Sari la conținut
Forum Roportal
FreakyKitty

Frica de apa si dorinta de inot

Postări Recomandate

Buna! :doh: As aprecia un mic sfat despre cum sa invat sa inot :pardon:. Vara cand ma duc la mare vad oameni aruncanduse scufundanduse in apa si mereu imi spun in gand "si eu as vrea sa fac asa" :hi: .Si totusi am o mare frica de apa de la un accident in care era sa ma inec :shout: .Totusi incerc sa-mi inving frica si sa caut o modalitate sa inot.In orasul meu la strand vara ma duc mereu si nu ma distrez in mare parte ca prietenii mei care ii vad aruncanduse in apa adanca si balacinduse iar eu stau si ma uit cu invidie la ei.Instructor de inot nu am gasit si nu stiu ce sa ma fac! :shout:

 

Va rog care ma puteti ajuta!Multumesc! :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna! :doh: As aprecia un mic sfat despre cum sa invat sa inot :pardon:. Vara cand ma duc la mare vad oameni aruncanduse scufundanduse in apa si mereu imi spun in gand "si eu as vrea sa fac asa" :hi: .Si totusi am o mare frica de apa de la un accident in care era sa ma inec :shout: .Totusi incerc sa-mi inving frica si sa caut o modalitate sa inot.In orasul meu la strand vara ma duc mereu si nu ma distrez in mare parte ca prietenii mei care ii vad aruncanduse in apa adanca si balacinduse iar eu stau si ma uit cu invidie la ei.Instructor de inot nu am gasit si nu stiu ce sa ma fac! :shout:

 

Va rog care ma puteti ajuta!Multumesc! :hi:

 

Fara instructor de inot inveti mai greu. Roaga-ti un prieten sa stea cu tine si sa te invete sa inoti. Sa stea langa tine pana iti dai putin drumul, sa iti explice ce sa faci si ce sa nu faci. Cel mai simplu sa inveti sa inoti fara instructor e intr-un lac cu apa sarata, acolo stii ca nu te scufunzi si iti e usor sa inveti miscarile si singura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna! :doh: As aprecia un mic sfat despre cum sa invat sa inot :pardon:. Vara cand ma duc la mare vad oameni aruncanduse scufundanduse in apa si mereu imi spun in gand "si eu as vrea sa fac asa" :hi: .Si totusi am o mare frica de apa de la un accident in care era sa ma inec :shout: .Totusi incerc sa-mi inving frica si sa caut o modalitate sa inot.In orasul meu la strand vara ma duc mereu si nu ma distrez in mare parte ca prietenii mei care ii vad aruncanduse in apa adanca si balacinduse iar eu stau si ma uit cu invidie la ei.Instructor de inot nu am gasit si nu stiu ce sa ma fac! :shout:

 

Va rog care ma puteti ajuta!Multumesc! :hi:

Hai sa incerc eu...Uite, pentru inceput va trebui sa-ti insusesti o serie de cunostinte teoretice care printre altele vor avea darul de a-ti mai "taia" din teama de apa. Trebuie sa stii citeva lucruri, cum ca in stare normala, corpul uman are densitate in medie mai mica decit apa, deci...pluteste pe apa. Daca apa este sarata, atunci flotabilitatea este si mai mare. Astfel, daca ai ocazia sa ajungi la bai sarate nu ezita sa intri in apa, cu calm, si vei observa ca...te mentii la suprafata. Fara vre-un efort. Ar fi foarte indicat ca prima experienta, pentru a te obisnui cu senzatia specifica de a nu avea pamint sub picioare. Oricum, si in apa obisnuita vei putea cu un efort minim sa faci acelasi lucru. Trebuie sa-tialegi un bazin si o ora linistita, cind nu prea este lume. Poate fi apa cit de adinca, e bine sa te obisnuiesti sa n-ai treaba cu suprafetele solide care-ti vin in ajutor...la "nevoie". Astfel iti vei programa creierul sa foloseasca orice alternativa in afara de asta. Materiale: o pluta, o sa-ti trimit detalii pe PM daca vrei sa stii mai multe, ochelari de inot, vezi sa fie buni cu margini gumate noi, mi-ar placea sa fiu acolo cind ii achizitionezi...sau cheama un cunoscator..., asa, si...un abonament la bazin. Nu uita slapi, prosop, halat, dus gel, iar pentru echipamentul jilav nu folosi decit geanta din material textil si scoate echipamentul din el imediat ce ai ajuns acasa! Revin cu prima lectie de inot, acuma plec in teren la un client. Revin!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Revin cu prima lectie de inot, acuma plec in teren la un client. Revin!!!

 

 

si eu sunt numai ochi si urechi :lol2:

cand vine vorba de apa, ori arunci un bolovan in apa ori pe mine e cam acelasi lucru :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si eu sunt numai ochi si urechi :hi:

cand vine vorba de apa, ori arunci un bolovan in apa ori pe mine e cam acelasi lucru :lol2:

deci bine ai venit soro! :lol2: da si eu sunt numai ochi si urechi :lol2: si multumesc la ceilalti pentru micile comentarii :lol2:

am o intrebare..e adevarat caci cand sari intr-o apa obisnuita destul de adanca te ridica la suprafata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci bine ai venit soro! :lol2: da si eu sunt numai ochi si urechi :lol2: si multumesc la ceilalti pentru micile comentarii :lol2:

am o intrebare..e adevarat caci cand sari intr-o apa obisnuita destul de adanca te ridica la suprafata?

 

da, daca dai din picioare

 

sa sar in apa adanca nu mi-e frica fiindca stiu ca ma pot ridica, dar cu conditia sa am cand ajung la suprafata un punct de sprijin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, daca dai din picioare

 

sa sar in apa adanca nu mi-e frica fiindca stiu ca ma pot ridica, dar cu conditia sa am cand ajung la suprafata un punct de sprijin

inteleg! mersi :lol2: Victor te asteptam! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
inteleg! mersi :o: Victor te asteptam! :P

Pentru inceput alegi bazinul de inot. E bine sa incepi in perioada asta, deoarece pina se deschid bazinele in aer liber deja te vei descurca bine. Primul lucru : "incalzirea respiratiei". O data ce ai trecut de grija alegerii bazinului, orei si felului de abonament, poti sa incepi primele exercitii. Recomandarea mea este sa incepi dimineata devreme, pentru ca apoi sa-ti mearga bine toata ziua. Asa....faci pentru inceput citeva miscari de incalzire pe margine, brate, trunchi, articulatii, este bine sa faci si 1 tura de joc de glezne. Daca nu ai practicat sport vei avea senzatia ca se uita "unii" la tine si te simti aiurea. Nu e asa, si oricum nu conteaza. Tu iti vezi de treaba ta. Incalzeste bine muschii gitului. Pui ochelarii de inot ( vezi instructiunile, la inceput va fi putin dificil) Apoi intri in apa, la inceput in apa mica, in sensul ca daca stai pe virfuri sa poti respira. Te vei tine de bara de pe marginea bazinului. Acum, inspiri la suprafata apei si expiri sub apa. Repeti exercitiul pina cind nu vei mai avea tendinta de eructatie ( r

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×