Sari la conținut
Forum Roportal
tosca_5

Muzeele lumii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fiecare a vizitat un muzeu , sa ne impartasim impresiile , trairile , neajunsurile , bucuriile intalnirii cu arta intr-un muzeu.

Toti am inceput cu muzeul din orasul natal ,apoi incet incet am descoperit alte muzee din tara , din Europa iar cei mai norocosi din lume.

 

La inceputurile mele de amatoare de arta ma simteam pierduta cand intram intr-un muzeu , cantitatea de lucrari si obiecte expuse ma copleseau ,puterea de perceptie devenea zero , nu intelegeam nimic dar cel mai trist era ca plecam buimaca din muzeu , dupa lungi si obositoare ore de vizita in dorinta de a vedea tot ce era expus plecam mai goala decat isi poate imagina cineva . Cum poti sa vezi , sa acumulezi intr-o zi sau cateva ore Louvre , Ermitage,Uffizi sau Prado ?

Asa ca am invatat sa vizitez muzeele pregatita de acasa , cu idei clare ce vreau sa vad , iar dupa ce am terminat programul meu de vizita si imi mai ramanea timp , faceam o plimbare prin tot muzeul relaxata ,da , asa se poate vizita un muzeu.

 

Astept parerile voastre despre cum se poate vizita un muzeu si mai ales ce muzee ati vizitat si ce a ramas in memoria si sufletul voastru !

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ultimele muzee vizitate nu au fost chiar de arta,dar ma risc.

Unul dintre ele este Daf Museum din Eindhoven(Olanda)

http://www.daf.com/EN/About-DAF/Heritage/P...DAF-Museum.aspx

 

Apoi ar fi Madame Tussauds din Amsterdam,o sa pun totusi linkul cu acest muzeu din Londra,deoarece in olandeza este dificil de citit.

http://www.madametussauds.com/London/

 

Astea doua au fost vizitate in luna decembrie.

 

Inainte de asta,am vizitat muzeul Van Gogh din Amsterdam,o minune,cu toate ca nu am avut decat 3 ore la dispozitie.

http://www3.vangoghmuseum.nl/vgm/index.jsp

 

Apoi,Rembrandt house museum,este chiar casa lui Rembrandt,aici:

http://www.rembrandthuis.nl/cms_pages/index_main.html

 

No comment!

 

Am vazut madame Tussauds din Londra.

vreau in primavara sa ma duc la Amsterdam visez muzeul lui Van Gogh , sa vezi peste 600 de lucrari , manuscrise , scrisori , desene trebuie sa fie impresionant.

 

Apoi Amsterdamul este superb am auzit si am vazut in filme , poze , etc.

 

 

 

http://www.girlshare.ro/461627.1 -Amsterdam.pps

 

Esti o norocoasa ca pentru ce ai vazut.

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am vazut muzeele din paris (luvru, orsay, pompidou, orangerie, rodin) - am scris despre ele intr-un topic separat si muzeul de arta din budapesta (unde nu prea mai stiu ce am vazut - din exponatele permanente- ptr ca eram acaparata de expo van gogh, pentru care venisem). in rest, sper sa ajung cat de curand la bologna, muzeul morandi, in olanda sa-l vad pe vermeer si pe rembrandt etc etc.

 

eu zic ca nici ce e pe la noi nu e de lapadat, merita galeria de arta romaneasca de la mnar si muzeul colectiilor. la zambaccian e si un bonnard.

 

tosca astept sa ne zici de van gogh :stars:

Editat de bre.pi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt norocoasa pentru ca traiesc aici,in Olanda.Mai sunt multe de vazut,insa se intampla in weekend-uri,sau vacante...

Cand te hotarasti sa vizitezi Amsterdamul,lasa-mi un MP,as fi bucuroasa sa fiu ghid si sa vizitam impreuna.Nu vorbesc aiurea,chiar mi-ar face o deosebita placere.

Usa mea e deschisa mereu :stars:

 

Cand am sa decid data am sa te anunt si mie mi-ar face placere sa vad Amsterdamul cu cineva care-l cunoaste. Poate si eu am ce sa-ti arat aici unde locuiesc !

Multumesc!

 

am vazut muzeele din paris (luvru, orsay, pompidou, orangerie, rodin) - am scris despre ele intr-un topic separat si muzeul de arta din budapesta (unde nu prea mai stiu ce am vazut - din exponatele permanente- ptr ca eram acaparata de expo van gogh, pentru care venisem). in rest, sper sa ajung cat de curand la bologna, muzeul morandi, in olanda sa-l vad pe vermeer si pe rembrandt etc etc.

 

eu zic ca nici ce e pe la noi nu e de lapadat, merita galeria de arta romaneasca de la mnar si muzeul colectiilor. la zambaccian e si un bonnard.

 

tosca astept sa ne zici de van gogh :bataita:

 

Doar stii ca este preferatul meu !

 

 

de ce nu ne impartasesti si noua bucuria ta (ipresii din muzeele vizitate )?

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am vazut muzeele din paris (luvru, orsay, pompidou, orangerie, rodin) - am scris despre ele intr-un topic separat si muzeul de arta din budapesta (unde nu prea mai stiu ce am vazut - din exponatele permanente- ptr ca eram acaparata de expo van gogh, pentru care venisem). in rest, sper sa ajung cat de curand la bologna, muzeul morandi, in olanda sa-l vad pe vermeer si pe rembrandt etc etc.

 

eu zic ca nici ce e pe la noi nu e de lapadat, merita galeria de arta romaneasca de la mnar si muzeul colectiilor. la zambaccian e si un bonnard.

 

tosca astept sa ne zici de van gogh :haha:

 

 

Doar stii ca este preferatul meu !

