Sari la conținut
Forum Roportal
Cimpoacă

Iti poti controla visele?

Postări Recomandate

Iti poti programa visele doar in ideea in care ti le induci. Si mai exact: "iti induci TEMA visului", dar nu controlezi si continutul.

 

Exact.

 

daca am avut o zi agitata, inainte sa adorm ma gandesc la ceva/cineva placut, iar cand adorm visezl acel lucru sau o anumita persoana, insa, dupa cum spui si tu, continutul visului nu-l poti controla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ma contrazic deloc, eu pot controla continutul si visului, dar nu pot controla si comportamentul persoanelor pe care le aleg sa le visez. Adica eu imi pun "personajele" in vis, dar asta nu inseamna ca le controlez si caracterul si felul in care reactioneaza, insa pot de exemplu sa opresc timpul si astfel si pe ei (am scris explicit in paranteza, dar se pare ca ai ratat-o :P )

 

@Lupul: Nu, la mine nu e asa, nu "inima" controleaza visul ci sunt chiar eu, fiindca imi controlez corpul cu mintea, sunt constient ca exist in vis, si am si amintirile existentei mele in lumea reala, ceea ce as zice eu ca sunt tot eu :P

 

Cred ca visele sunt iesiri in astralul propriei minti, un univers al carui continut a fost creat, in mod inconstient, de cei doi poli care il domina: constientul si subconstientul.

In mare parte ma integrez in cazul descris de Vali, insa acele entitati pe care le numeste rele, sunt asa cum le percepe fiecare. Orice entitate de cele mai multe vrea sa spuna ceva, nu sa raneasca, chiar daca din reactia lor ar reiesi ca ne vor ceva rau (cum ar fi de exemplu sa visam o fiinta malefica).

Doar cand eram foarte mic (5-6 ani) visam fiinte de care imi era frica, insa acum stiu imediat ce apare acea fiinta malefica, ca ea se afla in visul meu unde EU fac legea :o: Chiar daca stiu ca Dumnezeu exista, nu simt nevoia sa merg la Biserica sau sa zic rugaciuni, fiindca am considerat ca acestea nu fac decat sa-ti intareasca sufletul atunci cand ai nevoie si eu nu am simtit nevoia de asa ceva.

 

 

adica vrei sa zici ca never ever nu te-ai trezit cu vanatai sau dureri ,sau cu parfum in camera ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adica vrei sa zici ca never ever nu te-ai trezit cu vanatai sau dureri ,sau cu parfum in camera ?

 

Nu. Totusi, odata s-a intamplat ceva extrem de ciudat: in timpul somnului pur si simplu am deschis ochii m-am uitat in jur dar nu puteam sa misc nimic, nici macar nasul sau gura, zici ca eram o leguma. Singurul lucru de facut a fost sa adorm la loc :o:

Deseori simt diverse mirosuri pe care altii nu le simt (sau asa sustin ei), dar niciodata in dormitorul in care dorm eu.

 

Desi inca nu sunt prea bun in asa ceva, pot simti (uneori) cand exista entitati in zona in care ma aflu, adica am un fel de senzatie de "apasare psihologica", tiuit in ureche sau un fior insa aceasta senzatie nu m-a urmarit niciodata in camera, e ca si cum locul unde traiesc eu este protejat (desi traiesc intr-o vila cu etaj iti pot spune sigur ca la etaj sigur este ceva insa exista un lucru care il opreste sa ma urmareasca in camera mea de la parter).

Editat de Stoian Valerian ionut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am citit de curand intr-o carte ca ii poti programa visurile. Este posibil?

Nu am facut asta niciodata dar da, este posibil. Din cate am inteles nici nu e foarte dificil daca vrei cu adevarat si esti dispus sa treci prin pregatirea necesara.

 

Pe scurt tehnica e ceva de genul:

- imbunatatesti capabilitatea de reamintire a viselor (avem vise in fiecare seara doar ca le uitam foarte repede)

- urmaresti elementele comune

- iti fixezi elementele de trezire in vis

- te trezesti in vis.... si incetul cu incetul incepi sa controlezi situatia de acolo.

 

Daca vrei sa studiezi subiectul mai bine, iti recomand tutorialul si forumul de la LD4ALL.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Senc iu!

