Sari la conținut
Forum Roportal
laursan3

Petitie: "Protest pentru libertate!"

Postări Recomandate

Subiectul asta este unul marunt.

deocamdata

 

Mai bine deschidem un topic despre situatia dezastruoasa din Sanatate,unde mori cu zile

ai dreptate

 

le e frica astora care au ceva de ascuns.... :P

e normal sa gandesti asa, dar atunci cand libertatea ta va fi ingradita, vei simti stramtoarea latului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e normal sa gandesti asa, dar atunci cand libertatea ta va fi ingradita, vei simti stramtoarea latului

Momentan nu am nimic de ascuns, sa-mi asculte ce vor! Dar nu stiu in ce va degenera treaba asta! Singura mea teama e ca treaba va ajunge persecutii pe motive de constiinta!

 

In comunism, puteai ajunge la inchisoare daca spuneai ce nu trebuie sau in vremea inchizitiei, cand, daca nu erai catolic, erai ars pe rug!

 

Doar de teama ca se pot ajunge la abuzuri, ma opun acelei legi cu toate ca ar avea beneficii (mai mult sau mai putin) in privinta sigurantei!

 

Mai bine deschidem un topic despre situatia dezastruoasa din Sanatate,unde mori cu zile

De ce nu-l deschizi! Chiar nu ai nevoie de invitatie speciala! L-as deschide eu dar tu ai venit cu ideea! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu este legea si memorarea a cine cu cine a avut convorbiri, problema mai grava este accesul nelimitat la informatii, si posibilitatea SRI de a asculta pe oricine si oricand, adica nu exista garantia confidentialitatii, a secretului corespondentei, nici garantaia ca informatile nu sunt utilizate in scopuri personale sau de grup.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este o lege de tip totalitar care incalca toate drepturile la intimitate.

Se ascultau, insa erau ilegale si nu puteau constitui probe in proces.

Acum tocmai asta se vrea, legalizarea acestei practici.

Inainte aceste ascultari aveau un carcter preponderent de spionaj economic, acum se vrea sa fie si o arma politica.

Adevarul e ca nu prea sti cum sa pui problema! Serviciile de informatii sunt obligate sa intercepteze convorbiri ca altfel nu se poate rezista intr-o lume periculoasa! Dar mai este si cealalta fata a monedei: informatiile "personale" pot fi folosite impotriva oamenilor nevinovati!

 

Problema nu este legea si memorarea a cine cu cine a avut convorbiri, problema mai grava este accesul nelimitat la informatii, si posibilitatea SRI de a asculta pe oricine si oricand, adica nu exista garantia confidentialitatii, a secretului corespondentei, nici garantaia ca informatile nu sunt utilizate in scopuri personale sau de grup.

De acord! Poate ca legea are intentii bune dar e periculoasa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce nu-l deschizi! Chiar nu ai nevoie de invitatie speciala! L-as deschide eu dar tu ai venit cu ideea! :o:

 

 

Iti pasez tie ideea ca eu am prea multe topicuri deschise :P

 

posibilitatea SRI de a asculta pe oricine si oricand, adica nu exista garantia confidentialitatii, a secretului corespondentei, nici garantaia ca informatile nu sunt utilizate in scopuri personale sau de grup.

 

Trebuie sa existe cineva care sa o faca si pe asta. Acum ca nu-ti convine,asta e. Daca nu ai nimic de ascuns,n-ai de ce te teme. In caz de atac terorist sau altceva,interceptarile astea pot fii utile,se pot salva vieti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adevarul e ca nu prea sti cum sa pui problema! Serviciile de informatii sunt obligate sa intercepteze convorbiri ca altfel nu se poate rezista intr-o lume periculoasa! Dar mai este si cealalta fata a monedei: informatiile "personale" pot fi folosite impotriva oamenilor nevinovati!

 

 

De acord! Poate ca legea are intentii bune dar e periculoasa!

Problema e ca servicile de informatii nu au dovedit ca au deontologie profesionala, si nu au proceduri prin care sa impiedice proprii salariati sa abuzeze de informatie.

Legea nu prevede posibilitatea ca servicile de informatii sa nu poata accesa alte canale de comunicatii, decat cele care sunt suspecte si pentru care are aprobare, pentru ca servicile secretre sunt si adminstratorul serviciului de interceptare.

Din dublu rol de interceptare si investigare, si din absenta controlului, rezulta ca sunt tentati sa-si extinda activitatea fara limita.

 

Am vazut un argument impotriva accesului la listingul convorbirilor, in Ziua.

Argumentul este ca nu mai pot asigura confidentialitatea surselor lor de informare.

Legea interceptarilor la Avocatul Poporului

 

 

Trebuie sa existe cineva care sa o faca si pe asta. Acum ca nu-ti convine,asta e. Daca nu ai nimic de ascuns,n-ai de ce te teme. In caz de atac terorist sau altceva,interceptarile astea pot fii utile,se pot salva vieti.

E ca o grenata cu cuiul scos, poate sa te apere sau te poate (sin)ucide.

O institutie a puterii fara control prezinta pericol mai mare decat amenintarea terorista pe care o invoca.

Ea poate fi utilizata in scopuri politice si sa ne duca spre o societate autoritara, spre un regim de tip latino-american.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ea poate fi utilizata in scopuri politice si sa ne duca spre o societate autoritara, spre un regim de tip latino-american.

 

 

Eu nu am nimic impotriva,sunt de acord si imi asum "riscul".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi interesant cati dintre romani sunt pe pozitia de a-si asuma riscul si cati ar respinge ideea interceptarilor.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar fi interesant cati dintre romani sunt pe pozitia de a-si asuma riscul si cati ar respinge ideea interceptarilor.

Eu consider ceva natural acest lucru.

Sa nu uitam de acele cartele care nu intra sub incidenta legii. Plus de asta,daca planuiesti ceva necurat,poti stabili asta si prin alte mijloace nu numai la telefon. Repet,este un subiect marunt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×