Sari la conținut
Forum Roportal
Dozzer

Nr. maxim admis de ore pentru munca in fata calculatorului

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

Nu am reusit sa gasesc nicaieri o lege care sa stipuleze numarul maxim de ore/zi in fata monitorului pe care angajatorii il pot solicita angajatilor, pe categorii de activitati (de ex., pentru un programator). Ma poate ajuta cineva?

 

In speranta ca nu am fost ambiguu, va multumesc si astept orice fel de raspuns, nu neaparat o solutie, poate fi si o redirectionare spre alte site-uri (am incercat juridic.kappa.ro, ministerul muncii si protectiei sociale si alte cateva fara succes)

Editat de Dozzer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nr. maxim de ore in fata calculatorului este 6: 50 min in fata calculatorului urmat de 10 minute de pauza!

Multumit?

Cauta Norme de Protectia Muncii. De ex. in manualele ECDL (ED. Andreco)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nr. maxim de ore in fata calculatorului este 6: 50 min in fata calculatorului urmat de 10 minute de pauza!

Multumit?

Cauta Norme de Protectia Muncii. De ex. in manualele ECDL (ED. Andreco)

 

Multumesc, aveam o banuiala neconfirmata, de fapt un zvon de demult...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc, aveam o banuiala neconfirmata, de fapt un zvon de demult...

totusi, daca te dor ochii este bine din cind in cind sa intrerupi lucrul. Recomandabil monitor LCD, care nu oboseste ochii ca cel clasic. Ochii sunt cei mai afectati, in special de monitoarele vechi. Pauza dupa 6.50 ore este si ea binevenita...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor, ideea era daca se poate folosi aceasta "lege", daca se poate numi asa, pentru a mai temepera din elanul angajatorilor la impunerea de ore suplimentare. Banuiesc ca nu, cel putin nu pana cand intram in UE, daca totul merge bine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×