Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Cunoasteti SQL, MySQL?

Este greu de invatat? As vrea sa stiu sa creez o baza de date, sa o modific, interogari, rapoarte...cam tot, nu?

 

Ma poate ajuta cineva? thank tou!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Reference Manual" adica un fel de "Basics"

 

Singura problema: e in engleza

Eu unul sunt adeptul invatatului interactiv: daca cunosti pe cineva care se pricepe bine de tot, ii strecori cate-o hartie de 10 lei noi in buzunar si nu cred ca nu te invata.

 

In orice caz, aici e documentatia online:

 

http://dev.mysql.com/doc/mysql/en/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a creea o baza de date cel mai simplu este cu phpmyadmin.

Iti recomand sa instalezi Xampp-ul

http://www.apachefriends.org/en/xampp.html

care vine cu Apache, MySQL, PHP + PEAR, Perl, mod_php, mod_perl, mod_ssl, OpenSSL, phpMyAdmin, Webalizer, Mercury Mail Transport System for Win32 si NetWare Systems v3.32, JpGraph, FileZilla FTP Server, mcrypt, eAccelerator, SQLite, si WEB-DAV + mod_auth_mysql.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna! Sunt si eu o incepatoare in MySQL si am niste intrebri, cam prostesti ce e drept dar...asta e :doh:! Acum invazt ColdFusion si am unele exercitii in CF. Trebuie sa afisez niste date dintr-o baza de date si nu prea imi iasa. Intrebarea mea este: Unde trebuie sa fie baza de date, ma refer in ce director, ca sa poate fi apelata de codul meu din CF?...peste tot vad ceva de servere ca trebuie pusa pe server...ceea ce ma baga rauuuu de tot in ceata, adica nu prea stiu eu cum sta treaba cu serverele! Multumesc si sper sa nu deranjez prea tare! ;)

Editat de cristinutza2k

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×