 

 

de ce nu ne impartasesti si noua bucuria ta (ipresii din muzeele vizitate )?

 

Acest mesaj a fost editat de catre tosca_5: Ieri, 08:01 PM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu gasesc destul de dificila relatarea in cuvinte a emotiilor si sentimentelor avute intr-un muzeu de arta

 

tosca, cred ca strategia ta de informare si stabilirea unor idei clare inainte de a vizita un anumit muzeu dau rezultate.

 

eu merg si pe imprevizibil

de pilda, fiind singura in Haarlem- Olanda, am hoinarit strazile si intram in magazine de anticariat, imi amintesc si un shop cu tablouri din vitralii foarte interesante, chiar le executau in spatele magazinului si am avut ocazia sa vad procesul si sa discut cu oamenii, am fost foarte incantata.

Intr-un shop de anticariat aveau diverse tablouri adunate de prin toata lumea, inclusiv din Ungaria, am zis ca plec la muzeul Franz Hals si am primit in dar o cutie metalica veche cu numele muzeului inscriptionat si o imagine pe fatada. In drum am mai intrat pe la o mica galerie-atelier, unde am avut placerea de a povesti cu pictorul, mai apoi am ajuns la muzeu. Am aratat cutia la intrare, sa n-am probleme, au fost mirati ca am asa ceva, au spus ca nu sunt de vanzare, mi-au oferit o punga Frans Hals pentru cutie plus pliante, apoi am savurat in liniste tablourile. Tin sa precizez ca nu aveam dorinta de a cunoste universul lui Frans Hals, nu ma atrageau picturile ce le vazusem in albume si abia cand le-am vazut face to face mi-am dat seama de ce. Cum sa poti aprecia un tablou redat in dimensiuni minuscule intr-un album cand marimea naturala e absolut coplesitoare??? am inteles mai apoi intunecimea si petele pline de lumina din tablouri, personalitatea personajelor zugravite cu maiestrie etc.

Totusi mi-e greu sa exprim in cuvinte, dar retraiesc senzatiile. Una peste alta, am plecat de la muzeu foarte multumita si dornica sa acumulez mai multe cunostinte despre acest pictor. Fotografii am facut cu aparat de unica folosinta, astfel ca nu le am pe pc sa le atasez.

Mai mult decat vizitarea expresa a unui anumit muzeu, ma incanta sa prind atmosfera artistica dintr-o anumita zona, sa cunosc oameni pasionati de frumos, sa-i vad cum lucreaza, sa am speranta ca arta exista in continuare si e nepieritoare indiferent de forma de manifestare. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu gasesc destul de dificila relatarea in cuvinte a emotiilor si sentimentelor avute intr-un muzeu de arta

 

tosca, cred ca strategia ta de informare si stabilirea unor idei clare inainte de a vizita un anumit muzeu dau rezultate.

 

eu merg si pe imprevizibil

de pilda, fiind singura in Haarlem- Olanda, am hoinarit strazile si intram in magazine de anticariat, imi amintesc si un shop cu tablouri din vitralii foarte interesante, chiar le executau in spatele magazinului si am avut ocazia sa vad procesul si sa discut cu oamenii, am fost foarte incantata.

Intr-un shop de anticariat aveau diverse tablouri adunate de prin toata lumea, inclusiv din Ungaria, am zis ca plec la muzeul Franz Hals si am primit in dar o cutie metalica veche cu numele muzeului inscriptionat si o imagine pe fatada. In drum am mai intrat pe la o mica galerie-atelier, unde am avut placerea de a povesti cu pictorul, mai apoi am ajuns la muzeu. Am aratat cutia la intrare, sa n-am probleme, au fost mirati ca am asa ceva, au spus ca nu sunt de vanzare, mi-au oferit o punga Frans Hals pentru cutie plus pliante, apoi am savurat in liniste tablourile. Tin sa precizez ca nu aveam dorinta de a cunoste universul lui Frans Hals, nu ma atrageau picturile ce le vazusem in albume si abia cand le-am vazut face to face mi-am dat seama de ce. Cum sa poti aprecia un tablou redat in dimensiuni minuscule intr-un album cand marimea naturala e absolut coplesitoare??? am inteles mai apoi intunecimea si petele pline de lumina din tablouri, personalitatea personajelor zugravite cu maiestrie etc.

Totusi mi-e greu sa exprim in cuvinte, dar retraiesc senzatiile. Una peste alta, am plecat de la muzeu foarte multumita si dornica sa acumulez mai multe cunostinte despre acest pictor. Fotografii am facut cu aparat de unica folosinta, astfel ca nu le am pe pc sa le atasez.

Mai mult decat vizitarea expresa a unui anumit muzeu, ma incanta sa prind atmosfera artistica dintr-o anumita zona, sa cunosc oameni pasionati de frumos, sa-i vad cum lucreaza, sa am speranta ca arta exista in continuare si e nepieritoare indiferent de forma de manifestare. :o:

 

 

Muzeele in general sunt imense si de necuprins intr-o simpla vizita , din experietele negative am decis sa le vad "organizat " , dar asta este valabil numai pentru marile muzee.

ma bucur ca ai descoperit si tu intalnirea cu arta face to face , este o emotie indescriptibila.

Nicio reproducere nu-ti poate da sentimentul pe care-l ai un fata lucrarii (capodopea sau nu ).

 

hoinaritul fara tinta precisa si planificare a traseului il ador, descoperirea locului este o incantare , dar toturi niste repere trebuie sa ai , altfel , daca ai timp limitat , nu reusesti sa vezi mare lucru , dar sigur castigi ceva de nepretuit : respiri atmosfera locului.

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×