Sari la conținut
Forum Roportal
casi

Conectare prin Vodafone Mobile Connect

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Doream sa-mi fac un abonament la internet pe calculator de la Vodafone, mai exact oferta ,, Unlimited Mobile Internet de 1Mbps ''. Daca are cineva si este multumit? :D

Eu am o nelamurire legata de oferta , anume ca viteza este 1Mbps pentru un trafic rezonabil (asa se exprima ei) de 1GB, dupa depasirea caruia viteza scade la 128 kbps (download) pana la intrarea intr-o noua luna de facturare. Am senzatia ca acest trafic este f. mic si ca mai tot timpul se ramane cu 128kbps. Ce credeti?

Tinand cont de pret 10,71 eur (tva inclus) si de faptul ca in orase cu 3G semnalul ar fi bun, de faptul ca nu am nevoie decat de a trimite mailuri si a face update la antivirus si alte programe, navigare si fisiere relativ mici de download, oare sa-mi fie suficient acel 1GB de trafic ?

Spre exemplu cineva are fiber link de la RDS si ii apare in contul personal de la Rds trafic total de ex : 300.000 MB adica 300 GB numai intr-o zi de navigat pe net fara downloaduri masive si la un timp de stat conectat de 10 ore. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai nene intelege ca nu faci 300 GB de trafic din browsing nici cand ti-o creste al treilea coi in frunte. Nu stiuc ine te-a mintit de asa ceva dar ti-a servit o lingura cu rahat si to ai inghitit-o fara regrete. Eu am vodafone mobile connect de 3.6 MB si limita de 2GB si nu apuc intr-o luna sa trec de 1.5 si il folosesc intesiv. E drept ca nu ma apuc sa downloadez filme si muzica. Dar iti da mobilitate si asta este principala treaba. Daca vrei sa joci wow sa rupi torentele etc ramai pe cablu dar pt momentele cand esti pe drum si ai nevoie rapida de internet vodafone sau orange au solutia. Depinde care provider il preferi.

Editat de csifer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai nene intelege ca nu faci 300 GB de trafic din browsing nici cand ti-o creste al treilea coi in frunte. Nu stiuc ine te-a mintit de asa ceva dar ti-a servit o lingura cu rahat si to ai inghitit-o fara regrete. Eu am vodafone mobile connect de 3.6 MB si limita de 2GB si nu apuc intr-o luna sa trec de 1.5 si il folosesc intesiv. E drept ca nu ma apuc sa downloadez filme si muzica. Dar iti da mobilitate si asta este principala treaba. Daca vrei sa joci wow sa rupi torentele etc ramai pe cablu dar pt momentele cand esti pe drum si ai nevoie rapida de internet vodafone sau orange au solutia. Depinde care provider il preferi.

 

 

Stii cum e raspunsul tau, pacat de informatie daca autorul are un limbaj de cotet. :blink: Oricum, oricine are internet fix de la rds acasa poate sa verifice logandu-se la rdslink.ro, (cu userul si parola date la instalare) si intrand apoi la sectiunea trafic cat este acesta (traficul). Posibil ca traficul care-l calculeaza ei sa nu includa aceleasi lucruri pe care le presupune traficul celor de la Vodafone, Orange,.. Ok! ...Mai ,,Baietii de dupa blocuri" acum asta e ocupatia ta, ai urcat in casa si ai inceput sa grohai la calculator, pe forumuri ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca creierul tau nu este capabil sa faca diferenta intre totalitatea traficului pe care il face un utilizator(browsing, download-ul care include filme programe si dracu mai stie ce) si traficul de browsing nu mai te da rotund ca te rostogolesti la vale......mai ales cu 300 Gb ai tai....pfff cum sa nu se vede ca habar nu ai ce e ala un giga.....mai da pe la scoala vezi cum e cu matematica aia......sau poate nu reusesti sa realizezi ce e ala un download masiv.....iar iesi in perdere..........ce sa spun unde era lupul moralist....calugare......mesia care esti....daca si eu cu limbajul meu de cotez pot sa inteleg aceste lucruri mie sincer mila de tine....sau mai stii poate ai fetisuri cu animale domestice si nu stii cum sa spui

Editat de csifer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am internet mobil de la Vodafone si sunt multumit. Acum depinde si de zona in care te gasesti. Daca ai acoperire 3G (orasele au), viteza de transfer e excelenta pentru browsing, youtube, messenger, email. In schimb, daca te afli pe cine stie ce coclauri unde ai decat GPRS, atunci viteza e doar satisfacatoare. Atentie, daca-l vrei pentru download filme, atunci las-o balta. Traficul initial de 1 - 2 Gb s-ar epuiza repede, dupa care ar scadea si viteza.

 

Uite, cu o conexiune 3G, viteza la mine arata cam asa:

 

post-178197-1239725411_thumb.jpg

Editat de mmihai1971

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doream sa-mi fac un abonament la internet pe calculator de la Vodafone, mai exact oferta ,, Unlimited Mobile Internet de 1Mbps ''. Daca are cineva si este multumit?

Eu am Vodafone Mobile Connect de 2 Mbps si l-am plimbat peste tot... in zonele cu acoperire 3G merge bine (nu excelent), in zonele in care nu te poti conecta decat prin GPRS... ai viteza maxima de 56 kbps (filmuletele de pe youtube nu se deschid). :crazy: Spunea cineva ca viteza e cat-decat satisfacatoare...mie nu mi se pare. Mai repede imi citeam mailurile de pe telefon...

Deci, daca esti tot timpul pe drumuri, este util, daca il vrei pentru acasa mai bine te lasi pagubas...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot internet Vodafone am si eu. In oras merge brici, iar in afara (unde nu ai 3G) merge lent, dar te descurci. Am amici care se plang ca nici Orange nu merge satisfacator in zonele fara acoperire 3G. Pana una-alta, am facut si eu un test de viteza pe Bucuresti:

 

123vf4i.jpg

Editat de cristinaflo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si io am net tot prin vodafone...merge cat de cat......dar imi face si nervi cateodata in special cand vreau sa trimit cva pe mess...pozele merg destul de greu uneori,iar de melodii nu mai vb....dar in principiu is multumita...nu pot sa downloadez filme dar nah ma descurca si fara....in plus am avantaju ca pot sa iau modemu oriunde cu mn...acu is intr-o zona fara acoperire 3G si ca sa imi citesc mailurile imi ia cateva minute....dar e mult mai bn decat de loc:))...in schimb in oras unde am acoperire 3G nu am probleme.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cand am primit modemul asta Orange de la serviciu am devenit un frustrat. Merge ca dracu si nu ma refer la viteza, ci la stabilitatea conexiunii. Adica, are momente cand merge cu 1.5 Mbps, apoi trece pe 300-500 kbps, dupa care, de catava ori pe zi, pica complet. O fi problema numai la mine, nu stiu, dar stiu ca mi-au crescut peri albi in cap. Cred ca inapoiez eu frumos modemul asta firmei si imi iau unul personal de la Vodafone.

Editat de George Stefanescu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si la Vodafone se intampla la fel... scade chiar pana la 128 kbps, cateodata, in zona cu acoperire 3G. In timpul conexiunii GPRS nici nu mai spun. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×