Sari la conținut
Forum Roportal
andreiciuc

Somaj

Postări Recomandate

Salut, intrebarea mea este daca am posibilitatea sa iau somaj daca contractul meu de munca a fost desfacut cu acordul partilor si daca da , cat timp si care este suma pe care o voi primi procentual din ultimul salariu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea e alta(dar sper sa primesc raspuns) :D

 

Daca o persoana are domiciliul pe buletin in provincie si a lucrat in Bucuresti iar firma a dat faliment.....unde se adreseaza pentru ajutor de somaj? in provincie pentru ca acolo e domiciliul sau in Bucuresti pentru ca aici a platit contributia pentru somaj firma la care a lucrat inainte de faliment? :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intrebarea mea este care este suma pe care o voi primi procentual din ultimul salariu?

 

 

Suma nu se calculeaza din ultimul salariu, ci din cotizatia facuta in ultimii ani pentru

asigurarea de somaj!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce scrii unde habar n-ai...

Nu sunt sigura daca mai exista carte de munca in Ro. Daca e, cu cartea de munca (daca nu, cu alt act ce detii care dovedeste unde si cat ai lucrat in ultimul an), te prezinti la Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca (AJOFM) in resedinta de judet unde apartii dupa domiciliu, si nu dupa locul de munca. In caz de faliment primesti ajutor de somaj, in cazul tau nu cred totusi. Nu erai destul de informat, ti-ai semnat demisia, asta insemnand ca nu ai nevoie de acel loc de munca. Asa inteleg prin "acordul partilor"... Dar intereseaza-te unde ti-am sugerat mai sus, poti si telefonic.

In viitor nu-ti semna demisia fiind angajatul unei firme falimentare, e cam dubios de ce ti s-a cerut asta. S-ar putea, daca tot scartaia afacerea, ca nu ti s-a platit asigurarea de sanatate, de somaj, contributia la pensie, toate le plateste firma angajatoare, deci "ti se trage din salar", dar nu e sigur sa ajunga banii la stat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NU se poate acorda somaj in cazul in care contractul de munca inceteaza prin acordul partilor.

Poate fi indeplinita conditia acordarii somajului daca CIM inceteaza ca urmare a problemelor economice ale angajatorului (art. 65 Codul muncii), daca societatea angajatoare este radiata s.a.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.As dori o lamurire: dupa terminarea contractului de munca pe perioada determinata intru in somaj aceasta intrerupere de vechime in munca se ia in calcul la angajare? Adica incep cu 0 ani sau merg in continuare cu ce aveam(ex.inante de somaj am 21 ani vechime dupa somaj si un an de munca voi avea 22 sau 1 an)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×