Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Echipament de munte

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca tot vorbim de drumetii.. hai sa luam si putin "partea tehnica". Cum va echipati cand luati muntele la picior?

 

 

De ex: bluze, pantaloni, rucsac, sac de dormit, bocanci.. etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

yo practic snowboarding-ul...pe cat posibil,pai la munte cand plec zici ca ma mut :o: :am placa cu tot ce tzine de ea,rucsacul cu chestiile de protectzie:casca,vesta protectzie spate,manusi,genunchiere,cotiere,caciula de schimb,ciorapi de schimb :roll: .Mai iau cu mine shi gentutza cu aparatul foto :cheer: ...deci un adevarat calvar..dar merita :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

trekking : plimbarea pe muntii, de cele mai multe ori pe poteci sau trasee marcate, poti trece asadar prin văi, şei, cheii, prăpăstii, creste, parauri .. cu innoptare fie la cabane fie la cort.. catre varfuri, catre refugii, catre toate frumusetiile muntilor

 

escalada : căţărarea unui perete al unui masiv, cu scopul de a ajunge in v

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uau.. banuiam eu ca o sa postez degeaba .. dar totusi nici macar unul sau doi.. nu s-au bagat sa completeze, corecteze, contrazica, ce am insiruit mai sus

 

mai adaug ca unii prefera iarna, pufoaicele, care sunt umplute cu fulgi de gasca ... si ca exista cagule impermeabile ... eu mi-am cumparat sosete de schi ,desi nu schiez, n-am schiat niciodata si nu ajung prea curand sa schiez ca am altele in care bag banutii, sa le testez pe motocicleta, bicicleta, dar si in drumetiile montane in zilele de primavara si toamna .. pana acum pe moto si bicla isi fac treaba .. raman turele la munte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe munte nu e indicat sa porti tricou de bumbac cand faci trekking, hiking, sau alpinism (la escalada e ok). Cel mai bine ai un tricou din materiale sintetice special facut sa respire (nu tricoul de plastic din bazar), si sa se usuce rapid. E foarte indicat intr-adevar sa ai si un tricou de bumbac la tine pentru a dormi in el, pentru ca cel sintetic poate crea anumite alergii si in plus raman sarurile de la transpiratie in acesta.

 

Echipamentul cu care esti imbracat trebuie sa fie pe principiul layered (adica in straturi) pentru cazurile in care ti-e prea cald sau prea frig sa mai adaugi un strat. De obicei se merge pe 3 straturi: bluza de corp / pantalon de corp, bluzon polar / pantalon polar, geaca foita / pantaloni foita sau suprapantaloni. Fiecare din aceste straturi trebuie sa respire foarte bine si sa nu retina transpiratia.

 

Bluza de corp / pantalon de corp - de obicei destul de mulate, dar nu incomfortabile la miscari care necesita elasticitate, cu proprietati de eliminare a transpiratiei rapida si proprietati termice excelente (materiale polartec, de obicei powerdry)

Bluzon polar / pantalon polar - putin mai largi pentru a forma o zona tampon in care se creeaza caldura - prorpietati similare cu cele de corp, proprietati termice mai bune (materiale polartec, recomand thermal pro sau classic 200)

Geaca foita / suprapantaloni - putin mai largi pentru a avea loc si un pantalon / bluzon polar pe sub acestea, de obicei dintr-un material impermeabil dar foarte respirabil si in acelasi timp si rezistent. Impermeabilitatea se datoreaza unei membrane (de cele mai multe ori Gore-Tex) care are pe deasupra ei un material rezistent dar nu impermeabil. Tot datorita membranei se datoreaza si respirabilitatea acesteia.

 

Mancarea pe munte

- pentru ture scurte e cel mai indicat sa va faceti sandivsuri invelite in staniol pentru ca ocupa mai putin loc, si daca vrei sa mananci intr-un loc incomfortabil, e destul de rapid comparativ cu a-ti face sanvisuri acolo

- e bine a se evita cararea a prea multe conserve, deoarece sunt grele, pastele cu sos inclus sunt cele mai utile (presupunand ca avem primus la noi si o sursa de apa in locul in care ne oprim pentru a manca)

- e foarte indicat a avea cateva pliculete de ceai si zahar (tot asa cu primus si sursa de apa)

- mancarurile si bauturile calde ajuta foarte mult la moral

 

------------------------

Mountain Bear - echipament alpinism, trekking, hiking, escalada

www.mountainbear.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca toti au vorbit din experienta.

 

In primul rand niste bocanci rezistenti si comozi - astia sunt baza.

Pantaloni comozi si rezistenti, cu buzunare numeroase rezistente.

Rucsac de calitate.

O centura rezistenta si un cutit bun.

Despre manacare, ceaiuri, brichete, medicamente, pansamente, spirt, lanterne, baterii, franghii, topor, vase, trepied, lopeti obiecte de igiena s.a. nu o sa pomenesc pentru ca stiu toti montanistii.

Pentru o expeditie de o saptamana cu cortul rucsacul nu are cum sa cantareasca mai putin de 25-30 kg zic eu.

Si va zic eu ce sa nu va lipseasca sub nicio forma, o sticla de tarie, de preferat coniac bun gen ,,Miorita,, sau un wiskey de calitate. M-a prins odata o furtuna care m-a udat pana la piele si ce buna a fost o dusca de coniac.

 

Vad ca nimeni nu a pomenit de cutit care este un accesoriu absolut indispensabil.

Nu ai ce cauta fara el la munte - e ca si cum te-ai duce in pantofi.

Asta pentru ca sa fac reclama mascata la cutitul meu. :spiteful:

Si am si o centura militara din piele.

Editat de silvet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

yo practic snowboarding-ul...pe cat posibil,pai la munte cand plec zici ca ma mut doh.gif :am placa cu tot ce tzine de ea,rucsacul cu chestiile de protectzie:casca,vesta protectzie spate,manusi,genunchiere,cotiere,caciula de schimb,ciorapi de schimb crazy.gif .Mai iau cu mine shi gentutza cu aparatul foto blink.gif ...deci un adevarat calvar..dar merita ok.gif

Si eu practic snowboardul. Eu incerc sa mi inghesui totul prin buzunare in masura in care se poate sa nu ma incomodeze sau sa-mi limiteze miscarile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

splash2.jpg

"Thanks to some recent legislative changes, we, the everyday people, can now legally get our hands on this military-grade tool.

With many arguing that civilians should not be allowed to carry such powerful military-grade equipment."

*In text este un video extrem de interesant sa vedem cum functioneaza acel ceva.   Nici n-am auzit inca de asa un instrument minunat.*

https://tactistaff.com/blog/tactistaff-newlaw2-pi.php?affId=8FBAEB93&c1=tact_us_16168&c2=3729_126984&pi_adid=908166&pi_clickid=acca0b59574448439037cbf94046946c&pi_creativeid=949763

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×