! :nea:

 

Acum, am reusit sa fac un document html complex, cu imagini, trimiteri catre alte site-uri, etc.

 

Am insa cateva intrebari (in afara de voi, NU AM PE NIMENI SA MA AJUTE! :focus: :) ):

 

1. Ce fac acum, cumpar intai domeniul, sau intai gazduirea?

 

2. Cum leg domeniul de gazduire? Le cumpar de la aceeasi firma?

 

3. Cum pun skinul pe domeniu? Pe acesta l-as pune http://www.freelayouts.com/templates/Background-Green

 

4. Cum transfer fisierul html pe skin si domeniu?

 

Va multumesc si va rog sa ma ajutati!!! Multumesc anticipat tuturor!!!!!! :beee:

1. domeniu inseamna de fapt o asociere intre un nume literal si un IP (sper ca stii ce este ala IP). IP-ul ti-l da gazduirea, asa ca normal ar fi sa iei intai gazduirea si apoi domeniul. Domeniul se cumpara ori direct de la autoritatea care il gestioneaza (pentru .ro vezi www.rotld.ro) ori de la intermediari, majoritatea fiind cei care ofera si gazduire. Deci ..

2. le poti cumpara de la aceeasi firma.

3. pentru utilizarea unui skin la un site, va trebui sa mai sapi in HTML

4. de obicei transferul fisierelor tale pe locatia de gazduire se face cu ftp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. De ce vrei sa cumperi asa ceva? Mai ales ca tu habar ai ce este ala site. Exista zeci/sute de site-uri care-it ofera gratuit host (adica gazduire fisierE) si sub-domeniu (adica nu domeniu de top, ex.: www.gigel.ro, ci sub-domeniu, ex.: pagina_mea.gigel.ro)

 

2. Da, cumperi de la aceeasi firma, se ocupa ei de tot.

 

3. Skinul acela este un site. Orice site este alcatuit, in esenta, din text (HTML) si poze (JPG). Pui skinul/siteul pe server, prin FTP. Sau direct prin interfata oferta de site gazduire, upload ca orice alt upload, fisier cu fisier.

 

4. Citeste pct. 3.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×