Jump to content
Forum Roportal
Memmem

Au dreptul să ne strice casa?

Rate this topic

Recommended Posts

Bună ziua,

Avem o nelămurire cu normele astea noi la care trebuie sa ne supunem,cica altfel ne taie gazul!

Casa părinţilor mei a fost construită

Bună ziua,

Avem o nelămurire cu normele astea noi la care trebuie sa ne supunem,cica altfel ne taie gazul!

Casa părinţilor mei a fost construită

Dar exista o problema ? este vreo scurgere? macar te-au lamurit de ce vor sa schimbe? este casa separata fata de altii sau stai singur in ea?

Motivul este e doar pt ca noua lege EU cere asta? pt ca daca trebuie schimbate doar pt ca normele EU cer asa , sa stii ca Romania a primit banii de la celelate tari europene , care cer schimbat standardul .. statul deja ESTE platit .. nu inteleg extra costul

Edited by J0'

Bună ziua,

Au ei dreptul să facă asta?Incă nu ne-au comunicat costul,dar dacă nu vom fi de acord cu plata ne vor

just!

dar le pot taiaa gazul cu pretextul ca instalatia nu mai corespunde......bla-bla-bla

NU .Dar il poate taia pe motiv ca iti exprimi refuzul de a-i lasa sa efectueze reparatii, inlocuiri si alte lucrari pe motiv ca este proprietate privata.

Desi nici masura asta nu cred ca este legala. Doar daca nu este stipulata in contract, ca isi rezerva dreptul asta.

Tot ce este in sol(in pamant adica) nu este proprietatea beneficiarului si din acest punct de vedere nici obligatia lui de a intretine, schimba si repara acele tevi.

Iar daca mai apoi iti dai acordul expres sa efectueze lucrari de inlocuire, reparatii, sau intretinere , este obligatia lor de a repara, finisa locul unde s-au facut lucrari.

Tevile incorporate in pamant sunt ale domeniului public.