Sari la conținut
Forum Roportal
ironic

Teologia scientologiei

Postări Recomandate

Sa vedem pareri pro si contra. :flowers:

 

 

 

"TEOLOGIA SCIENTOLOGIEI

 

Dumnezeu

Conceptul de Dumnezeu are o forma panenteista (care inseamna a crede ca toate entitatile fizice sunt continute in Dumnezeu, dar nu sunt identice cu el). Dumnezeu este uneori numit, sau se sugereaza a fi, Natura, Infinitul, Cea de-a Opta Dinamica, Toata Viata Teta etc. De regula, scientologul este lasat liber sa-l interpreteze pe Dumnezeu dupa cum doreste.

 

Omul

 

In adevarata lui natura, omul nu este trupul, sau Eul constient limitat. El este in realitate un Tetan a carui natura fundamentala este in esenta buna si divina. Nu este decazut moral, ci mai degraba ignorant de propria lui perfectiune. Singura lui cadere s-a facut in materie, nu in pacat. Cum a venit aceasta cadere ? Se pare ca in trecutul indepartat tetanii au devenit at

Editat de ironic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa vedem pareri pro si contra. :P

 

 

 

"TEOLOGIA SCIENTOLOGIEI

 

Dumnezeu

Conceptul de Dumnezeu are o forma panenteista (care inseamna a crede ca toate entitatile fizice sunt continute in Dumnezeu, dar nu sunt identice cu el). Dumnezeu este uneori numit, sau se sugereaza a fi, Natura, Infinitul, Cea de-a Opta Dinamica, Toata Viata Teta etc. De regula, scientologul este lasat liber sa-l interpreteze pe Dumnezeu dupa cum doreste.

 

Omul

 

In adevarata lui natura, omul nu este trupul, sau Eul constient limitat. El este in realitate un Tetan a carui natura fundamentala este in esenta buna si divina. Nu este decazut moral, ci mai degraba ignorant de propria lui perfectiune. Singura lui cadere s-a facut in materie, nu in pacat. Cum a venit aceasta cadere ? Se pare ca in trecutul indepartat tetanii au devenit at

Editat de danutzzz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa vedem pareri pro si contra. :jester:

Universul nu a fost creat ex nihilo (latina, din nimic) de catre o singura Fiinta Suprema. Universul consta intr-o emanatie mentala subiectiva, o proiectie intentionata a Tetanilor,

 

mda..ca mai toate textele si invataturile esoteriste, exclud pe Dumnezeu: creatorul, esenta tot ce exista

 

omul intradevar face toate alea cele spuneti si povestiti voi dar nu fara Dumnezeu ci doar din iubirea lui, e ca un parinte care ne lasa sa ne jucam in camera lui... fara Dumnezeu omul e praf stelar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda..ca mai toate textele si invataturile esoteriste, exclud pe Dumnezeu: creatorul, esenta tot ce exista

 

omul intradevar face toate alea cele spuneti si povestiti voi dar nu fara Dumnezeu ci doar din iubirea lui, e ca un parinte care ne lasa sa ne jucam in camera lui... fara Dumnezeu omul e praf stelar

 

Hmmmm

Unde vezi tu excluderea? Ca eu nu vad :flowers:

 

Chiar exista conceptul de Dumnezeu. Doar ca e "explicat" in alt mod ... nu in modul limitat sau chiar tiranic cum il explica biserica crestina, iudaismul sau islamul.

 

citat:

Conceptul de Dumnezeu are o forma panenteista (care inseamna a crede ca toate entitatile fizice sunt continute in Dumnezeu, dar nu sunt identice cu el). Dumnezeu este uneori numit, sau se sugereaza a fi, Natura, Infinitul, Cea de-a Opta Dinamica, Toata Viata Teta etc. De regula, scientologul este lasat liber sa-l interpreteze pe Dumnezeu dupa cum doreste.

end citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MAI AM EU CEVA DE POSTAT AICI... PE CARE VA ROG SA CITITI...

POMENESTE SI DE IGNORANTA.... SI DE SCOPUL NOSTRU .... MAI MULTE.... VA ROG CITITI... EU AZI AM GASIT-O... INVATATURA

 

 

 

 

 

 

 

iNTREBAREA: Cine sunt EU? - DE RAMANA MAHARSHI

 

 

Ramana Maharshi a fost unul dintre cei mai mari mistici hinduşi, aparţin

Editat de Ingp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hmmmm

Unde vezi tu excluderea? Ca eu nu vad :o:

 

Chiar exista conceptul de Dumnezeu. Doar ca e "explicat" in alt mod ... nu in modul limitat sau chiar tiranic cum il explica biserica crestina, iudaismul sau islamul.

 

citat:

Conceptul de Dumnezeu are o forma panenteista (care inseamna a crede ca toate entitatile fizice sunt continute in Dumnezeu, dar nu sunt identice cu el). Dumnezeu este uneori numit, sau se sugereaza a fi, Natura, Infinitul, Cea de-a Opta Dinamica, Toata Viata Teta etc. De regula, scientologul este lasat liber sa-l interpreteze pe Dumnezeu dupa cum doreste.

end citat

Excluderea o vad exact in fragmentul pe care l-am citat, ca exact de aia l-am citat...

 

...n-am pomenit de nici o relifie ...

 

Ingp, e povestea maestrului care exemplifica iarasi cautarea in exterior a omului...cand de fapt e suficienta ingenuncherea eu-lui si acceptarea vointei divine ...

 

e prea multa filosofie pt lucruri atat de simple ... offffffffffffffffff

 

mantrele, meditatiile, procedeele sunt doar procese care ingreuneaza acest fapt simplu care se asteapta de la noi: de a fi om si de a crede

Editat de ellla

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Excluderea o vad exact in fragmentul pe care l-am citat, ca exact de aia l-am citat...

 

...n-am pomenit de nici o relifie ...

 

Ingp, e povestea maestrului care exemplifica iarasi cautarea in exterior a omului...cand de fapt e suficienta ingenuncherea eu-lui si acceptarea vointei divine ...

 

e prea multa filosofie pt lucruri atat de simple ... offffffffffffffffff

 

mantrele, meditatiile, procedeele sunt doar procese care ingreuneaza acest fapt simplu care se asteapta de la noi: de a fi om si de a crede

 

Nu stiu la ce te-ai referit cu prea multa folosofie... dar asta spune si maestrul... renunta la toate complicatiile ptr cea mai simpla solutie... nu ai nevoie de "n" tehnici pentru toate... ci doar sa te eliberezi de intunericul ignorantei si sa manifesti doar "Lumina" din tine...pe Dumnezeu

Editat de Ingp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, exact :lol2:

 

si asta se face prin TRAIRE/SIMTIRE/FIINTARE nu prin filosofare :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, dar cheia e pe partea cealalata...pe careta asta e numai clanta :stars: :bataita:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×