Sari la conținut
Forum Roportal
BONDARENCO

Permis port-arma

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

vreau sa cumpar un pistol pt autoaparare si respectivul de la care vreau sa il cumpar are factura si permis de port arma dar eu nu am si nu stiu ce ar trebui sa fac ca sa intru in posesia unui permis de port arma ca sa merg legal???daca ma poate ajuta cineva...va multumesc!:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vreau sa cumpar un pistol pt autoaparare si respectivul de la care vreau sa il cumpar are factura si permis de port arma dar eu nu am si nu stiu ce ar trebui sa fac ca sa intru in posesia unui permis de port arma ca sa merg legal???daca ma poate ajuta cineva...va multumesc!:o:

 

 

Pai eu stiu...mergi la Inspectoratul de Politie si intreaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legea privind regimul armelor si al munitiilor, nr. 295/2004

Art. 14

(2) Armele de aparare si paza pot fi procurate numai de catre urmatoarele categorii de persoane:

a) demnitarii, magistratii, diplomatii, militarii si politistii, pe perioada cat sunt in activitate si dupa pensionare, trecerea in rezerva sau retragere, dupa caz, cu exceptia situatiei in care acestia si-au pierdut calitatea din motive imputabile lor;

b) persoanele prevazute de lege, care indeplinesc o functie ce implica exercitiul autoritatii publice, pe perioada in care au aceasta calitate, cu exceptia personalului de paza din cadrul societatilor specializate de paza;

c) persoanele incluse in programe de protectie a martorilor, pe perioada in care au aceasta calitate.

(3) Armele de vanatoare pot fi procurate de catre vanatori si colectionarii de arme.

(4) Armele de tir pot fi procurate de catre sportivii si antrenorii de tir, precum si de catre vanatorii si colectionarii de arme. Vanatorii pot procura numai arme de tir din categoria armelor lungi.

(5) Armele de colectie letale, aflate in stare de functionare, pot fi procurate numai de catre colectionarii de arme.

 

poti insa sa-ti procuri arme neletale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poti insa sa-ti procuri arme neletale

Pai aia a spus si omul.

Dar tu cum nu stai pe acasa nu stii despre ce e vorba. :haha:

 

 

Procurarea şi

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a zis pistol (intelegand el sa-l foloseasca pentru autoaparare)

mai jos, armele neletale categ. E si F, OUG 26/2008

---------------------------------------------------------------------------------+

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a zis pistol (intelegand el sa-l foloseasca pentru autoaparare)

mai jos, armele neletale categ. E si F, OUG 26/2008

Asa, si raspunsul la : cum sa isi procure un permis de post arma este .....:lol2:

:pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa, si raspunsul la : cum sa isi procure un permis de post arma este ..... :lol2:

:focus:

 

tu nici asa nu pricepi dar asta nu e o noutate :pardon:

 

nu are nevoie de mai multe informatii decat cele de pagina web a politiei romane.

 

insa categoriile de arme neletale nu sunt insirate acolo; de accea le-am expus, pentru ca tu ziceai ca are nevoie de arma neletala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu nici asa nu pricepi dar asta nu e o noutate :pardon:

 

nu are nevoie de mai multe informatii decat cele de pagina web a politiei romane.

 

insa categoriile de arme neletale nu sunt insirate acolo; de accea le-am expus, pentru ca tu ziceai ca are nevoie de arma neletala.

Ba sunt! Daca nu le-ai vazut tu nu inseamna ca nu sunt . 8)

Dar esti scuzata, ca esti fata . :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e discriminare. :o:

E si tu. Lasa ca barbatii suporta. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×