Sari la conținut
Forum Roportal
Itsi Bitsi

Poezii despre mama

Postări Recomandate

M-am apucat de licenta, dar am descoperit ca nu am suficient material. Tematica licentei mele este: Portretul mamei in lirica romaneasca. V-as fi recunoscatoare daca mi-ati mai aminti despre cateva poezii despre mama, pe care sa le pot aborda in teza mea de licenta.

Singura conditie e sa fie poezii din lirica romaneasca.

Chiar ar fi de preferat sa fie si ceva poezii neconsacrate, nu neaparat cele ale lui Cosbuc, Labis, Goga, Eminescu, etc. Pe alea le stiu :stars:

 

Multumesc anticipiat! :bataita:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am apucat de licenta, dar am descoperit ca nu am suficient material. Tematica licentei mele este: Portretul mamei in lirica romaneasca. V-as fi recunoscatoare daca mi-ati mai aminti despre cateva poezii despre mama, pe care sa le pot aborda in teza mea de licenta.

Singura conditie e sa fie poezii din lirica romaneasca.

Chiar ar fi de preferat sa fie si ceva poezii neconsacrate, nu neaparat cele ale lui Cosbuc, Labis, Goga, Eminescu, etc. Pe alea le stiu :stars:

 

Multumesc anticipiat! :bataita:

 

Buna dimineata!

Te anunt ca ai maaare noroc ca m-ai prins pe net la ora asta, pentru ca am exact ce-ti trebuie!

Bine, spuneai ca e de preferat sa nu fie poezii consacrate, dar dupa ce lumea va citi poezia mea, va fi cam greu sa nu fiu proclamat Adevaratul Eminescu.

Daca vrei, dupa ce inveti poezia mea pe de rost, o sa-ti fac si o sinteza a ideilor filosofice exprimate in ea.

 

Iata poezia:

 

Mama

 

Era odata un baiat mic

Care a crescut voinic

Ca mama lui langa el era

Si tare bine il crestea

 

Si cand el a crescut mare

De maica-sa isi amintea tare

Cum avea-n mana un toiag

Si mesteca un covrig.

 

Te rog, nu-mi multumi! Un geniu ca mine poate compune oricand o poezie chiar mai frumoasa decat asta! (pe asta am compus-o in doar patru luni; iesea mai repede cu doua saptamani daca gaseam o rima pentru toiag).

 

Daca mai ai nevoie, ai putea apela si la colegul meu, domnul Mihai Leonte, el are vreo suta de pagini cu poezele cam in acelasi stil.

Succes!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A-nnebunit lupu', nu mai am nici un dubiu.

 

deci poeziile mele nu au fost suficiente :bataita: la munca, nu la-ntins mana! :stars:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Cum avea-n mana un toiag

Si mesteca un posmag." :stars:

 

Ar fi fost buna, daca ar exista singular pentru "posmagi". Si nici nu-i plac posmagii, ca am intrebat-o.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, nu, n-ai inteles. Singularul posmagilor nu se poate folosi intr-o creatie literara cu impact profund asupra omenirii. Pana si marele Ion Creanga a fost nevoit sa foloseasca pluralul in magistrala sa "Poveste a unui om lenes", cand lenesul intreaba: "Da' muieti is posmagii?"

Iti dai seama ca asta este o minciuna, pentru ca un om lenes nu foloseste niciodata pluralul! Dar acest grav artificiu a fost necesar (dupa cum marturisea insusi Creanga in revista "Posmagul Sburator") pentru a nu se crea panica.

Ai priceput?

 

Ha, acu' mi-am dat seama cu cine semeni:

 

 

Eşti simpatic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ha, acu' mi-am dat seama cu cine semeni:

 

Cu cine seman, cu George?

Ontopic: posmagii, fiind foarte ieftini, se gasesc in cantitati mari. Cat de saraca crezi tu ca era mama aceea cu toiagul sa nu-si permita macar doi posmagi?!

Si apoi o femeie batrana, care are nevoie de toiag pentru a se deplasa, crezi ca are forta necesara de a sparge un posmag intre dinti? Are? Are dinti? Covrigul, in schimb, e mai... prietenos, mai rotund, simbolizeaza o incheiere apoteotica a unui ciclu din viata. De aia e si ultimul cuvant din capodopera mea. Pana si Shakespeare l-a pus pe Henric sa strige: "Un covrig! Dau un regat pentru un covrig!". Din cauza traducerii defectuoase la noi covrigul s-a transformat in... cal. Deci, intr-un animal. Ce inseamna asta? Inseamna ca caii si ca covrigii se inrudesc cu cainii. Stii, caini cu covrigi in coada.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×