Sari la conținut
Forum Roportal
Aend

Despre anul 2012

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Apar tot mai multe discutii si pana si NATO a recunoscut : 2012 este un moment de cumpana pt Terra .

"De ce ar trebui sa-i credem pe cercetatorii stiintifici cand spun ca putem da credit astrologilor care sustin ca alinierea planetelor este prevestitoare de nenorociri ? Pentru ca in cazul alinierii, aproximativ 80% din suprafata orbitala a sistemului solar este libera, fiind fara aparare, corpurile straine avand cale libera spre Marte, Pamant, Venus, Mercur sau Soare. Acest fenomen creste sansa de impact cu un asteroid. Putem fi recunoscatori celor patru mari planete care orbiteaza in jumatatea exterioara a sistemului nostru solar Jupiter, Saturn, Uranus si Neptun, care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am crezut că este doar o glumiţă, dar văd că nimeni nu vine cu cele mai logice contraargumente. Unde se găsesc asteroizii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Decat acolo sunt asteroizi ? Eui zic sa citesti mai mult. Muult mai mult :flowers:

Să citesc de pe linkurile tale?????

Siiiiiiiiiiguuuur că ....NU

Mai bine citeşte tu de pe site-ul NASA. Nu prea mult. Doar asta: asteroizi "Most asteroids are found between the planets Mars and Jupiter. This area is called the asteroid belt."

Da, unii asteroizi depăşesc

Editat de Marinel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Să citesc de pe linkurile tale?????

Siiiiiiiiiiguuuur că ....NU

Mai bine citeşte tu de pe site-ul NASA. Nu prea mult. Doar asta: asteroizi "Most asteroids are found between the planets Mars and Jupiter. This area is called the asteroid belt."

Da, unii asteroizi depăşesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca nu ai habar , sau mai bine zis nu constientizezi ce spui. :o: Sau poate esti atat de inteligent incat tu tragi multiple concluzii cu intelesuri proaste ;) . "Most asteroids are found between the planets Mars and Jupiter. This area is called the asteroid belt" cei mai multi asteroizi se afla intre planetele Marte si Jupiter. Neavand cerititudinea ca TOTI asteroizii se afla acolo, exista multiple posibilitati ca si in afara "centurii" de asteroizi sa fie altii; :) Ceea ce spui tu mai sus denota pofta ta apriga de a lansa atacuri la persoana , in cazul de fata eu , prin care de altfel nu ma impresionezi :doh: , sau lipsa ta de interes de a colecta si PROCESA in cerebel informatiile culese. Prin urmare ajungem la concluzia ca nu esti decat UN ALT individ care doreste sa se lase in talente sau sa faca impresie. Daca te deranjeaza in vreun fel modul in care eu am inceput postul, te invit sa te iei de urechi si sa parasesti "Clasa" (subiectul)

Ma astept sa şa sectiunea de Stiinta sa intre cei care o oarecare legatura cu stiinta, sau macar o gandire stiintifică. Aceasta, inseamna, printre altele si acceptarea punctelor de vedere ale celorlalti daca sunt fundamentate stiintific. Nu doar pareri personale sau bazate pe cine stie ce surse dubioase, ci surse verificate. Eu ti-am dat o asemenea sursa: NASA. Poti sa ai si tu părerile tale, dar acestea pot fi supuse tirului unor comentarii ale unor persoane care poate stiu mai mult, poate mai putin decat tine. Daca poti sa le răspunzi logic, argumentat, ai castigat, daca nu, trebuie sa accepti infrangerea. Aici nu este ca la Religie sau paranormal, unde fiecare poate veni doar cu argumente provenind din propriile trăiri sufleteşti.

Si acum la subiect. As vrea sa incep, ca "preafericitul" Ilie & Ioan, cu o serie de intrebări: ce sunt asteroizii, care este traiectoria lor, cat timp ar face de la Saturn p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu va fi sfarsitul lumii.... Sfarsitul lumii e o chestie comerciala...Uita-te cate site-uri si carti exista pe tema asta !!! Totul e comercial si crede-ma ca se obtine bani din tampenia asta cu 2012.

 

Se bazeaza pe naivitatea oamenilor in absolut orice....scriitori si librari :yawn:

Editat de Toranagasama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ne punem prematur intrebarea ce se va intampla in 2012. Mai intai ar trebui sa stim DACA se va intampla. Am citit si eu o gramada de articole pe tema asta si nu sunt identice, apar pe ici colo alte scenarii sau continuari de scenarii, ceea ce ma face sa-mi dau seama usor ca acele persoane care le-au scris au mai bagat si de la ei. Ca orice problema, pentru a avea rezultatul corect, trebuie ca ipotezele sa fie corecte. Deci, anumite "adevaruri" care sunt pomenite peste tot trebuie verificate si sunt curios daca vreunul dintre voi a facut asta. Mai exact, peste tot se pomeneste despre prevestirea din calendarul mayas, sau simplul fapt ca el se opreste in 2012. A studiat cineva chestia asta incat sa spuna sigur ca asa este? Apoi chestia cu deplasarea polilor magnetici, la fel, cine o poate verifica incat sa spuna sigur ca asa e si eventual sa creeze un articol avand argumente solide pentru publicul larg deschis ? Poate sa spuna cineva ca sigur in 2012 se vor alinia planetele?

Or mai fi si alte premise de la care se pleaca tragand acele concluzii privitoare la ce se va intampla in 2012 dar abia dupa ce vor fi verificate de cineva "neinteresat" si confirmate putem crede intr-o oarecare masura ceea ce se spune, sau numai o parte. De asemenea trebuie avut in vedere ca nimic pe lumea asta nu este 100% corect sau intr-un fel anume, ceea ce inseamna ca exista un "risc" de a nu se intampla si asta s-ar materializa intr-o dezamagire in masa.

Eu nu dispun de timpul, rabdarea si nici de cunostintele necesare pentru a verifica aceste lucruri si nici nu cred ca merita sa ma agit, dar sunt prea multe vorbe pe internet argumentate sumar si curios fiind, chiar as vrea sa vad ceva solid, eventual venind din partea cuiva care stie ce spune, un cercetator ceva..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×