Sari la conținut
Forum Roportal
Rusul Singuratic

"Sper să prind şi prăbuşirea capitalismului, şi revenirea comunismului."

Postări Recomandate

Unde sa mai punem ca inainte de comunism Romania era si ea o putere in Europa , nu era ea o mare putere dar nici de ignorat nu era. Inainte de primul razboi mondial Germania si Austro-Ungaria s-au straduit mult sa obtina o alianta cu Romania ..si la fel de mult s-au straduit sa o pasteze ani buni ca aliat .

Acuma suntem de rasul Europei , cine ar mai dori cu atata ardoare o alianta cu noi ? Somalia eventual

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tocmai ca in timpul comunismului s-au invatat romanii sa fure .

lucrau toti la stat , si furau cat puteau , leneveau cat puteau ca doar lucrau pentru Stat

Si dupa '90 ce au facut ? Au dus totul inapoi ? :P

In privinta lenevitului iti spun eu ca nu era nicidecum asa. Dimpotriva,chiar se muncea. Daca erai puturos intrai la mititica :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Explica cum aduce acest sistem economic mai mult profit decat cel comunist :P

 

In capitalism orice afacere are un proprietar interesat sa castige cat mai mult. Exista concurenta care duce la progres.

 

in comunism economia apartine "tuturor" adica nimanui concret, care sa fie interesat in eficientizare.

 

Stii cum se spunea in comunism? Timpu trece, leafa merge, noi cu drag muncim...

Editat de Piepor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si dupa '90 ce au facut ? Au dus totul inapoi ? :P

In privinta lenevitului iti spun eu ca nu era nicidecum asa. Dimpotriva,chiar se muncea. Daca erai puturos intrai la mititica :)

serios ? lasa ca am auzit eu cum se muncea .. se facea prezenta , se mai trageam mata de coada ..si uite asa trecea ziua .Fentau romanii nostri cat mai mult cu putinta

 

 

Hitler era doar un pictor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unde sa mai punem ca inainte de comunism Romania era si ea o putere in Europa

 

 

Era...mai ales inainte de izbucnirea celui de-al Doilea Razboi Mondial.

Cu Ceausescu lucrurile au mers prost iar cu Basescu merg din ce in ce mai prost spre dezastruos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Era...mai ales inainte de izbucnirea celui de-al Doilea Razboi Mondial.

Cu Ceausescu lucrurile au mers prost iar cu Basescu merg din ce in ce mai prost spre dezastruos

nu merg din ce in ce mai prost ..problema e ca la conducerea tarii noastre inca sunt tare multi din vechiul regim

si alta problema e mentalitatea noastra formata in timpul comunismului . Mergi la posta , functionare obosite si iritate ...cozi imense , ele isi mai fac o unghie , mai servesc un client ...pentru ca asa s-au obisnuit in perioada comunismului .

e doar un exemplu ..sunt cu sutele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×