Sari la conținut
Forum Roportal
kafka2007

Cum pot sa spui ceva neplacut?

Postări Recomandate

Am avut un partener de afaceri (antreprenor)care,la inceputul anului ne-a anuntat ca renunta la contractul cu noi pe motiv ca nu mai are bani desi contractul trebiua sa se deruleze pana in luna februarie inclusiv.De inteles l-am inteles ca neavand cu ce sa ne mai plateasca renunta la serviciile noastre ceea ce nu inteleg este nepasarea de care a dat dovada,neanuntand din timp sa ne cautam altceva de facut !

Ne-a desfintat intr-o ora ,fara sa-ti dea nici o sansa !Nu s-a gandit nici la noi si nici la oamenii pe care-i aveam ca angajati,poate ca au copii taxe de platit chirii...!Gandul asta nu-mi da pace si nu stiu cum sa i-o spun.S-i telefonez?Sa-l caut personal?Sa-i trimit o scrisoare...mai are rost sa spui cuiva cat rau ti-a facut?

 

As aprecia orice sfat!

 

kafka

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa-i spui asta, dar sunt slabe sanse sa aiba vreun ecou in constiinta lui. Daca era un om atent si la nevoile celorlalti nu proceda asa.

Ar fi totusi interesant sa asculti ce are de spus un astfel de om, cand il pui fata in fata cu propria-i nepasare.

Daca ti-e greu s-o faci fata in fata, un mail ar fi potrivit, sau un telefon.

Editat de mica_curioasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un contract legal nu poate fi desfacut asa simplu cand i se nazare unuia din parteneri..trebuie sa contina clauze legate de orice posibilitate..oricum...lumea afacerilor e cruda din pacate,fiecare are grija de buzunarul propriu...totusi exista posibilitati de despagubiri in mod normal...a face morala cuiva care si-a acoperit derierul..poate sa te ajuta pe tine sa-ti scoti oful..ca de rest...eu personal sunt adepta vorbitului pe sleau...nu toti inteleg subtilitati si politeturi..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

putea fi si mai rau

adica sa nu va plateasca serviciile prestate

personal nu cred ca vei rezolva ceva sunandu-l

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
personal nu cred ca vei rezolva ceva sunandu-l

 

normal, d'aia nu se schimba nimic

ca turma tace si inghite, ca deh, oricum nu se va rezolva nimic astfel

dar de ce sa nu stie domnul ca a gresit, chiar daca nu e de acord cu asta?

de ce sa taca omul care a fost nedreptatit?

de ce, Puiule?

si apoi ne intrebam de ce atatia frustrati, de ce, de ce...

ca au fost crescut in TACERE

taci, sa-ti fie bine, ca situatia oricum nu se va indrepta

 

nu, nene, ai o buba pe creier, vindec-o, n-o pansa, ca nu trece doar cu pansat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui sa fii mai preocupat de ce le spui angajatilor

si asta poti face doar dupa ce rezolvi legal problema cu antreprenorul.

ia la puricat contractul si vezi clauzele referitoare la denutarea unilaterala, precum a zis si desan.

Poti sa-l tagi la raspundere legal, in privinta moralitatii..................

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca daca a fost atat de porc incat sa faca asta, nu il va interesa oricum i-o spui. In timpul in care te gandesti la asta mai bine te gandesti la o solutie pentru situatia in care te afli, chiar daca nu e usor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca daca a fost atat de porc incat sa faca asta, nu il va interesa oricum i-o spui. In timpul in care te gandesti la asta mai bine te gandesti la o solutie pentru situatia in care te afli, chiar daca nu e usor.

 

Merg amandoua.

Una la mana ca il vezi cu grohaie, doi la mana te racoresti si, trei la mana: o mica inregistrare ca sa te joci un pic cu nervii lui :o: !

Editat de nicnic3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Merg amandoua.

Una la mana ca il vezi cu grohaie, doi la mana te racoresti si, trei la mana: o mica inregistrare ca sa te joci un pic cu nervii lui :flowers: !

 

Nu e ilegal sa il inregistrezi? Nu de alta, dar daca incepi un razboi nu e bine sa dai prilej sa te atace :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×