Sari la conținut
Forum Roportal
concept W

Tabelul periodic, Sistemul periodic al elementelor - Tabelul lui Mendeleev

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tabelul periodic - Sistemul periodic al elementelor - Tabelul lui Mendeleev

 

Contine numeroase informatii despre fiecare element in parte: numar atomic, grupa si perioada, seria chimica, masa atomica, energia atomica, raza atomica, volumul atomic, raza covalenta, numar de izotopi stabili si instabili, stare de agregare, densitate, punct de topire, punct de fierbere, energie de combinare, energie de vaporizare, caldura specifica, conductivitate electrica, conductivitate termica, valenta, configuratie electronica, electronegativitate, potential de ionizare.

 

In curand vor fi adaugate si alte detalii interesante.

 

Astept critici, pareri si sugestii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Superb ! Felicitări pentru site. Nu ştiu dacă e al tău sau nu, dar te felicit că ai pus link-ul !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai putea de exemplu, ca, atunci c
Editat de concept W

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc! Am in plan sa adaug mai multe detalii de acest gen pentru fiecare element in parte. Toate acestea vor fi afisate in pagina dedicata elementului. Ai vazut paginile separate, dedicate elementelor?? Intreb asta fiindca incep sa am impresia ca nu e suficient de clar, ca daca faci click pe un element din tabelul periodic te duce la detalii.

 

In alta ordine de idei, te invit pe tine si pe toti cei interesati de stiinta si tehnologie pe forumul pe care l-am lansat ieri (12 februarie): http://forum.estiinta.ro

Foarte interesant si instructiv si usureaza mult cunoasterea rapida a elementelor cunoscute pana acum!Cate elemente ar putea exista in Univers?

Editat de Preafericitul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tabelul periodic - Sistemul periodic al elementelor - Tabelul lui Mendeleev

 

Contine numeroase informatii despre fiecare element in parte: numar atomic, grupa si perioada, seria chimica, masa atomica, energia atomica, raza atomica, volumul atomic, raza covalenta, numar de izotopi stabili si instabili, stare de agregare, densitate, punct de topire, punct de fierbere, energie de combinare, energie de vaporizare, caldura specifica, conductivitate electrica, conductivitate termica, valenta, configuratie electronica, electronegativitate, potential de ionizare.

 

In curand vor fi adaugate si alte detalii interesante.

 

Astept critici, pareri si sugestii.

 

 

Interesant ar fi sa descri elementul cu Z=110 :lol2:

 

Altfel este OK...

Editat de fnicolici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesant ar fi sa descri elementul cu Z=110 :tease:

 

Altfel este OK...

"Darmstadtiu

De la Wikipedia, enciclopedia liberă

Darmstadtiul (simbol Ds), cunoscut anterior sub numele de ununnilium este un element chimic cu numărul atomic 110, descoperit de Societatea pentru Cercetarea Ionilor Grei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am adus cateva imbunatatiri pentru tabelul periodic la care am adaugat si elementele noi descoperite in ultimii ani: Z=10 Darmstadtiu [Ds], Z=11 Roentgeniu [Rg], Z=12 Unumbiu [uub], Z=13 Ununtriu [uut], Z=14 Ununquadiu [uuq], Z=15 Ununpentiu [uup], Z=16 Ununhexiu [uuh], Z=17 Ununseptiu [uus], Z=18 Ununoctiu [uuo]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×