Sari la conținut
Forum Roportal
Valley

Masterat in alta specializare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cunoaste cineva in ce conditii se poate urma un masterat in alta specializare decat licenta? Ma refer la licenta dupa sistemul nou, Bologna.

 

Exista o legislatie anume sau tine de latitudinea fiecarei facultati in parte pe cine accepta la masterat?

 

Pe mine m-ar interesa sa continui si cu Psihologie (Consiliere psihologica mai precis) dupa ce iau licenta in Fizica.

 

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu nedumerierea asta acum ceva vreme si nu pot sa spun ca am fost pe deplin dumirita. :spiteful:

 

Din cate am inteles eu, poti sa continui cu masterul in orice specializare vrei tu, chiar daca ai terminat altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa-ti faci masteratul in orice doresti. La fel si doctoratul. Pe aia ii intereseaza sa aiba studenti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am avut si eu nedumerierea asta acum ceva vreme si nu pot sa spun ca am fost pe deplin dumirita. :flowers:

 

Din cate am inteles eu, poti sa continui cu masterul in orice specializare vrei tu, chiar daca ai terminat altceva.

Poti face cate mastere vrei si in ce domenii vrei atata timp cat ai studii superioare.

Dar, privitor la sistemul Bologna, masterul se impune ca o continuare si o specializare in domeniul in care esti licentiat.

Momentan este facultativ, dar pe viitor se va impune ca fiind obligatoriu pentru toata lumea, indiferent de durata studiilor de licenta si pentru a avea o anume sau mai multe specializari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, nu cred că te poţi duce la medicină să faci masteratu'. Şi nici la psihologie la toate.

 

Na, că tre' să editez. :crazy: Acum am văzut că vei fi licenţiat

Editat de tratra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu o doamna care a terminat psihologia, a facut master si acolo si pe urma si pe la ate facultati, alte specializari, inclusiv un master de lingvistica la Fac. de Limbi Straine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu stiu o doamna care a terminat psihologia, a facut master si acolo si pe urma si pe la ate facultati, alte specializari, inclusiv un master de lingvistica la Fac. de Limbi Straine.

 

Doamna cu psihologia mai mult de o "logopedie" şi alte c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca depinde unde anume, la ce facultate, ai vrea sa urmezi masterul. Sunt facultati care accepta studentii pe baza unui interviu sau a unui portofoliu cu proiecte, cerintele lor.

Am auzit de cazuri in care au terminat psihologia cu licenta pe terapie, insa au vrut sa urmeze master pe psihologie organizationala...si au fost respinsi. Principiul aprofundarea domeniului deja ales.

 

Dar ai libertatea de a urma ce master doresti, indiferent de orientarea licentei. Vei gasi posibilitatea la multe facultati.

Editat de Sparkenbroke

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

teoretic poti face masterul in alta specializare dar problema e sa te accepte. am o prietena care a terminat economie in uk si vrea sa faca masterul in finante si pe unde a aplicat nu au acceptat-o de cat la economie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×