Sari la conținut
Forum Roportal
Piepor

Maghiarizare fortata in Covasna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1. Transilvania ori Republica Moldova reprezinta acelasi lucru - pamant rom^nesc, asa ca ma preocupa.

2. Deja ti-am explicat ca e un abuz. Singurul lucru pe care trebuie sa-l cunoasca un functionar e limba oficiala a tarii. Asa e in toata lumea. Orice cetatean al unei tari trebuie sa cunoasca limba oficiala, si cum toti cunosc limba oficiala, nu mai e nevoie sa stii limba maghiara, sau o alta.

3. Harakiri iti faci tu, dar sa inveti intai in ce consta procedeul.

4. La nevoie nu e greu sa trecem Carpatii! Si facem noi ordine acolo daca cei de la Bucuresti nu pot.

esti de toata coma! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
esti de toata coma! :o:

 

altcineva e in coma. se stie singur. si e asa din cauza prostiei

Editat de Piepor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt rasist si nici nu sunt adeptul purificarii etnice dar mi se pare normal ca, indiferent daca te cheama Gheorghe, Ion, Laszlo, Istvan,Mohamed, Abdul, etc, iar in buletin scrie CETATEAN ROMAN sa sti limba romana ! Este un gest de respect fata de tara in care traiesti..In momentul in care nu iti place limba romana mi se pare normal sa pleci in tara de bastina ca la ora actuala nu este greu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iar in buletin scrie CETATEAN ROMAN sa sti limba romana !

Conform carei reguli?

In USJ (United States of Jews) se face un soi de testare ca sa ti se acorde cetatenia McDonaldiana. Limba engleza si ceva rules, regulations & Constitutions.

Intrebari referitoare la istoria si Constitutia Americii, la care John Smith habar nu are sa raspunda, insa al dracului Miguel trebuie sa fie apt sa raspunda dupa 12 ore de Walmart.

 

Asa si cu noi si limba romana: cei care sunt nativi in interiorul carpato (fara filtru) - danubiano - pontic nu au obligatia sa cunoasca limba romana, desi sunt romani, in timp ce ta-su lui Cabral da.

 

Daca e Istvan e mai multi e la hunguri e in Kovasna, e ok.

Daca nu stie romaneste e treaba lui, cand vine in Bucuresti sa babardeasca o gagica intalnita pe mess, o sa se descurce mai greu in supermarket intreband unde se gasesc prezervativele.

 

 

Iar tu Piepor, dupa cum spuneam, ti-am remarcat sovinismul, asa ca inainte sa imi mai dai un PM sa ma trimiti la munca pentru ca sunt tigan, ia delecteaza-ne si spune-ne cam cum ar fi New World Order dupa parerea ta: jidanii insclaviti, tiganii exterminati, ungurii expulzati, Moldova anexata si CVT Presedinte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt rasist si nici nu sunt adeptul purificarii etnice dar mi se pare normal ca, indiferent daca te cheama Gheorghe, Ion, Laszlo, Istvan,Mohamed, Abdul, etc, iar in buletin scrie CETATEAN ROMAN sa sti limba romana ! Este un gest de respect fata de tara in care traiesti..In momentul in care nu iti place limba romana mi se pare normal sa pleci in tara de bastina ca la ora actuala nu este greu!

 

Evident ca ai dreptate ... dar trebuie sa sti ca foarte importanta este unitatea chiar si spirituala a acestei tari ...si ptr a se putea crea o legatura de suflet intre majoritatea romana si cea mai mare minoritate din Europa trebuiesc construite punti!

Cea mai importanta dintre ele este ca si romanii sa invete limba populatiei conlocuitoare, in speta limba maghiara.

Si sa nu crezi ca eu m-am trezit mare destept si filozof cu asemenea idei ...vezi ca eu m-am inspirat din realitatea unor tari europene de varf ...recte Elvetia unde populatia de 85 % germanica este obligata sa invete limba franceza a unei populatii minoritare de 10 % ...alt exemplu este in Belgia unde valonii sunt obligati sa invete flamanda si flamanzi sunt obligati sa invete franceza valonilor ...si mai sunt si alte exemple de NORMALITATE in acest sens ...dar ma opresc aici caci aceste 2 sunt suficiente!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe cineva aici pe forum il mananca kuru de invidie!!!vrea si el razboi!!! si daca nu e si nu e...il inventeaza!!!...adica cum?? toata lumea se razboieste si-s pline ziarele...numa despre ramanica nimic??? HAIDETI LA LUPTA..SA FIM SI NOI PE PRIMA PAGINA!!!! :- :P :doh: 8) :( :( :cry: :o: :P 8)

 

Asa,asa....sa moara si capra vecinului mama lor de romani... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Covasna, daca nu ma insel, 70% sunt unguri, nu?

E clar ca acesti oameni au invatat la scoala la sectia maghiara, ca doar au invatamant in lb. materna.

Si la biblioteca cand merg, logic ar fi sa fie foarte multe carti in limba maghiara. Ei, un roman care nu stie boaba de maghiara cum se descurca la cartile alea? Ma refer la functionarii din biblioteca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar tu Piepor, dupa cum spuneam, ti-am remarcat sovinismul, asa ca inainte sa imi mai dai un PM sa ma trimiti la munca pentru ca sunt tigan, ia delecteaza-ne si spune-ne cam cum ar fi New World Order dupa parerea ta: jidanii insclaviti, tiganii exterminati, ungurii expulzati, Moldova anexata si CVT Presedinte.

 

fiecare la locul lui

evreilor nu le gasesc un loc pe pamant, asa ca sub pamant ar fi solutia

tiganii in tara la ei adica in India (sau daca vrei in Pakistan e bine si acolo)

ungurii in ungaria

fiind tigan te inteleg ca nu stii istoria rom^nilor: Moldova s-a unit cu Muntenia la 1859 si au format Principatele Unite adica Romania, despre Republica Moldova (Basarabia) a fost anexata de imperiul sovietic, iar acum normal ar fi sa repete actul de unire cu tara din 1918 (iti dau lectii de istorie cate vrei)

Presedinte: Tudor Ionescu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×