Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Inundatii

Postări Recomandate

Am gasit in Evenimentul Zilei un articol cu un titlu care descrie perfect ce este la noi: Ne-a inecat cerul!

http://www.evenimentulzilei.ro/topstory/?n...?news_id=161936

 

Pana acum in Timisoara nu a fost ca si in restul tarii. E drept ca de cateva zile ploua si e o vreme de nu ai chef de nimic. Azi a fost mai frumos.

 

Vremea din Romania incepe sa se schimbe.

Se pare ca nu mai e cale de mijloc ori seceta ori puhoaie :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

offfff, m-am ingrozit! Vorba aia.."la omul sarac nici boii nu trag". :)

Insa, sa-mi fie cu iertare, ne-am cam facut-o cu mana noastra. Ganditi-va numai la cate hectare de padure au fost defrisate abuziv, distruse pur si simplu fara logica. Natura isi are legile ei. Stiu ca nu va spun nici o noutate si dau impresia ca bat campii insa nu ma pot abtine. Stati sa vedeti ce o sa se intample peste cativa ani cu ecosistemul din Rezervatia Biosefrei Delta Dunarii........ :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da mare prostie cu defrisarile.

Si acum mi-la aduc aminte pe profesorul de geografie care spunea ca o sa avem mari probleme de pe urma defrisarilor, si ce dreptate a avut.

 

A facut multe prostii Ceausescu dar mai facea si lucruri bune.

Dupa revolutie retrocedarea fara cap a padurilor a fost una din cele mai mari greseli facute de guvern. Trebuiau impuse si niste reguli.

 

Apoi mai este si lipsa digurilor. Banatul sta bine din punctul asta de vedere dar in restul tarii e jale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da mare prostie cu defrisarile.

Dupa revolutie retrocedarea fara cap a padurilor a fost una din cele mai mari greseli facute de guvern. Trebuiau impuse si niste reguli.

 

Apoi mai este si lipsa digurilor.

 

DA, cam asa ceva ... e trist, dar nu numai defrisarile! Masinile poluante, freonul din banalele frigidere, compusii din la fel de banalul fixativ, adica aproape totul polueaza... iar "plamanul verde al Terrei" scade pe zi ce trece nu numai la noi, ci in toata lumea, din pacate.

Nu ca as uita de ceea ce se intampla la noi, dar ganditi-va si la jungla amazoniana. Zeci de mii de hectare de paduri distruse, iar consecintele ajung sa fie simtite la nivel mondial.

Partea cea mai trista e ca lumea noastra e dominata de interese economice si nimeni nu e (sau cel putin deocamdata) dispus sa renunte la parti de profit in favoarea unor cauze nobile ... :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×