Sari la conținut
Forum Roportal
laursan3

Am identificat un spamer!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In lista mea au inceput sa apara indivizi care au luat id-ul meu de pe nu stiu unde (sigur nu de pe vreun site fiindca nu mi-l las aiurea)! Unii din ei au la status link-uri catre diverse siteuri sau bloguri!

 

Un exemplu de spamer (mi-au mai dat add 3 persoane necunoste in ultimele zile dupa o lunga pauza in care nu am avut "invadatori"):

Tipa intra ieri in lista mea, normal.... intreb si eu:"de unde ai id-ul meu?"! Nimic.. tacere totala!

Azi o vad pe mess, si din nou o abordez... pur si simplu vreau sa depistez cartita din lista mea care imi divulga id-ul altora fara un motiv intemeiat! Nimic, tacere totala, tipa are la status un link catre un site... imediat mia picat fisa (asta e spamer)! Dau un buzz... dau zece... pun intrebari si semne de intrebare... in cateva minute o fac sa deschida gurita!

Raspunsurile primite de la ea, erau tipice pentru spamerii care iti dau add si isi pun link la status (adica nu iti dau add fiindca ii intereseaza ceva ce are a face cu tine ci pur si simplu ca sa-si faca trafic):

 

 

Ce vreau eu sa stiu:

Pot fi blocate conturile unor astfel de specimene care iti intra in lista (cel mai probabil) prin schimb de liste? (pentru ca sa descurajam astfel de comportamente cum ar fi schimbul de liste si spamingul pe messenger)

Editat de laursan3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dai ignore,si dupa aceea Report as Spam. :yawn: .Mai mult de atat nu ai ce face.

Cunosti cazuri de masuri luate de yahoo contra unor spameri pe mess?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea sincera este ca celor de la Yahoo li se rupe. Nu doar ca li se rupe dar dupa ce ca li se rupe, li se si falfaie ce li s-a rupt.

 

Un coleg de servici trimitea mesaje de pe contul lui desi el nu era la calculator / logat in momentul acela. Apoi inca unul. Nu au avut spyware pe calculatoare. Banuim (ei si cu mine) ca cineva a spart serverele de Yahoo si a luat de acolo useri si parole. Mie de vreo 3-4 zile imi dau diverse contacte din lista buzz, nu mai spun nimic apoi, doar buzz. Unele din acele contacte nu au mai fost online de multa vreme. Nu raspunde nicicare din ei...

 

O alta situatie care sustine ca se intampla ceva cu serverele de Yahoo este faptul ca de aprox 3 saptamani, cateva din ele sunt oprite si ruleaza doar o parte, prin rotatie. Nici un anunt ca s-ar face reparatii / upgrade-uri... pe niciunde, nimic.

 

Acum ceva timp am primit pe un cont un mail ca s-ar face totusi ceva lucrari, dar pe un alt cont nu l-am primit... La fel si unii colegi / prieteni. Ciudat, nu ? Mailul era de la Yahoo, aparea chiar si cu bulina de Yahoo in coloana "From".

 

O colega de servici avea un sniffer pe calculator si si-a pierdut contul. Nu putea recupera parola foarte usor asa ca a fost nevoita sa completeze un formular si sa il trimita. A venit raspunsul automat ca s-a receptionat mesajul si ca in 24 de ore i se va raspunde. Au trecut mai bine de doua saptamani si nici un (alt) raspuns desi ea a mai insistat.

 

Acum cateva luni am agatzat de pe DC un fisier exe care interactiona cu messengerul si incerca sa iti ia lista. L-am trimis la Yahoo, au raspuns, si vroiau headerele de la mail. Le-am scris in mod repetat ca nu era vorba de nici un mail dar imi tot raspundeau ca vor mail. Cred ca pur si simplu nu se uita peste mesaje... ce proceseaza sistemul automat, bine, ce nu... nu.

 

Apoi... de ce cred nu ii intereseaza ca spammerii folosesc serviciul lor din plin ? Pentru ca mai multi spammeri inseamna mai multe conturi. Cand vine Gigi X sa isi faca reclama prin Yahoo Messenger (aia din partea de jos) sau prin Yahoo Mail, cei de la Yahoo spun "uite aici Gigele... avem milioane de conturi... multa lume, multa reclama... baga bani seriosi, nu te juca !". Tineti minte ca desi Messengerul / Mailul de Yahoo e gratuit pentru utilizatori, isi scot banii linistit din reclame. Apoi, sunt cei mai nehaliti dupa bani. Cer bani pentru mizeria lor de Mail Plus, pe cand Google are nu doar acces POP3 (ca Yahoo Mail Plus) ci si IMAP (mai avansat) si e si gratuit !

 

Personal folosesc Yahoo doar pentru messenger. Se numara pe degete mailurile care imi intra in casuta lor si majoritatea spam. Restul (mailuri si abonamente) le-am transferat toate pe Gmail.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da se poate, dar daca vrei sa blochezi, vei bloca toate id-urile non-prezente in lista ta ,astfel nimeni nu te va mai contacta..poti face astfel: messenger-->preferencer-->ignore list-->ignore anyone who is not in my Yahoo contact list-->apply-->ok

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×