Sari la conținut
Forum Roportal
november

Gigabyte GeForce 8400 GS

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am placa de baza ECS GF7050VT-M5 cu placa video integrata NVidia Geforce 7050.

As dori sa achizitionez si o placa video separata, una cu racire pasiva, pentru ca ma deranjeaza zgomotul facut de coolere.

M-am oprit asupra placii Gigabyte GeForce 8400GS.

Ca pret, este foarte convenabila.

 

AS DORI SA STIU DACA ESTE SUPERIOARA PLACII VIDEO INTEGRATE (PE CARE O AM DEJA) SI DACA SE MERITA CUMPARATA.

 

MULTUMESC.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca te va ajuta mai mult, acum depinde ce ai vrea sa faci cu placa respectiva si care sunt pretentiile tale. Dar la pretul asta isi va face datoria mult mai bine decat ce-a integrata. Eliberezi procesorul central de sarcina prelucrarii datelor video si memoria ram va avea toata capacitatea destinta sistemului de operare nu va fi impartita si placii video. E buna placa pentru pretul iei dar ai grija la temperaturi.

 

Sigur ca te va ajuta mai mult, acum depinde ce ai vrea sa faci cu placa respectiva si care sunt pretentiile tale. Dar la pretul asta isi va face datoria mult mai bine decat ce-a integrata. Eliberezi procesorul central de sarcina prelucrarii datelor video si memoria ram va avea toata capacitatea destinta sistemului de operare nu va fi impartita si placii video. E buna placa pentru pretul iei dar ai grija la temperaturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sigur ca te va ajuta mai mult, acum depinde ce ai vrea sa faci cu placa respectiva si care sunt pretentiile tale. Dar la pretul asta isi va face datoria mult mai bine decat ce-a integrata. Eliberezi procesorul central de sarcina prelucrarii datelor video si memoria ram va avea toata capacitatea destinta sistemului de operare nu va fi impartita si placii video. E buna placa pentru pretul iei dar ai grija la temperaturi.

 

 

multumesc pentru raspuns.

 

am cumparat placa grafica Asus Geforce 8500GT pasiv si Aida imi spune ca are temperatura 68 grade, care e mult. Cum fac sa racesc placa grafica ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cele cu radiatoare pasive sunt mai fierbnti decat cele cu racire activa logic vorbind. Depinde de temperatura din casa de obicei cipurile video rezista mai bine la caldura decat procesoarele. Pana la 80 gr cred ca nu prea ai cum sa iti faci probleme. Poti raci placa video cu un ventilator montat sub placa video. Faci un suport simplu si vei simti diferenta, sau poti folosi un ventilator carcasa sa mai aeriseasca componentele de acolo. Se gasesc pe internet niste kituri unde poti micsora sau mari viteza vent carcasa pentru a scapa de zgomot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cele cu radiatoare pasive sunt mai fierbnti decat cele cu racire activa logic vorbind. Depinde de temperatura din casa de obicei cipurile video rezista mai bine la caldura decat procesoarele. Pana la 80 gr cred ca nu prea ai cum sa iti faci probleme. Poti raci placa video cu un ventilator montat sub placa video. Faci un suport simplu si vei simti diferenta, sau poti folosi un ventilator carcasa sa mai aeriseasca componentele de acolo. Se gasesc pe internet niste kituri unde poti micsora sau mari viteza vent carcasa pentru a scapa de zgomot.

 

 

cred ca un ventilator silentios montat sub placa video e cea mai buna solutie. Dar cum se face conexiunea cablurilor ? mufele ventilatorului se conecteaza la curent pe placa de baza ? exista locatii speciale pentru asa ceva ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine ti'a spus tie ca e mult?Desteptii de pe softpedia?E o isterie cretina asta cu urmarirea temperaturilor.E seria 8,e GT cu racire pasiva.Cat vrei sa aibe?40 de grade?Ai garantie la ea asa ca chill.Nu mai stati cu ochii in temperaturi ca va tampiti - inteleg sa urmaresti temperatura GPU daca faci OC dar daca nu...se prajeste ,iti dau alta !

 

Ca fapt divers iti spun ca eu am pe un sistem o placa 7900 GS cu 512 ddr3 in 256 biti care in full load ajunge la 110 grade - pot veni cu print de peste 90 oricand - la 110 o duce crysis ,joc pe care nu'l am instalat acum -.Nu am avut niciodata probleme si am placa respectiva de peste 3 ani.

 

Altfel,imi pare o prostie sa dai bani pe cooler pentru un 8500 ,ii ridici nejustificat pretul placii care oricum are performante mai mult decat modeste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×