 

Este foarte interesant ce scrie acolo. Am ce citi. :o:

 

Nu imi amintesc nimic din ce am visat noaptea trecuta. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se intampal foarte des ca lucrul la care ma gandesc inainte de a adormi il visez.Dar nu stiu de ce dar de la 5 zile incoace nu imi mai amintesc foarte bien ce visez. Doar un pasaj scurt de cateva fractiuni de secunda. Destul de ciudat...inainte imi aminteam visele foarte bine...Mai era ceva ca atunci cand dormi profund nu iti amintesti visele sau nu mai tin eu minte ca am citit mai demult si eu am dormit destul de profund pentru ca am fost obosita.Oricum dar stiu ca si cand sunt obosita visez extrem de mult..am observat asta ca atunci cand mai intra parintii in camera ma trezesc in toiul visului si imi amintesc perfect...Dar sunt prea somnoroasa sa ma gandesc sa il memorez si deja pun capul pe perna..si la aproximativ 2 minute incep sa visez din nou. Iar dimineata cand ma trezesc singura nu imi mai amintesc absoult nimic...Acum chiar as vrea sa stiu ce am visat aseara ca parea ceva interesant :pardon:

Editat de Supernatural_Vision

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dimineata cand ma trezesc singura nu imi mai amintesc absoult nimic...

 

Asta e reactia normala la vise. Unii experti considera ca visele sunt simulari aberante ce sunt eliminate din gandire, de aceea si sunt atat de bizare uneori.

 

Oricum, reamintirea viselor poate fi imbunatatita simtitor si fenomenal de rapid. pui un carnet si ceva de scris la indemana langa pat si-ti propui sa scrii tot ce-ti aduci aminte IMEDIAT dupa ce te trezesti.

 

La inceput nu reusesti sa-ti aduci aminte decat poate un cuvant sau o imagine sau un obiect... foarte putin.... DAR daca faci asta noapte de noapte, in decurs de cateva zile iti poti aduce aminte fenomenal de multe detalii.

 

Cand am incercat exercitiu, in prima noapte am avut poate 3 sau 4 cuvinte... o fraza cel mult. In a doua noapte am scris jumate de pagina A4 cu ce mi-am adus aminte. Apoi am renuntat... era prea bizar si nu-mi doream chiar atat de mult...

Ca idee de bizar, ce mi-a ramas in memorie din a doua noapte era ceva gen... un sutien de frisca presarat cu varza taiata marunt... :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iti poti programa visele doar in ideea in care ti le induci. Si mai exact: "iti induci TEMA visului", dar nu controlezi si continutul.

 

Ciudat, la mine e fix invers. In ultimul timp, nu stiu de ce, foarte rar imi amintesc ce visez... dar mai demult imi aminteam zilnic. Cand visez si sunt constient ca sunt intr-un vis, sunt un fel de zeu. Daca imi doresc sa zbor, zbor, daca imi doresc sa fiu spider-man, sunt, daca vreau sa fiu pervers si sa pun lumea de pe strada sa se dezbrace, se dezbraca, s.a.m.d.

Cosmaruri nu am mai avut de foarte mult timp, deoarece de obicei cand vad ca degenereaza visul imi dau seama ca visez si ii caftesc pe cei rai, sau imi iau zborul si ma duc intr-un loc mai bun, sau ma teleportez.

In liceu in clasa a 9-a am avut primul vis pe care mi l-am controlat din cate imi amintesc. Apoi se intampla odata la 2-3 luni, sau mai rar sa am unul... si prin exercitiu tot mai des.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e reactia normala la vise. Unii experti considera ca visele sunt simulari aberante ce sunt eliminate din gandire, de aceea si sunt atat de bizare uneori.

 

Oricum, reamintirea viselor poate fi imbunatatita simtitor si fenomenal de rapid. pui un carnet si ceva de scris la indemana langa pat si-ti propui sa scrii tot ce-ti aduci aminte IMEDIAT dupa ce te trezesti.

 

La inceput nu reusesti sa-ti aduci aminte decat poate un cuvant sau o imagine sau un obiect... foarte putin.... DAR daca faci asta noapte de noapte, in decurs de cateva zile iti poti aduce aminte fenomenal de multe detalii.

 

Cand am incercat exercitiu, in prima noapte am avut poate 3 sau 4 cuvinte... o fraza cel mult. In a doua noapte am scris jumate de pagina A4 cu ce mi-am adus aminte. Apoi am renuntat... era prea bizar si nu-mi doream chiar atat de mult...

Ca idee de bizar, ce mi-a ramas in memorie din a doua noapte era ceva gen... un sutien de frisca presarat cu varza taiata marunt... :lol2:

 

 

Mersi ....o sa incep din noaptea aceasta... :lol2: cand o sa dau rezultate o sa postez

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×